Przedszkola publiczne Kraków - Bieżanów-Prokocim - lista placówek

2020-02-04 10:01

Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim to obszar wielu osiedli. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne jest tam duże. Oto lista placówek publicznych dla kilkulatków.

Przedszkola Kraków

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Przedszkole specjalne nr 3
  2. Przedszkole z oddziałami integracyjnymi nr 28
  3. Przedszkole nr 35 im. Anny Dymnej
  4. Przedszkole nr 37
  5. Przedszkole nr 49
  6. Przedszkole nr 135
  7. Przedszkole nr 150
  8. Przedszkole nr 154
  9. Przedszkole nr 176
  10. Przedszkole nr 180
  11. Co robią dzieci w przedszkolu? Wideo

Przedszkole specjalne nr 3

Aleja Adolfa Dygasińskiego 25, 30-814 Kraków, tel. 12 659 15 12Przedszkole jest częścią Zespołu Szkół Specjalnych nr 11. W każdym oddziale placówki jest zwykle czworo dzieci w wieku od 3 do 8 lat. W ramach współpracy z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjno-Rehabilitacyjnym mieszczącym się w tym samym budynku, dzieci korzystają z zajęć rehabilitacji ruchowej, konsultacji lekarskich i opieki pielęgniarki. Edukację zaczyna się tu od najprostszych czynności, jak korzystanie z toalety czy samodzielne spożywanie posiłku. Podczas zajęć wykorzystuje się nowoczesne metody edukacji przeznaczone dla dzieci o specjalnych wymaganiach, jednak podstawową formą aktywności dzieci jest zabawa. Praca koncentruje się wokół podstawowych form rozwoju, jak samoobsługa, komunikacja, motoryka, rozwój społeczny i poznawczy.

Przedszkole z oddziałami integracyjnymi nr 28

ul. Duża Góra 30, 30-857 Kraków, tel. 12 658 54 67Parterowy budynek przedszkola otoczony jest ogrodem z placem zabaw. W placówce utworzono pięć oddziałów, z czego trzy to grupy integracyjne. Integracja dzieci zdrowych i tych ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi ma służyć obu stronom. Szczególnym celem tej integracji jest stworzenie dzieciom niepełnosprawnym takich warunków, by mogły włączyć się w życie grupy rówieśniczej na zasadzie równości praw i obowiązków. Mimo, że dzieci pracują i rozwijają się w różnym tempie, każde z nich ma takie samo prawo do szacunku i zrozumienia. Kadra nauczycielska jest świetnie przygotowana. Oprócz zwykłego przygotowania pedagogicznego, ma ona ukończone liczne kursy z zakresu neurologopedii, pedagogiki rewalidacyjnej i oligofrenopedagogiki. Przedszkole oferuje dodatkowe zajęcia, m.in. dogoterapię, integrację sensoryczną czy rehabilitację.

Przedszkole nr 35 im. Anny Dymnej

ul. Lilli Wenedy 7, 30-001 Kraków, tel. 12 658 52 60Przedszkole rozpoczęło swą działalność w 1984 roku, a od 2014 nosi imię Anny Dymnej, słynnej aktorki i działaczki na rzecz ludzi potrzebujących, zwłaszcza dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka mieści się w cichej, pełnej zieleni okolicy. Posiada własny ogród, wypełniony bezpiecznym, nowoczesnym sprzętem rekreacyjnym. Sale budynku są jasne, przestronne i bogato wyposażone. Oferta przedszkola jest bardzo atrakcyjna, obejmuje m.in. zajęcia plenerowe, całodniowe wycieczki a także tygodniowe Zielone Przedszkole.

Sprawdź, jakie są przedszkola w dzielnicach:

Przedszkole nr 37

ul. Aleksandry 19, 33-332 Kraków, tel. 12 658 15 44Przedszkole stanowi część zespołu szkolno-przedszkolnego nr 11. Dzieci przedszkolne są pupilami całej społeczności, otaczane troską i szczególnym zainteresowaniem. Myślą przewodnią pracy placówki jest nauka przez zabawę. Tak, by nie nakładać na maluchy zbyt dużych obciążeń, by zapewniać im jak najbardziej naturalną drogę rozwoju. Przedszkole aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich programach edukacyjnych, m.in. „Kubusiowi przyjaciele natury” czy „dzieciństwo bez próchnicy”. Zajęcia dodatkowe oferowane dzieciom, to tańce, kółko teatralne, matematyczne, eksperymentalne oraz kółko nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną wg J. Cieszyńskiej.

Przedszkole nr 49

ul. Bieżanowska 40 30 812 Kraków, tel. 12 658 20 83Jest to siedmiooddziałowe przedszkole mieszczące się w dwóch miejscach. Główna siedziba mieści cztery oddziały, filia przy ulicy Nad potokiem pozostałe trzy. Oba budynki przedszkolne zapewniają doskonałe warunki lokalowe, ładne sale i obszerne, świetnie wyposażone w sprzęt place zabaw. Największym atutem placówki jest doskonale wykwalifikowany personel, złożony z laureatów nagród kuratoryjnych. Wprowadzają oni do pracy z dziećmi nowatorskie metody edukacyjne. Dzieci mają możliwość uczestniczyć w nowoczesnych programach dydaktycznych, np. w warsztatach „Mali studenci”, „Sing and learn” – oryginalnych zajęciach nauki angielskiego, warsztatach robotyki czy kulinarnych.

Przedszkole nr 135

ul. Józefa Stępnia 1, 30-898 Kraków, tel. 12 658 11 24Przedszkole położone w bardzo urokliwym zakątku Krakowa, z dala od zgiełku i ruchliwych ulic. Parterowy budynek otoczony jest bardzo dużym, starym ogrodem, w którym zorganizowano plac zabaw, pełen sprzętu rekreacyjnego i zabawek. Warunki lokalowe zapewniają maluchom spokój i idealne warunki rozwoju. Historia placówki sięga czasów przedwojennych, a w obecnym kształcie działa ona od 1945 roku. