Relacje z przedszkolakiem bywają trudne. Kochamy nasze dziecko, ale czasami zastanawiamy się, czy ktoś go nie podmienił, gdy na chwilę odwróciliśmy wzrok. Niemowlę, które prawda miało swoje humory, to nic w porównaniu do wybuchowego wulkanu pełnego emocji, którym jest 3. - 5-latek.
Choć byśmy zadali tysiące pytań, ono samo nie zawsze jest w stanie na nie odpowiedzieć. Zamiast słów w pierwszej kolejności pojawia się krzyk, płacz, sprzeciw na to, że nie może otrzymać tego, czego tak naprawdę pragnie.
A często pragnie tylko jednego.
Naszego czasu.
Autorki profilu edukacyjnego dla rodziców na Instagramie @biglifejournal podpowiadają, jak przedszkolak pokazuje, że chce spędzić z rodzicem więcej czasu.
Zobacz także: To nie złe zachowanie lub wybuch histerii. Tak przedszkolak mówi "Potrzebuję cię"
Spis treści
- Maluchy potrzebują naszej uwagi
- Tak zbudujesz silną więź z dzieckiem
- Tak maluch pokazuje, że chce spędzić z tobą więcej czasu
Maluchy potrzebują naszej uwagi
Po okresie niemowlęcym, gdy nasza uwaga skupiała się na całodobowej pielęgnacji – przewijaniu, karmieniu i gaworzeniu, na późniejszym etapie chcemy dać dziecku więcej przestrzeni. Wciąż czuwamy, uważamy, aby nie zrobiło sobie krzywdy, ale jednak ta przestrzeń jest potrzebna. Dziecko kilkuletnie chce poznać świat. Wiedzieć, jak nazywają się poszczególne rzeczy, jak działają i po co je mamy.
Z czasem, gdy maluch wchodzi w wiek przedszkolny, pragniemy dłużej chwili, aby móc odetchnąć. Przyznajmy też, że pragniemy, aby przez dłuższy czas pobawiło się samo. To nic złego.
Zdarza się jednak, że tego wspólnego czasu jest coraz mniej. Praca i domowe obowiązki sprawiają, że po odebraniu malucha z przedszkola, za chwilę musimy położyć go spać. A gdzie ten czas na wspólną zabawę? Czas na pogłębianie więzi?
Maluchy wciąż potrzebują naszej uwagi. Zupełnie innej niż niemowlęta. To czas na budowanie dobrych relacji poprzez interakcje spędzane na zabawie.
Tak zbudujesz silną więź z dzieckiem
Dobre relacje z dzieckiem to fundament więzi na całe życie. Budowanie jej nie jest rzeczą prostą, bo tylko rodzic wie, jak wiele wymaga cierpliwości, empatii i zaangażowania. Bywa bardzo różnie, bo z roku na rok dziecko się zmienia. Choć w głębi duszy wciąż jest dla rodzica tym małym słodkim bobaskiem, to z czasem stanowczo wypowiada swoje zdanie, nawiązuje przyjaźnie i walczy o własną niezależność.
W tym wszystkim jest jednak kluczowe, aby z radością i chęcią wracało do domu.
Czas w budowaniu relacji z dzieckiem jest najważniejszy. Nie chodzi jednak o jego ilość, co przede wszystkim jakość. Bycie obecnymi w kontaktach z dzieckiem, a nie siedzenie obok, ze wzrokiem wlepionym w ekrany telefonów.
Ten czas, gdy jesteśmy z dzieckiem, powinien być poświęcony temu maluchowi, który wpatruje się w nas, jak w obrazek. Wręcz nie może doczekać się wspólnego rysowania, czytania bajek, układania klocków lub zabawy w teatrzyk. To właśnie ten czas tworzy mocne relacje.
Kiedy tego czasu jest za mało, maluch nam o tym powie. Jednak nie będzie to powiedziane wprost. Zachowanie dziecka w takich chwilach może być bardzo różnorodne, ale wszystkie prowadzą do tej chwili, abyśmy zwrócili na niego większą uwagę.
Tak maluch pokazuje, że chce spędzić z tobą więcej czasu
Na jakie zachowanie malucha powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Niestety sygnały wysyłane przez dziecko mogą być niekiedy mylące. Może nam się wręcz wydawać, że maluch robi nam na złość, specjalnie przeszkadza, gdy jesteśmy zajęci czymś innym.
Edukatorki @biglifejournal 7 oznak, którymi nasze dziecko sygnalizuje, że chce spędzić z nami więcej czasu.
- Częściej przerywają.
- Nieustannie proszą, żebyś ich obserwowała.
- Nie mogą łatwo się od ciebie oddzielić.
- Nie dają ci spokoju.
- Są bardziej emocjonalne niż zwykle.
- Ciągle chcą się przytulać.
- Chcą być częścią wszystkiego, co robisz
„Dzieci szukają więzi na różne sposoby” – podkreślają ekspertki.
Nie irytujmy się. Spróbujmy poznać prawdziwą przyczynę zachowania naszych pociech, aby budować piękne i zdrowe relacje.
Czytaj także: Tracisz cierpliwość i czasem wybuchasz? Zobacz, jak zachować spokój przy kilkulatku
Dziecko reaguje na twoje prośby, dopiero gdy krzyczysz? Założymy się, że robisz ten błąd
3 rzeczy, którymi martwi się maluch po ataku złości. Bardzo cię wtedy potrzebuje