Przedszkole powinno być miejscem, w którym dziecko nie tylko bawi się, uczy i socjalizuje. Ale pozostawiona tam pociecha przede wszystkim powinna być bezpieczna. W końcu od tego są tego typu placówki. Żłobki i przedszkola mają zapewnić maksimum bezpieczeństwa i opieki naszym dzieciom w czasie, kiedy my nie mamy możliwości się nim zająć. I zazwyczaj wywiązują się z tego obowiązku sumiennie.
Zdarzają się jednak niechlubne wyjątki, gdy dziecko samodzielnie opuści obiekt. Czy możemy takiej sytuacji zapobiec? Jak sprawdzić, czy placówka jest wystarczająco dobrze przystosowana do opieki nad małymi dziećmi?
Spis treści
- Dziecko samo wyszło z przedszkola
- Opieka na terenie przedszkola
- Zasada zamkniętych drzwi
- Bezpieczna zabawa w ogrodzie przedszkolnym
- Monitoring w przedszkolu
- Bezpieczne zasady przyprowadzania i odbierania dzieci
- Czujność i serdeczność pracowników
- Rozmowa z dzieckiem
Dziecko samo wyszło z przedszkola
Takie informacje mrożą krew w żyłach wszystkich rodziców. Nie zdarzają się często, ale co jakiś czas media obiega taka lub podobna informacja.
- „Niespełna 4-letni chłopiec niezauważony przez opiekunki wyszedł z jednego z przedszkoli. Idącego ulicą malca zauważył starszy mężczyzna, którego zaniepokoił fakt, że dziecko idzie bez opieki i niesie w ręku buciki.(…) Policjanci ustalają jak doszło do sytuacji, w której dziecko samo opuściło przedszkole i nikt na to nie zareagował.”
- „5-letnia dziewczynka wyszła z przedszkola i zaginęła. Kiedy mama przyszła odebrać córeczkę personel dopiero wtedy zorientował się, że dziecka nie ma w przedszkolu”.
- „3-letni chłopiec wyszedł bez żadnej opieki z przedszkola na Ursynowie. Policja na szczęście bardzo szybko udało się odnaleźć dziecko w pobliskim parku. Okazuje się jednak, że to nie pierwsza taka sytuacja w tej dzielnicy”.
- ” 4-latek uciekł z przedszkola w Łodzi. Rodzice innych dzieci boją się, czy maluchy mają właściwą opiekę”.
To tylko nieliczne przykłady, z których wynika, że sytuacje takie zdarzają się w całej Polsce i że nie są to pojedyncze przypadki. Zdarzyło się również, że dziecko wyszło ze żłobka i błąkało się bez opieki po okolicy. Dlatego zanim zostawimy dziecko w przedszkolu, sprawdzajmy, jakie zabezpieczenia stosuje placówka, aby takie sytuacje nie miały miejsca.
Zobacz: Co naprawdę robią dzieci w przedszkolu? Wyznania przedszkolanki
Opieka na terenie przedszkola
Pozostawiając dziecko w przedszkolu chcemy mieć pewność, że dziecko będzie tam bezpieczne. To przecież podstawowe zadanie takiej placówki – zapewnić dziecku opiekę na czas nieobecności rodziców. Wybierając przedszkole warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja na miejscu. Najlepiej jeśli grupy są niewielkie i mają dobrze zorganizowany program.
Dzieci lubią rutynę, daje im ona poczucie bezpieczeństwa. Zawsze te same opiekunki, ten sam plan i te same zasady pozwalają dziecku szybciej się przystosować i poczuć dobrze. Nieduża liczba dzieci pod opieką pozwala z kolei opiekunom na stałą kontrolę obecności dzieci.
Zasada zamkniętych drzwi
W godzinach, kiedy dzieci są pod opieką przedszkola drzwi do placówki powinny być zamknięte. Sprawnie działający domofon lub wideofon to zabezpieczenie, które jest niezbędne w placówce przedszkolnej. Dzięki temu, nawet jeśli dziecko niezauważone opuści salę grupy, nie będzie miało możliwości wyjścia z budynku.
Drzwi powinny być zabezpieczone również od wewnątrz, a przyciski do ich otwierania powinny znajdować się na takiej wysokości, aby dziecko nie było w stanie ich dosięgnąć, a by je samodzielnie otworzyć.
Czytaj również: "Jak było w przedszkolu?" - dlaczego to najgorsze pytanie, jakie możesz zadać dziecku?
Bezpieczna zabawa w ogrodzie przedszkolnym
W podobny sposób powinien być zabezpieczony teren zewnętrzny przedszkola: brama wejściowa, plac zabaw i ogród. Domofon zewnętrzny skutecznie zniweluje niebezpieczeństwo wyjścia dziecka z przedszkola, a zamknięta furtka zniechęca nieco do eksperymentów. Aha… ogrodzenie powinno być odpowiednio wysokie i pełne.
Najlepiej jeśli jest z materiałów, które niełatwo zniszczyć. Jeśli teren przedszkola ogrodzony jest drucianą siatką powinno być ono regularnie sprawdzane. Jej zniszczenie nie jest trudne, a dziura w siatce może być bardzo atrakcyjna dla dziecka, które będzie chciało sprawdzić, dokąd ona prowadzi.
Monitoring w przedszkolu
Działający w przedszkolu monitoring sprawia, że w każdej niemal chwili można zlokalizować dziecko. To zabezpieczanie wygodne, ale nie niezbędne. Nic bowiem nie zastąpi czujnych oczu opiekunek i pozostałego personelu przedszkola.
Zobacz: Dziecko nie chce chodzić do przedszkola - jak je zachęcić?
Bezpieczne zasady przyprowadzania i odbierania dzieci
To bardzo ważny aspekt działalności przedszkola. Dzieci powinny być do niego przyprowadzane i odbierane przez rodziców lub osobę upoważnioną do tego, najlepiej na piśmie. Dziecko powinno zostać przez taką osobę przyprowadzone, rozebrane i przyprowadzone do sali, a tam pozostawione już pod opieką pracownika. Niedopuszczalne jest, aby dziecko zostało odebrane przez obcą osobę, nawet jeśli podaje się ona za członka rodziny i jest znana przez dziecko.
Każda zmiana w rutynie odbierania dziecka powinna być potwierdzona osobiście przez rodziców.
Czujność i serdeczność pracowników
Na bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu wpływ mają wszystkie osoby tam pracujące. Nie tylko opiekunka grupy, ale także obsługa administracyjna, porządkowa czy miły pan ochroniarz. Serdeczność i czujność tych osób to podstawa.
Po pierwsze dlatego, że nawet jeśli jedna osoba nie zauważy od razu zniknięcia dziecka z sali, to każdy pracownik, na którego przedszkolak się natknie powinien się nim zainteresować.
Po drugie dlatego, że dziecko chętniej podejdzie ze swoim problemem do osoby którą lubi i czuje jej sympatię. Niby to takie oczywiste, ale przy brakach kadrowych różnie bywa.
Rozmowa z dzieckiem
Nawet najlepsze zabezpieczenia i najczujniejsze opiekunki nie zastąpią dobrego kontaktu i rozmowy z dzieckiem. I nie chodzi tu o straszenie dziecka, a o spokojne wytłumaczenie, co może robi ć w przedszkolu, a czego nie powinno. Znajomość zasad pozwala dziecku poczuć się lepiej w nowym otoczeniu ,a to zdecydowanie wpływa na jego bezpieczeństwo.