Jak wybrać najlepsze przedszkole?

2008-06-06 12:55

Przed tobą trudna decyzja, jak wybrać najlepsze przedszkole. Czy to osiedlowe, czy może lepsze będzie prywatne, ale pięć kilometrów od domu? Czym tak naprawdę powinnaś kierować się przy wyborze przedszkola? Na szczęście czasy, gdy przedszkole traktowane było jak przechowalnia dzieci i zło konieczne mamy już za sobą. Coraz rzadziej też można dostrzec różnice między przedszkolami prywatnymi a publicznymi. Jednak nadal przedszkole przedszkolu nierówne. Warto poszukać takiego, które spełni jak najwięcej poniższych kryteriów. Sprawdź, jak wybrać najlepsze przedszkole.

Wybierz najlepsze

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Najlepsze przedszkole to kompetentna przedszkolanka
  2. Jak wybrać najlepsze przedszkole? Sprawdź personel przedszkola
  3. Jak wybrać najlepsze przedszkole: sprawdź program przedszkola
  4. Jak wybrać najlepsze przedszkole: zobacz wielkość grup
  5. Najlepsze przedszkole nie powinno być zbyt daleko od domu
  6. Jak wybrać najlepsze przedszkole: sprawdź godziny otwarcia
  7. Najlepsze przedszkole to opłaty na twoją kieszeń
  8. Najlepsze przedszkole to miejsce przyjazne
  9. Najlepsze przedszkole musi być bezpieczne dla dziecka
  10. Najlepsze przedszkole a leżakowanie
  11. Przedszkolny rozkład dnia
  12. Wybierając najlepsze przedszkole, zwróć uwagę na jedzenie
  13. Zobacz wnętrze przedszkola
  14. Spotkania adaptacyjne dla dzieci
  15. Imprezy dodatkowe jako dodatkowy plus

Wybierając najlepsze przedszkole, powinnaś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Pamiętaj, że twoje dziecko będzie spędzało tam dużo czasu, musi więc czuć się tam dobrze i bezpiecznie. Postaraj się wybrać takie przedszkole, aby zapewniło dziecku przyjazną atmosferę i pozwoliło mu się rozwijać.

Najlepsze przedszkole to kompetentna przedszkolanka

Przez najbliższe cztery lata przedszkolanka będzie jedną z najważniejszych osób w życiu waszego dziecka. To od niej dziecko będzie się uczyć zarówno prawidłowych relacji społecznych, jak i abecadła. Przede wszystkim powinna być pełna ciepła, wzbudzać sympatię dzieci, wiedzieć kiedy przytulić, a kiedy okazać stanowczość. To ważne, bo wśród malców nie raz i nie dwa wybuchają konflikty, które trzeba umiejętnie wygaszać. Warto więc zorientować się, jakie ma wykształcenie i doświadczenie, choć sam wiek nie jest tu właściwym kryterium, bo młoda pani może dużo lepiej sprawdzić się jako wychowca niż starsza. Nie zapomnij zapytać się, czy pani prowadząca w tym roku grupę będzie jej towarzyszyć aż do starszaków czy też za rok opiekę nad dzieckiem przejmie kto inny.

>> Rekrutacja do przedszkoli 2015 r.: zapisy do przedszkoli, harmonogram rekrutacji [WAŻNE] >>

Jak wybrać najlepsze przedszkole? Sprawdź personel przedszkola

Przedszkole to nie tylko pani, ale i dyrektor, kucharki, sprzątaczki, nauczyciele języka i innych przedmiotów dodatkowych, logopeda i psycholog. Oni wszyscy mają wpływ na atmosferę panującą w przedszkolu, warto więc by również byli mili i sympatyczni, a także kompetentni.

Osobiście porozmawiaj z dyrektorem

Taka rozmowa bardzo dużo powie ci o przedszkolu - w końcu jaki pan, taki kram. Dowiedz się, jakie są zasady kontaktowania z przedszkolem, jak często są organizowane spotkanie z rodzicami, w jaki sposób i komu zgłasza się konflikty i nieprawidłowości oraz jak działa rada rodziców.

Jak wybrać najlepsze przedszkole: sprawdź program przedszkola

Ten podstawowy powinien być zatwierdzony przez ministerstwo. Coraz więcej przedszkoli prowadzi też programy autorskie, przygotowane przez wychowawców. W wielu przedszkolach jest też szeroki wybór zajęć dodatkowych - taneczne, rytmika, karate, nauka rysunku itp. (warto sprawdzić wysokość opłat za nie i dobrze się zastanowić, które wybrać, by nie przeciążyć dziecka). Jeśli dziecko nie jest wychowywane w wierze katolickiej sprawdż, co będzie robiło w czasie gdy jego koledzy będą mieli zajęcia z religii. Są też placówki specjalistyczne (językowe, artystyczne, sportowe, ekologiczne, wspomniane już montessori i steinerowskie).

