Odświeżamy STARE ZABAWKI. Jak dać zabawkom drugie życie?

2013-12-06 12:22

Żyjemy w czasach, gdy zużyte przedmioty, które straciły swoje walory, zazwyczaj wyrzucamy i kupujemy nowe. Tak samo jest z zabawkami, które szybko nudzą się naszym dzieciom, więc bez wahania podejmujemy decyzje o pozbyciu się ich i zastąpieniu nowymi modelami. A gdyby tak po prostu dać zużytym zabawkom drugie życie?

odswiezamy stare zabawki jak dac zabawkom nowe zycie

i

Autor: Mjakmama24.pl

Spis treści

  1. Odświeżanie zabawek: jak upiększyć lalki
  2. Odświeżanie zabawek: przetapiamy świecowe kredki
  3. Recykling z kredek ołówkowych
  4. Odświeżanie zabawek: patchworkowy pluszak lub poduszka
  5. Jak odświeżyć zabawki z drewna
  6. Odświeżanie zabawek: co zrobić z klockami
  7. Niepotrzebne i zniszczone książeczki

Dzieci szybko się nudzą. Zabawki są modne przez chwilę, dopóki nasze pociechy nie napotkają na swojej drodze bardziej fascynującej rzeczy. Zabawki to również te przedmioty, które się szybko eksploatują i już po kilku tygodniach znacznie tracą na swym atrakcyjnym wyglądzie. Zamiast jednak ulegać namowom dzieci i kupować nowe zabawki, warto odświeżyć te, które są albo wykorzystać je w ramach recyklingu.

Odświeżanie zabawek: jak upiększyć lalki

Lalki szybko tracą na pięknym wyglądzie. Skołtunione włosy, podarte ubranka to najczęstszy problem. Na szczęście łatwo temu zaradzić. Są sposoby, by lalki odzyskały lśniące i gładkie włosy – wystarczy je umyć, a potem obficie wetrzeć w nie odżywkę do włosów bez spłukiwania. Na koniec należy rozczesać fryzurę. Ubranka łatwo można pozszywać lub ze skrawków niepotrzebnych materiałów uszyć nowe. Z tego ostatniego rozwiązania z pewnością będą zadowolone dziewczynki, które mogą wspólnie z mamami zabawić się w prawdziwe projektantki ubrań.

Odświeżanie zabawek: przetapiamy świecowe kredki

Zużyte kredki nie muszą lądować od razu w koszu. Pokruszone i połamane kredki świecowe można na przykład przetopić. Wystarczy wrzucić kawałki kredek (bez papierków) do małych foremek do pieczenia i upiec w wysokiej temperaturze. Kredki się ze sobą stopią a po wystygnięciu będą mogły służyć za ozdoby lub nietypowe wielokolorowe kredki. Przy pomocy świecowych kredek można również namalować niebanalny obraz. Kredki przyczepiamy u góry kartki, a następnie trzymając kartkę pionowo podgrzewamy suszarką kredki. Te topiąc się, będą tworzyć barwne smugi przechodzące przez cały obrazek. Efekt jest niesamowity.

Recykling z kredek ołówkowych

Także kredki ołówkowe można przekształcić w małe dzieło sztuki. Mogą nam na przykład posłużyć jako elementy ramki na zdjęcia. Wystarczy je ze sobą skleić lub związać, a pod spód przykleić fotografię. Ostrym nożem lub piłką można również pokroić kredki na „plasterki”. Po wydłubaniu z nich grafitu, można nawlekać je na nitkę jako kolorowe ekologiczne korale.

Odświeżanie zabawek: patchworkowy pluszak lub poduszka

Jeśli mamy w domu kilka pluszowych zabawek, które straciły na wyglądzie – nie trzeba ich od razu wyrzucać. Jeśli mimo prania, nie odzyskują nowego wyglądu – można je popruć i wykorzystać pluszowe elementy np. do uszycia poduszki. Taka patchworkowa poducha z pewnością urozmaici dziecięcy pokój. Zamiast poduszki można uszyć inną maskotkę. Ograniczeniem powinna być tylko nasza wyobraźnia. Słonio-misio-kotek może  stać się fantastycznym nowym przyjacielem naszej pociechy.

Dobrze wiedzieć

Jak odświeżyć zabawki z drewna

Wykonane z drewna zabawki możemy łatwo odświeżyć, by na nowo nadać im atrakcyjny wygląd. Drewniane elementy wystarczy pomalować ekologiczną, łagodną i bezpieczną farbą, zgodną z normami PN-EN 71-2 i PN-EN 71-3 (może to być np. emalia akrylowa Śnieżka SUPERMAL). Malowanie drewnianych zabawek i mebelków to czynność, która nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy przede wszystkim za pomocą wilgotnej szmatki usunąć z drewnianej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Najlepszy efekt uzyskamy poprzez nakładanie farby płaskim pędzlem z miękkim włosiem lub wałkiem gąbkowym. Na powierzchnię aplikujemy 1-2 warstwy emalii, pamiętając o zachowaniu ok. 4-godzinnej przerwy między naniesieniem kolejnych warstw, i czekamy mniej więcej dobę, aż farba wyschnie. Po tym czasie dziecko może się już bezpiecznie bawić zabwką.

Odświeżanie zabawek: co zrobić z klockami

Klocki – szczególnie te plastikowe łatwo się brudzą, w ich zakamarki dostają się rozmaite zanieczyszczenia. Najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie plastikowych klocków jest wrzucenie ich do pralki w specjalnej siatce do prania bielizny.  Jeśli klocki są pogubione, ich resztę można wykorzystać do stworzenia nowych przydatnych rzeczy np. wieszaka na klucze (Klocki przewiercamy cienkim wiertłem i wieszamy niczym brelok przy kluczach, a na ścianie naklejamy podstawę z klocków. Nieużywany klucz wystarczy potem przyczepić do tablicy). Drewnianym klockom również można nadać nowy charakter. Wystarczą farbki do drewna i odrobina fantazji, by szarobure klocki zyskały atrakcyjny wygląd.

Niepotrzebne i zniszczone książeczki

Książki bardzo łatwo się niszczą. Gdy wyglądają tak, że nie nadają się do czytania, warto wykorzystać ich elementy obrazkowe i np. z dzieckiem zrobić wspólnie fajny kolaż lub nakleić rysunkowe postacie na patyczki po lodach i pobawić się w domowy teatrzyk kukiełkowy. Dobrej jakości książek, ale takich, z których wyrosło nasze dziecko nie należy wyrzucać. Jeśli nie mamy komu ich oddać, zapytajmy w przedszkolu lub dziecięcej bibliotece, które zazwyczaj chętnie przyjmują takie podarunki.