Spis treści
Zabawy z dzieckiem, w czasie których coś wspólnie tworzycie, są bardzo wzbogacające dla dziecka. Dzięki nim dziecko rozwija wyobraźnię, umiejętności manualne, kreatywność. Jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Korzyści płynące z robienia zabawek z dzieckiem
Ogromna oferta producentów oraz oszczędność czasu sprawiają, że rodzice często ograniczają się jedynie do kupowania dzieciom gotowych produktów. Zupełnie niepotrzebnie. Własnoręczne wykonywanie maskotek, figurek i innych stworzeń ma bardzo dużo zalet zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich opiekunów. Takie zajęcia przede wszystkim integrują całą rodzinę i w naturalny sposób nakłaniają do wspólnego spędzania czasu. Ponadto, pomagają dorosłym w poznaniu potrzeb i pragnień ich pociech oraz w zrozumieniu, jak postrzegają one otaczający je świat. Dzięki temu zacieśnia się emocjonalna więź w rodzinie, a dzieci są bardziej skłonne do dzielenia się z rodzicami swoimi tajemnicami i chętniej szukają u nich pomocy w rozwiązaniu problemów. Kolejną zaletą samodzielnie wykonanych zabawek jest to, że maluchy przywiązują się do nich silniej niż do tych kupionych w sklepie, a uczucie to może być jeszcze mocniejsze, jeśli zaangażujemy dziecko już na etapie planowania i projektowania. Dlatego też domowej produkcji maskotka ma szansę stać się najlepszym przyjacielem naszego brzdąca i skarbem trzymanym przez lata, jako efekt pracy swojej i całej rodziny.
Jaka samodzielnie wykonana zabawka jest najlepsza?
– Na to nie ma jednej recepty. Rodzice powinni jednak pamiętać, że najważniejszą jej funkcją ma być pobudzanie zmysłów dziecka i zachęcanie go do odkrywania świata. Te role powinny być spełniane zarówno na etapie tworzenia, jak i później – podczas beztroskich szaleństw – wyjaśnia Anna Gruszczyńska, pedagog i dyrektor niepublicznego przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ekspert Akademii Misia Haribo. Zabawa jest dla najmłodszych czymś zupełnie naturalnym, wręcz stałym elementem ich dnia. Pozwala bowiem odczuwać świat zmysłami, zrozumieć zachowania innych ludzi, rozwija emocje, ale też daje zwykłe poczucie szczęścia i radość. Z tego powodu wskazane jest, by przygotowana w domu zabawka w jak najszerszym zakresie spełniała wymienione zadania. Ważna jest również wspólna praca. – Nie wyręczajmy naszych dzieci, ale raczej próbujmy pomóc im w wykonaniu jedynie trudniejszych elementów. Z pewnością zachęci je to do dalszego działania i rozwinie ich umiejętności oraz kreatywność – dodaje Anna Gruszczyńska.
materiały prasowe Haribo