>> Przedszkole katolickie, czyli jakie? Obalamy mity o placówkach chrześcijańskich >>

Jak wybrać najlepsze przedszkole: zobacz wielkość grup

Obowiązuje zasada - im mniejsza grupa, tym lepiej. Jednak wiadomo, że chętnych dużo, a miejsc mało. Dobrze więc, gdy grupa liczy około dwadzieściorga dzieci (na każdą dziesiątkę powinna przypadać jedna opiekunka). W przedszkolach publicznych zwykle obowiązuje zasada, że dzieci w grupie są w tym samym wieku, w przedszkolach prywatnych (np. steinerowskich czy montessori) w grupie są dzieci w różnym wieku.

Najlepsze przedszkole nie powinno być zbyt daleko od domu

To ważna sprawa, szczególnie jeśli oboje rodzice pracują i nie ma babci lub niani, która może odebrać dziecko, gdy pracujecie do późna. Niekiedy właśnie z tego powodu warto też zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest znalezienie placówki obok miejsca pracy.

Jak wybrać najlepsze przedszkole: sprawdź godziny otwarcia

Powinny odpowiadać godzinom pracy waszym lub osób, które opiekują się dzieckiem między przedszkolem a waszym powrotem do domu.

Najlepsze przedszkole to opłaty na twoją kieszeń

Sprawdż wysokość opłat podstawowych i co one obejmują. Dowiedz się też, ile wynoszą rozmaite dodatkowe opłaty.

Najlepsze przedszkole to miejsce przyjazne

Na pewno lepiej, gdy przedszkole położone jest z dala od ruchliwej ulicy, otoczone drzewami, ma duży i bogato wyposażony plac zabaw.

>> Metoda Montessori w przedszkolu: na czym to polega? >>

Najlepsze przedszkole musi być bezpieczne dla dziecka

To nie tylko wyposażenie sal (zabawki i meble), ale także korytarze i szatnia, ewentualne drogi ewakuacyjne czy system przeciwpożarowy. Ważne jest też zabezpieczenie drzwi (dzieciom różne rzeczy przychodzą do głowy), urządzenia na placu zabaw i "szczelność" ogrodzenia. Dobrze, gdy teren jest stale nadzorowany przez dozorcę lub istnieje system monitoringu.

Najlepsze przedszkole a leżakowanie

Nie powinno być obowiązkowe, niektóre dzieci (twoje może do nich należeć) po prostu go nie znoszą i to do tego stopnia, że z tego powodu odmawiają w ogóle chodzenia do przedszkola.

Na co zwrócić uwagę:

  • przygotuj listę przedszkoli, którymi jesteś zainteresowana
  • zbierz o nich wszystkie dostępne informacje, nie zapomnij porozmawiać z rodzicami, ktorych dzieci chodziły do tej placówki
  • odwiedź te, które ci najbardziej przypadły do gustu, porozmawiaj z kadrą i dyrektorem
  • dowiedz się jakie są terminy składania wniosków o przyjęcie

Przedszkolny rozkład dnia

Ważne, by był w miarę możliwości niezmienny - stałe posiłki zabawy, nauki, posiłków i odpoczynku, a wszystkie jego elementy powinny być w odpowiednich proporcjach do wieku dziecka.

Wybierając najlepsze przedszkole, zwróć uwagę na jedzenie

To jedno z ważniejszych kryteriów. I nie chodzi tu tylko o właściwe komponowanie posiłków (oczywiście najlepiej, gdyby jadłospis był zatwierdzony przez Instytut Żywności i Żywienia), ale także podejście wychowawców. Nie powinni oni zmuszać niejadków do jedzenia, a malcy o większym apetycie powinni mieć możliwość wzięcia dokładki. Niedopuszczalne jest, by dziecko musiało jeść czy pić coś, czego nie znosi. Jeśli więc twoje dziecko nie chce wziąć do ust herbatki sprawdź, czy dostanie do picia kompot lub sok. Gdy maluch jest alergikiem dowiedz się, czy będzie miał możliwość unikania niebezpiecznych dla niego pokarmów.

Zobacz wnętrze przedszkola

Sale powinny być jasne i przestronne, dobrze wentylowane, wesołe i kolorowe. Najlepiej oczywiście, gdyby przedszkole było niedawno remontowane. Zwróć uwagę na wystrój korytarzy i prezentację prac dzieci. Liczy się także przytulny wygląd szatni, czystość i wystrój łazienek oraz ogólny ład i porządek, także w otoczeniu przedszkola.

Spotkania adaptacyjne dla dzieci

To bardzo dobre rozwiązanie, ułatwiające dziecku odnalezienie się w nowej sytuacji. Zazwyczaj odbywają się przez kilka ostatnich dni wakacji.

Imprezy dodatkowe jako dodatkowy plus

Większość przedszkoli organizuje Dni Mamy, Taty, Babci i Dziadka. W wielu tradycją stały się pikniki integracyjne, wspólne wyjazdy do kina, teatru lub sali zabaw.