Zabawki dla dziewczynki: co wybrać na prezent dla małej dziewczynki? [TOP 10 zabawek]

2023-08-23 13:38

Zabawki dla dziewczynki to głównie lalki, wózki, akcesoria do zabawy w dom, ale także klocki, rysowanki czy akcesoria plastyczne. Czym się kierować przy wyborze prezentu dla dziewczynki i jakie zabawki będą najlepsze?

Zabawki dla dziewczynki

i

Autor: Getty Images Zabawki dla dziewczynki to głównie lalki, przytulanki i akcesoria do zabawy w dom.

Zabawki dla dziewczynek to masa produktów, w których można się zagubić. Jak wybrać bezpieczne zabawki, by dziecko nie miało kontaktu z toksycznymi substancjami?  Co kupić dziewczynce na prezent, by sprawić jej radość, zapewnić mądrą i bezpieczną zabawę?

W naszym poradniku znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania. Poniżej znajdziecie także ranking top 10 zabawek dla dziewczynek.

Spis treści

  1. Zabawki dla dziewczynki - co zainteresuje dziewczynkę?
  2. Jak wybierać zabawki dla dziewczynek?
  3. Co kupić na prezent dla dziewczynki?
  4. Top 10 zabawek dla dziewczynek
  5. Zabawki dla dziewczynek - 1. rok życia. Co kupić?
  6. Zabawki dla dziewczynek - 2 lata. Co kupić?
  7. Zabawki dla dziewczynek - 3 lata. Co kupić?

Zabawki dla dziewczynki - co zainteresuje dziewczynkę?

Przyjęło się, że zabawki dla dziewczynek to najczęściej lalki, misie, wózki dla lalek, domki dla lalek i wszelkiego rodzaju akcesoria do zabawy w dom (zabawkowe kuchnie, filiżanki, odkurzacze itp.).

Rzeczywiście, dziewczynki bardzo chętnie bawią się tego typu zabawkami. Coraz częściej jednak odchodzi się od podziału na zabawki dla dziewczynek i zabawki dla chłopców. Do głosu dochodzą zasady równouprawnienia ("dlaczego moja córka od małego ma uczyć się, że dziewczynka jest od gotowania i sprzątania?") oraz... zdrowy rozsądek.

Bo jeśli córeczka ma ochotę bawić się samochodzikami albo układać klocki konstrukcyjne, to dlaczego mamy jej tego zabraniać?

- Ale po co taki podział? Wydaje mi się, że to by ograniczało zainteresowania dziecka. Dlaczego dziewczynka nie miałaby się bawić samochodzikami? Zresztą, jest tyle innych zabawek, którymi mogą się bawić i dziewczynki, i chłopcy - klocki, kredki, gry, książeczki... Może warto byłoby poobserwować córkę, co ją interesuje, zamiast zakładać z góry, że jak dziewczynka - to trzeba jej kupić lalkę? - napisała Asia, czytelniczka Mjakmama.pl

Najlepiej jest kierować się zainteresowaniami dziecka. Pozwólmy córce na różnorodność, niech bawi się lalkami, klockami, puzzlami, samochodzikami, misiami. Dzięki temu będzie kompleksowo się rozwijać.

Sprawdź: Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem

Prezenty na Dzień Dziecka: pomysły na prezent na Dzień Dziecka

Jakie zabawki dla dwulatka? Pomysł na prezent dla dwuletniego dziecka

Jak wybierać zabawki dla dziewczynek?

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla dziewczynek? Przede wszystkim na ich jakość i wykonanie. Nie warto kierować się wyłącznie ceną, bo może się okazać, że tańsza zabawka już po kilku dniach się popsuje lub wyrządzi jakąś krzywdę dziecku (np. dostanie uczulenia od toksycznych farb).

- Powinno się inwestować tylko w sprawdzone zabawki - moim zdaniem najbezpieczniejsze są te, które są z dobrych materiałów, mają sprawdzoną firmę i na opakowaniu wiek od kiedy dziecko może daną zabawkę używać - napisała Pandora, czytelniczka mjakmama.

  • Certyfikat CE - każda zabawka powinna być wykonana z solidnych i dokładnie przebadanych materiałów. Dziecko nie może mieć kontaktu z żadnym toksycznym tworzywem, które może zagrażać jego bezpieczeństwo. Kupując zabawki, warto zawsze poszukać oznaczenia "CE" - to nazwa bardzo ważnego certyfikatu CE, który jest gwarantem dobrej jakości. Wszystkie zabawki, dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, powinny posiadać ten certyfikat.
  • Oznaczenie wiekowe - Pandora zwróciła uwagę na istotną kwestię. Oznaczenie wiekowe powie nam, czy wybrana przez nas zabawka jest odpowiednia dla naszego dziecka, czy tak nie jest (bo np. zawiera małe elementy, które dziecko może połknąć).
  • Zainteresowania - tak jak wspomnieliśmy wyżej, zabawki dobierajcie do zainteresowań dziecka. Dzięki temu sprawicie mu radość, a taki przecież jest wasz cel

Co kupić na prezent dla dziewczynki?

Prezentem dla dziewczynki tak naprawdę może być wszystko. Lalki z akcesoriami, które uczą dzieci empatii i opieki nad słabszymi. Wózki dla lalek, domki, zabawkowe kuchnie, dzięki którym dziewczynka będzie mogła naśladować swoich rodziców.

Puzzle, gry planszowe, zabawki edukacyjne, które rozwiną zdolność logicznego myślenia i nauczą dziecko koncentracji. Zabawki uczące robótek ręcznych, które rozwiną u dziecka umiejętności manualne. Tak naprawdę prezentem może być wszystko. Wybierajcie mądrze i bezpiecznie!

Czytaj: Prezent dla trzylatka: co kupić w prezencie trzylatkowi?

Najlepsze gry planszowe - 21 fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci

Top 10 zabawek dla dziewczynek

Poniżej znajdziecie zestawienie top 10 zabawek dla dziewczynek w podziale na kategorie wiekowe: 1. rok życia, 2. rok życia, 3. rok życia. Każda z kategorii zawiera kilka zabawek adekwatnych do wieku dziecka.

Zabawki dla dziewczynek - 1. rok życia. Co kupić?

Zabawki w pierwszym roku życia powinny przede wszystkim wspierać rozwój dziecka. W tym wieku zabawki stymulują większość zmysłów (wzrok, słuch, dotyk), rozwijają koordynację oko-ręka, uczą logicznego myślenia. Jakie zabawki wybrać?

Zabawki dla dziewczynek - 2 lata. Co kupić?

Dwuletnia dziewczynka ma zupełnie inne potrzeby niż niemowlę w pierwszym roku życia. Zabawki dla dziewczynek w wieku 2 lat powinny być bardziej skomplikowane. Mogą zachęcać dziecko do wypowiadania kolejnych słów, uczyć kolorów, literek, cyferek.

W dalszym ciągu ważny jest rozwój wszystkich zmysłów i koordynacji ręka - oko. W tym wieku dziewczynki z pewnością będą chciały mieć własną lalę lub misia, które będą mogły przytulać. Rozwój emocjonalny u dziecka jest bardzo ważny. Ulubione przytulanki go wspomagają, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczą empatii.

Zabawki dla dziewczynek - 3 lata. Co kupić?

Zabawki dla dziewczynek w 3. roku życia edukują, tłumaczą otaczający świat, rozwijają nowe umiejętności i... bawią. Nie zapominajmy, że zabawki, oprócz funkcji edukacyjnej, powinny sprawiać przyjemność dziecku. Mieszajmy więc ich rodzaje, by dostarczać dziecku nowych wrażeń.