Millward Brown Poland przeprowadziło w 2015 roku badanie „Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce”. Dowodzi ono, że niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 1-2 lat korzysta z telefonów codziennie lub prawie codziennie.
Nowsze badanie z końca 2019 roku przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazuje, że nawet trzy- i czterolatki mają własne smartfony. Z kolei wśród grupy wiekowej 7-15 lat już 80 proc. dzieci ma własną komórkę.
Z badania wynika też, że 44 proc. dzieci niemal nie rozstaje się z telefonem i reaguje na wszystkie powiadomienia, co z kolei może prowadzić do rozwoju różnych zaburzeń i uzależnień. Aby zwrócić uwagę na problem powstała kampania społeczna „Zadbaj o dziecięcy mózg”, stworzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerem kampanii jest Fundacja Orange. O co chodzi?
Spis treści
- Oderwij dziecko od technologii!
- Ile godzin przed ekranem dla kilku- i nastolatka?
- Jak oderwać dziecko od smartfona? 6 tricków
- Dlaczego oderwanie dziecka od smartfona jest takie ważne?
Oderwij dziecko od technologii!
Mówiąc krótko: o oderwanie dzieci od technologii! Oczywiście ze zdobyczy współczesnych czasów trzeba korzystać i czasem mogą być one ogromnym ułatwieniem i wsparciem dla kreatywności dziecka. Jednak wszystko z umiarem. - Nie nadmiar, a umiar. Szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele aktywności przenosi się do internetu, warto dbać o zdrową równowagę w używaniu technologii – mówi Konrad Ciesiołkiewicz z Fundacji Orange.
W dzisiejszych czasach równowaga między rzeczywistością a światem wirtualnym jest mocno zachwiana. Nauczanie zdalne, rodzice pracujący w domu i potrzebujący spokoju, nuda – wszystko to sprawiło, że dzieci zdecydowanie nadużywają technologii, co wcale nie jest dla nich dobre.
Czytaj również: Jak urządzenia elektroniczne wpływają na rozwój mowy małego dziecka?
Dzieci a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE
Ile godzin przed ekranem dla kilku- i nastolatka?
Ograniczaj dziecku czas przed ekranem.Oznacza to, że musisz wyznaczyć jasne granice – specjaliści zalecają, aby dziecko nie patrzyło w mały ekran (telefonu czy tabletu) więcej niż 15 minut dziennie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje podział:
- dziecko do 2 r. ż.- zero ekranów,
- 2-5 lat - do jednej godziny,
- 6-12 lat - do 2 godzin dziennie,
- nastolatek - do 4 godzin.
Ważna jest tutaj konsekwencja i świadomość dziecka, że nie może przekroczyć danego czasu. Wszystko, co chce zrobić musi zrobić w określonym czasie. Nie zmieniaj zasad i nie popuszczaj, czyli mówiąc inaczej nie uginaj się nawet w obliczu histerii malucha.
Weź udział w naszej sondzie i czytaj artykuł dalej
Jak oderwać dziecko od smartfona? 6 tricków
- Nie pozwalaj dziecku patrzeć w ekran przed snem.
Dlaczego? Bowiem dziecko będzie miało problemy z zaśnięciem i nie wyciszy się przed pójściem spać. Bajki wcale nie pomagają zasnąć, a wręcz przeciwnie – światło emitowane przez ekran tabletu czy smartfonu powoduje, że melatonina potrzebna do zaśnięcia przestaje się wytwarzać.
Organizm dziecka myśli, że nadal jest dzień. Przez to malec nie zaśnie szybko. Podobnie wpływa duża ilość bodźców zawarta w oglądanych bajkach czy grach. One również pobudzają dziecko. Lepiej już włączyć dziecku audiobooka, jeśli nie mamy czasu sami mu poczytać.
- Nie korzystaj z ekranów przy jedzeniu.
Ta zasada powinna dotyczyć i dorosłych, i dzieci. Po prostu – posiłek to wspólny czas, spędzony na jedzeniu i ewentualnej rozmowie przy stole. Tablety i telefony powinny zostać na ten czas odłożone.
- Odkładamy ekrany w jedno miejsce.
Dokładnie tak – unikamy noszenia telefonu przy sobie cały czas. Lepiej odłożyć całą elektronikę w jedno miejsce. Dzięki temu dziecko poczuje, że jest ważniejsze niż powiadomienie na telefonie i wyrobi sobie podobny nawyk.
- Spędzajmy czas aktywnie.
Dzieci potrzebują bardzo dużo ruchu. Zadbaj, aby przynajmniej przez godzinę dziennie były na dworze, mogły się wyszaleć w domu. Możesz zaangażować dziecko do pomocy przy wyprowadzaniu psa, sprzątaniu, a nawet do wspólnych ćwiczeń! I to wszystko bez telefonu czy tabletu.
- Zabieraj dziecku ekrany na noc.
Wynieś je z sypialni dziecka. Świecący w nocy tablet czy telefon może być pokusą dla malca, aby zamiast spać, korzystać z urządzenia. Światło emitowane przez urządzenia może także budzić dziecko. Telefony i tablety odkładamy w jedno miejsce, pamiętasz?
To bardzo ważne, aby nie naginać zasad i nie pozwalać dziecku w podróży przekraczać dobowej dawki elektroniki. Możecie słuchać książki w podróży lub grać w coś – będzie to dużo lepsze rozwiązanie, bardziej kreatywne.
- Baw się z dzieckiem bez telefonu!
Kiedy jest czas na zabawę z dzieckiem to czas na zabawę z dzieckiem. Pozbądź się na ten czas telefonu i nie pozwalaj dziecku korzystać z elektroniki. To wasz wspólny czas na zabawę.
Czytaj również: Aktywność na świeżym powietrzu: zapomniane gry i zabawy dla chłopców
Sposoby na jesienną nudę dla dzieci. 7 pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem
Dlaczego oderwanie dziecka od smartfona jest takie ważne?
Niestety bardzo łatwo przesadzić z elektroniką, a dziecko może się uzależnić. Nuda jest potrzebna – to ona stoi za rozwojem kreatywności. A coraz więcej nastolatków ma problem, który wynika właśnie z uzależnienia od elektroniki. Znacie pojęcie nomofobii? To skrót z języka angielskiego – no mobile phone phobia.
Jest to skrajne zaburzenie objawiające się atakami lęku panicznego, kiedy pod ręką nie ma telefonu, jest on rozładowany lub znajdujemy się poza zasięgiem sieci. Na ten problem wielu nastolatków pracowało od dziecka. Należy także pamiętać, że dzieci biorą przykład z dorosłych – jeśli oni mają problem z telefonem i nadużywają technologii, to szanse na to, że dzieci będą robić podobnie rosną.
Uzależnienie od telefonu czy tabletu może rozwinąć się także dalej – w uzależnienie od mediów społecznościowych i związane z tym problemy. Wszak wiele osób kreuje swoje życie na idealne i pokazuje je światu. Dziecko nie zawsze ma świadomość takiej kreacji i może jej ulegać. W związku z tym nierzadko pojawiają się depresja, strach, kompleksy.
Tłumaczenie dziecku od najmłodszych lat, że dzięki technologii można wiele, ale wiele też jej fałszu w świecie internetu pomaga zapobiegać tego typu sytuacjom. Ważne jest także zaangażowanie rodzica w wychowanie – technologie sprawiają, że dziecko jest zajęte sobą, a rodzic ma z nim mniejszy kontakt. Łatwo więc przeoczyć niektóre problemy dziecka.