Spis treści
- Dziecko w przedszkolu coraz częściej bywa głodne
- Dziecko w przedszkolu: więcej dokarmianych dzieci ze względu na łatwiejsze zasady?
Coraz więcej polskich dzieci jest niedożywionych i nie dostarcza organizmom składników warunkujących prawidłowy rozwój. W ciągu 6 lat liczba przedszkolaków, korzystających z rządowego programu dożywiania, wzrosła aż o 20 procent. W 2008 roku korzystały z niego 273 tysiące dzieci, dziś - 323 tysiące. I choć bardzo powoli rośnie liczba dzieci w Polsce w ogóle, dane te są alarmujące.
>> Jakie warzywa powinno jeść dziecko jesienią? >>
Dziecko w przedszkolu coraz częściej bywa głodne
Ubóstwo dzieci jest w Polsce dużym problemem. Szczególnie widoczne jest na obszarach wiejskich, gdzie wiele rodziców nie jest w stanie zaspokoić elementarnych potrzeb swoich dzieci. Wychodzą do przedszkola bez śniadania, nie jedzą codziennie ciepłych posiłków. W ich diecie brakuje warzyw, witamin, mikroelementów i białka.
Rodzice nie mają pieniędzy na to, aby je ubrać, kupić podręczniki szkolne i pomoce naukowe, wspomóc je w rozwijaniu pasji. Często nie są w stanie nawet zapewnić im odpowiednich warunków mieszkaniowych.
Najgorsza sytuacja panuje na wschodzie kraju i na Mazurach - to tam najwięcej dzieci nie spożywa regularnych i wartościowych posiłków. Fundacja Danone Podziel się Posiłkiem apeluje, że dożywianiem może być nieobjętych aż 11 procent potrzebujących dzieci!
Nie mogą przez to się prawidłowo rozwijać, mają odwapnione kości i zęby, problemy z koncentracją i często są odrzucane przez rówieśników. Z biegiem czasu zaczną mieć problemy z funkcjonowaniem serca, nerek czy układu nerwowego.
>> W jakich produktach szukać wapnia? >>
Dziecko w przedszkolu: więcej dokarmianych dzieci ze względu na łatwiejsze zasady?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że rośnie liczba dzieci, korzystających z rządowego programu dożywiania, ponieważ zmieniły się zasady przystąpienia do takiego programu. Aby dziecko mogło otrzymać ciepły posiłek, nieopotrzebna jest już decyzja ośrodka pomocy społecznej czy wywiad środowiskowy.