Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego?

2023-03-13 12:47

Aby zapisać dziecko do przedszkola publicznego, należy wziąć udział w rekrutacji, która odbywa się na wiosnę, pół roku przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jakie wymogi musi spełniać dziecko, by dostać się do przedszkola?

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

i

Autor: Getty Images Aby zapisać dziecko do przedszkola, trzeba wziąć udział w rekrutacji w danym mieście lub gminie.

Rekrutacja do przedszkola publicznego odbywa się pół roku przed rozpoczęciem roku szkolnego. To ważne, by nie przegapić tego terminu, ponieważ niezłożenie dokumentów w odpowiednim czasie może sprawić, że dziecko nie dostanie się państwowej placówki wychowania przedszkolnego. W takiej sytuacji rodzicowi pozostaje jedynie zapisać dziecko do przedszkola prywatnego lub czekać na rekrutację uzupełniającą do interesującej go placówki.

Spis treści

  1. Kiedy zapisuje się dziecko do przedszkola?
  2. Jak przygotować dziecko do przedszkola?
  3. Jak wybrać przedszkole odpowiednie dla dziecka?
  4. Kto może zapisać dziecko do przedszkola?
  5. Jak zapisać dziecko do przedszkola?
  6. Co potrzebne, by zapisać dziecko do przedszkola?
  7. Czy dziecko może nie dostać się do przedszkola?
Przedszkole idealne

Kiedy zapisuje się dziecko do przedszkola?

Prawo do edukacji przedszkolnej mają dzieci od 3. roku życia. Przedszkola publiczne pilnują kryterium wiekowego i rzadko zdarza się, by zostało przyjęte dziecko, które jeszcze nie ma 3 lat (rocznikowo). Czasem jednak możliwe jest zapisanie dziecko wcześniej, o ile maluch jest odpieluchowany, wykazuje gotowość przedszkolną, a dyrektor danej placówki wyraża na to zgodę. Z reguły jednak przyjęte jest, że edukacja przedszkolna dotyczy dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat.

Zgodnie z prawem 6-latki muszą chodzić do przedszkola lub do zerówki w szkole podstawowej. Urząd miasta lub gminy ma obowiązek zapewnić im miejsce w placówce. Co ważne, musi to zrobić w obrębie miasta lub gminy, ale niekoniecznie blisko miejsca zamieszkania. Jeśli rodzic chce, by 6-latek dostał się do konkretnej zerówki, powinien wcześniej dowiedzieć się ile jest miejsc w danej placówce. W innym wypadku może okazać się, że będzie musiał wozić dziecko do przedszkola znajdującego się na drugim końcu miasta.

Dziecko 6-letnie może zostać również w zerówce w przedszkolu, do którego uczęszczało wcześniej. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty w wyznaczonym przez placówkę terminie.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Aby przygotować malucha do pójścia do przedszkola, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim dziecko powinno potrafić załatwiać potrzeby fizjologiczne na nocniku lub na specjalnej nakładce toaletowej. Maluch, którego chcemy posłać do przedszkola, nie może nosić pieluch. Odpieluchowanie to jeden z warunków zapisania dziecka do placówki wychowawczo-edukacyjnej.

Oprócz tego dziecko powinno potrafić samodzielnie zjeść posiłek (trzymać łyżkę i widelec), a także komunikować swoje potrzeby. Niektóre dzieci nie mówią zbyt dobrze na początku edukacji przedszkolnej, ale nie jest to przeszkodą w uczęszczaniu do placówki. Co więcej, dziecko w otoczeniu rówieśników często bardzo szybko zaczyna poprawiać swój sposób komunikacji i dużo mówić.

Maluch, który wybiera się do przedszkola, powinien również potrafić samodzielnie się ubrać i rozebrać. Wychowawcy w przedszkolu będą pomagali 3-latkom przy rozbieraniu, ale warto uczyć dziecko ściągania spodenek czy koszulki, by łatwiej mu było poradzić sobie bez mamy.

Jak wybrać przedszkole odpowiednie dla dziecka?

Zanim zapiszemy dziecko do przedszkola, powinniśmy wybrać odpowiednią placówkę. Na co należy zwrócić uwagę?

