Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

2013-09-01 2:02

Co robić, gdy dziecko nie chce chodzic do przedszkola? Stres przedszkolny to naturalna reakcja dziecka, które idzie po raz pierwszy do przedszkola. Po kilku tygodniach zwykle jednak płacz i protesty mijają, dziecko przyzwyczaja się do przedszkola i chętnie do niego chodzi. Co jednak, gdy niechęć do przedszkola nie mija i dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Alimenty na dziecko

i

Autor: _photos.com|photos.com Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Spis treści

  1. Co robią dzieci w przedszkolu? Wideo
  2. Przyczyny niechęci do przedszkola
  3. Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Czasem dziecko wciąż nie może przyzwyczaić się do chodzenia do przedszkola. Płacze, histeryzuje, wymiotuje, skarży się na bóle brzucha. Bywa i tak, że niechęć do przedszkola pojawia się u dziecka nagle, bez wyraźnej przyczyny. Wydaje się, że dziecko lubi przedszkole, kolegów, wychowawczynię, chętnie opowiada o przedszkolnych zabawach i nie może się doczekać kolejnego dnia w przedszkolu. Aż pewnego dnia kategorycznie odmawia pójścia do przedszkola, a wszystkie objawy przedszkolnego stresu wracają. Rodzice są wtedy bezradni, nie wiedzą, co się stało, zwłaszcza, że dziecko nie mówi, dlaczego nie chce już chodzić do przedszkola. Mówi tylko „nie lubię przedszkola”. Przyczyny tego, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola, bywają nieoczywiste.

>> Jak wybrać najlepsze przedszkole?

Co robią dzieci w przedszkolu? Wideo

Przyczyny niechęci do przedszkola

  • Dziecko nie czuje się lubiane wśród kolegów. Może chodzić o niemożność odnalezienia swego miejsca w grupie. Jeśli dziecko ma młodsze rodzeństwo, naturalną dla niego pozycją w grupie jest dominacja nad innymi. Jednak w grupie rówieśników nie jest mu łatwo rządzić innymi dziećmi. Dziecko może wchodzić w konflikty z innymi, ponieważ chciałoby mieć najsilniejszą pozycję w grupie. Jeśli dziecko lubi przewodzić grupie, niech bawi się z młodszymi dziećmi np. na podwórku.

>> Jak zachęcić dziecko do zabawy z rowieśnikami?

  • Niedopasowanie do grupy. Dziecko w tym wieku ma silną potrzebę upodobnienia się do innych dzieci, najczęściej do dziecka, które dominuje w grupie. Chce mieć takie same zabawki, buty, spinki. Bez nich czuje się mało ważne i niepewne. Jeśli chodzi o drobiazgi, możesz ulec prośbom dziecka o zakup pożądanych przedmiotów, ale nie przesadzaj. Gdy dziecko, do którego chce się upodobnić maluch, przynosi wciąż nowe gadżety, porozmawiaj z wychowawczynią. Dziecko z biegiem czasu stanie się coraz bardziej pewne siebie i silne wewnętrznie i przestanie uzależniać swojego samopoczucia od stopnia upodobnienia się do innych.
  • Bójki i kłótnie z innymi dziećmi. Są normalne w tym wieku – dzieci ustalają hierarchię w grupie. Jednak gdy maluch wciąż skarży się, że kolega go bije, przyjrzyj się temu, ponieważ może to oznaczać, że dziecko rzeczywiście jest ofiarą małego agresora.
  • Dziecko uważa, że w przedszkolu jest nudno. Nudzą się dzieci nieszczęśliwe, a zwykle smutek dziecka wynika z problemów domowych: chorób w rodzinie, kłopotów rodziców, zaniedbań emocjonalnych, nowo narodzonego rodzeństwa. Dziecko zaabsorbowane smutkami nie jest w stanie zaangażować się w zabawę i stąd wrażenie nudy. Najlepszym lekarstwem na taką "nudę" jest poświęcenie uwagi dziecku.

Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do przedszkola?

www.dlarodzinki.pl