Zapisy dzieci na świetlicę szkolną często ruszają jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego, co wynika z limitu miejsc. W każdej placówce może to odbywać się w innym trybie, dlatego warto zainteresować się zapisami na świetlicę już teraz. Zwłaszcza jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby odbierać dziecko ze szkoły.
Kiedy dziecko może korzystać ze świetlicy?
Każda szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki dzieciom, których rodzice pracują. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Jeśli więc rodzice zgłaszają w szkole konieczność zorganizowania opieki dla dzieci po lekcjach, to dyrektor placówki musi uwzględnić ich prośbę.
Kiedy zapisać dziecko na świetlicę?
W niektórych szkołach zapisy do świetlicy ruszają jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W innych dokumenty można złożyć do 10 września. Warto dowiedzieć się, jak jest w placówce, do której będzie uczęszczało nasze dziecko, by nie spóźnić się ze złożeniem dokumentów.
Jak zapisać dziecko na świetlicę?
Aby zapisać dziecko na świetlicę, trzeba wypełnić odpowiedni formularz. Dokument można pobrać ze strony szkoły podstawowej lub uzyskać go w sekretariacie. W dokumencie należy podać dane dziecka, dane rodziców, dane kontaktowe do zakładu pracy, a także wypełnić upoważnienia dla osób, które będą odbierały dziecko ze szkoły.
Gotowe dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkoły. I to już koniec formalności.
Czy świetlica jest płatna?
Korzystanie ze świetlicy szkolnej jest bezpłatne. Dyrektor szkoły nie może pobierać za to dodatkowych pieniędzy. Wynika to z Ustawy o systemie oświaty, która gwarantuje bezpłatne korzystanie z oferty, której realizacja wpisuje się w zadania szkoły.
Co robią dzieci na świetlicy?
Na świetlicy dzieci powinny spędzać czas w sposób konstruktywny. Oznacza to nie tylko odrabianie lekcji i naukę, ale również rozwijanie swoich pasji. Nauczycielki, które pracują na świetlicy, organizują dzieciom różne zajęcia manualne, warsztaty, sportowe gry. Nie należy zatem się obawiać, że dziecko będzie się nudzić.
Czytaj: Nie zwalniaj dziecka z WF-u bez powodu. Ruch jest ważny dla jego zdrowia