  • opinie innych rodziców o przedszkolu — dobrze jest porozmawiać z sąsiadami lub innymi mamami (np. na placu zabaw) na temat interesującej nas placówki. Rodzice dzieci uczęszczających do danego przedszkola będą w stanie wyjaśnić nam, jak wygląda plan dnia w danej placówce, jaka jest kuchnia i posiłki, z jakich dodatkowych zajęć może korzystać dziecko. To kluczowe informacje dla rodziców wybierających placówkę
  • wygląd budynku i plac zabaw — bezpieczne przedszkole powinno zajmować dość duży teren i dysponować rozległym placem zabaw, umożliwiającym dzieciom swobodną zabawę. Przedszkole znajdujące się na parterze bloku, bez dużego placu zabaw, może być najlepszym wyborem dla dziecka. Zanim zapiszemy malucha do placówki, wybierzmy się do niej i dokładnie ją obejrzyjmy zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz
  • ramowy plan dnia — bardzo ważne jest sprawdzenie, jak wygląda plan dnia w danym przedszkolu. Ile dzieci mają zajęć w ciągu dnia, o której są serwowane posiłki i czy 3-latki leżakują lub śpią po obiedzie? 
  • jadłospis — przy wybieraniu przedszkola dla dziecka dobrze jest też sprawdzić, czy w przedszkolu, które nas interesuje, jest własna kuchnia czy catering, a jeśli tak, to jaki. Przedszkola publiczne najczęściej mają własne kuchnie i podają dzieciom domowe, klasyczne jedzenie z uwzględnieniem najczęstszych alergenów
  • monitoring — warto także zwrócić uwagę na to, czy placówka jest dokładnie zamykana na czas zajęć i czy nie mogą się do niej dostać osoby z zewnątrz
  • odległość od domu — lokalizacja przedszkola ma ogromne znaczenie. Często rodzicom wydaje się, że odległość nie ma większego znaczenia, bo mogą wozić malucha. Nie do końca tak jest — gdy dziecko będzie miało trudności z porannym wstawaniem, odmówi współpracy czy wyjścia do przedszkola, poranki mogą zamienić się w pasmo frustracji. W takiej sytuacji ważne jest, by przedszkole mieć blisko, dzięki czemu nie trzeba martwić się jeszcze długą podróżą, która grozi spóźnieniem do pracy

Kto może zapisać dziecko do przedszkola?

Dziecko do przedszkola może zapisać rodzic lub opiekun prawny — osoba, której sąd powierzył prawo opieki nad dzieckiem.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Aby zapisać dziecko do przedszkola publicznego, należy wziąć udział w rekrutacji, która najczęściej odbywa się w pierwszej połowie marca. Dokładny termin rekrutacji należy sprawdzić na stronie urzędu miasta lub gminy. Rekrutacja coraz częściej odbywa się online, choć w małych miejscowościach lub na wsiach może odbywać się stacjonarnie. Warto to sprawdzić wcześniej.

Co potrzebne, by zapisać dziecko do przedszkola?

Aby zarejestrować dziecko do przedszkola, należy:

  1. Wypełnić wniosek o przyjęcie do przedszkola na rekrutacji online i wskazać placówkę pierwszego wyboru, a także dwie dodatkowe, do których będziemy aplikacji w sytuacji, w której dziecko nie dostałoby się do placówki nr 1
  2. Wydrukować wniosek i podpisać
  3. Sprawdzić, czy wymagane są dokumenty dodatkowe, np. zaświadczenie o zatrudnieniu rodziców, oświadczenie, że w rodzinie wychowuje się przynajmniej dwoje dzieci, oświadczenie o płaceniu podatków w mieście zamieszkania (potrzebny PIT). Jeśli potrzebna jest pierwsza strona zeznania podatkowego, rodzic powinien rozliczyć PIT przed rozpoczęciem rekrutacji
  4. Wszystkie dodatkowe dokumenty należy podpisać i zanieść do placówki

Następnie trzeba czekać na wyniki rekrutacji, które najczęściej publikowane są w pierwszej połowie kwietnia. Gdy dziecko dostanie się do wybranej placówki, trzeba potwierdzić wolę uczęszczania malucha do przedszkola. Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola, rodzice mają możliwość odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej.

Czy dziecko może nie dostać się do przedszkola?

Uczestnictwo w rekrutacji nie oznacza, że dziecko dostanie się do placówki wychowawczej. Niestety, może zdarzyć się tak, że maluch nie dostanie się do żadnej z trzech wskazanych placówek. W takiej sytuacji rodzice mogą się odwoływać od decyzji, wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej w innych placówkach lub w ostateczności zapisać dziecko do przedszkola prywatnego.

Zasady rekrutacji do przedszkoli publicznych mówią, że pierwszeństwo mają:

  • dzieci z rodziny wielodzietnej
  • dzieci z niepełnosprawnościami
  • dzieci, które wychowuje tylko jeden z rodziców
  • dzieci, których rodzeństwo lub rodzice są osobami z niepełnosprawnością
  • dzieci, które wychowują się w rodzinie zastępczej

Czytaj: Rekrutacja do przedszkola krok po kroku: terminy i formalności