Łatwo to przeoczyć. 4 czerwone flagi, które pokażą, że dziecko potrzebuje pomocy specjalisty

2022-11-28 16:09

Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) nie są chorobą, lecz zaburzeniami, które można poddać terapii. Zignorowane mogą się przekładać na osiągnięcia w szkole, stan psychiczny i fizyczny oraz nawiązywanie relacji. Warto więc wiedzieć, czym tego typu zaburzenia się objawiają, by w razie konieczności w porę skierować dziecko na terapię.

4 czerwone flagi, które mogą świadczyć o objawach zaburzeń integracji sensorycznej

i

Autor: Getty images 4 czerwone flagi, które mogą świadczyć o objawach zaburzeń integracji sensorycznej

Olga Hojszczyk, fizjoterapeutka i terapeutka SI, w jednym ze swoich postów na Instagramie umieściła nagranie, na którym w prosty sposób omawia „czerwone flagi”, które mogą świadczyć o objawach zaburzeń integracji sensorycznej.

Przeczytaj także: O integrację sensoryczną malucha możesz zadbać na co dzień. Wystarczy 5 kroków

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

4 objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Terapeutka zwraca uwagę na cztery grupy zachowań dziecka, które mogą sugerować zaburzenia SI. Radzi zgłosić się do terapeuty SI w celu wykonania diagnozy pod kątem zaburzeń integracji sensorycznej:

1. Jeżeli dziecko ma nadwrażliwość na metki, szwy w ubraniach, nie lubi się ubierać, a dodatkowo silnie negatywnie reaguje na obcinanie i mycie włosów oraz obcinanie paznokci.

2. Jeżeli dziecko jest w ciągłym ruchu i wszędzie go pełno, trudno mu się skoncentrować i łatwo się rozprasza.

3. Jeżeli dziecko ma awersję do przytulania, drażni je głaskanie, bądź lubi być mocno przytulane, lub samo mocno przytula, uderza o przedmioty, ciągle ociera się.

4. Jeżeli dziecko źle reaguje na głośne dźwięki, np. muzyki, odkurzacza, suszarki, albo drażnią go zapachy, czuje więcej niż inni i mdli go.

Im wcześniej rozpocznie się z dzieckiem terapię, tym szybciej poprawi się jego komfort życia.

Przeczytaj także: Masaż Wilbarger, czyli szczotkowanie – czym jest i po co się go wykonuje?