Do zakupu rolek dla dziecka warto się wcześniej przygotować: poznać ich rodzaje i modele, rozeznać się w niezbędnych akcesoriach, które są niezbędne do bezpiecznej jazdy. W zadaniu tym pomoże ci nasz kompleksowy poradnik, w którym poruszamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat oraz dajemy przykłady najczęściej kupowanych rolek dla dzieci na rynku.
Spis treści
- Kiedy kupić pierwsze rolki dla dziecka?
- Jakie rolki będą odpowiednie dla dziecka?
- Jakie rolki dla mamy i taty?
- Bezpieczna jazda na rolkach
- Jak dopasować rozmiar rolek dla dziecka?
- Ochraniacze do jazdy na rolkach
- Kask dla dziecka, które jeździ na rolkach
Kiedy kupić pierwsze rolki dla dziecka?
Pierwsze rolki możesz kupić już 4-letniemu dziecku. Jeśli jazda na rolkach mu się spodoba, to nawet nie zauważysz, jak zacznie śmigać z prędkością światła. Dzięki rolkom szybko rozwija się poczucie równowagi u dziecka, koordynację ruchów i lepiej pozna możliwości swojego ciała. Nie zapomnij zacząć od nauki upadania.
Polecamy także: Kalendarz rozwoju dziecka
Jakie rolki będą odpowiednie dla dziecka?
Wśród rolek dla dzieci najwięcej jest tych przeznaczonych do nauki, ale są też modele dla młodych, którzy lubią wyścigi, kaskaderkę oraz dla tych dzieci, które grają w hokeja. Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko okres nauki ma za sobą, to pora pomyśleć o zmianie rolek z przeznaczonych do nauki na takie, które będą spełniały rosnące wraz z umiejętnościami oczekiwania dziecka. Bo rolki do nauki jazdy są stosunkowo wolne, by zapewnić bezpieczeństwo i nie mają szybkich łożysk. Absolutnie nie nadają się do agresywnej jazdy - skoków, ślizgów i innych trików.
Polecamy również: 5 propozycji wiosennych aktywności dla dzieci
Jakie rolki dla mamy i taty?
Przy doborze sprzętu najważniejsze jest określenie, jaki rodzaj jazdy cię interesuje. Dla tych którzy nigdy nie jeździli, potrzebne będą rolki dla początkujących, a tu najlepiej sprawdzą się rolki rekreacyjne. Gdy nauczysz się jeździć, poznasz techniki hamowania, przekładanki, będziesz czuć się pewnie w każdych warunkach, będziesz mogła pomyśleć o wybraniu bardziej specjalistycznego modelu.
Bezpieczna jazda na rolkach
- pamiętaj o kasku na rolki dla dzieci i dla siebie - chroni on najbardziej narażony przy upadku tył głowy rolkarza
- zawsze zakładaj ochraniacze do jazdy na rolkach - osłonią one kolana, łokcie i nadgarstki
- nigdy nie jeźdź po jezdni i nierównych chodnikach
Przeczytaj także: Złamania u dzieci - jak zapobiec wakacyjnym urazom
Jak dopasować rozmiar rolek dla dziecka?
Wybierzcie się do sklepu po południu, gdy noga po całym dniu chodzenia staje się większa. Stopy każdego człowieka, nawet najmniejszego nie są równe - rozmiar obuwia dobieramy do tej, która jest większa. Najlepiej skorzystaj z doboru metrycznego - w dobrych sklepach są specjalne prawidła ułatwiające pomiar - mierzysz stopy od pięty do najdłuższego (przeważnie dużego) palca. Przy mierzeniu pamiętaj, by stopa była dociążona - wypchnij kolano do przodu. I miej na stopach skarpety, w których będziesz jeździć.
Zobacz również, jakie łyżwy wybrać dla dziewczynki
Dowiedz się także, jakie łyżwy wybrać dla chłopca
Ochraniacze do jazdy na rolkach
Bez nich nie powinno się w ogóle zakładać rolek. Ochraniacze do jazdy na rolkach dla dzieci i rekreacyjnej zazwyczaj są kolorowe, małe i lekkie. Plastikowa obudowa zewnętrzna chroni przed kontuzją i osłania gąbkę lub inny miękki materiał przed szybkim zniszczeniem. Warto poszukać ochraniaczy na rolki z systemem wentylacji, są z materiałów odprowadzających pot na zewnątrz. Co powinno znależć się komplecie ochraniaczy dla dzieci? Ochraniacze na nadgarstki, łokcie oraz kolana i rękawiczki z wbudowanymi wzmacniającymi usztywnieniami.
Kask dla dziecka, które jeździ na rolkach
Niezbędny dla każdego rolkarza. Kaski dzielimy również w zalezności od tego, do jakiego stylu jazdy są przeznaczone. Rekreacyjne kaski są bardzo lekkie, mają kosmiczne wyglądy, ale jest jedna mała wada - nie chronią dostatecznie potylicy. Z kolei kaski do jazdy agresywnej chronią potylice w zupełności, tyle że są cięższe. Kaski do gry w hokeja i do jazdy down hill są podobne do kasków motocyklowych, ochraniają nawet podbródek. Ale są najcięższe.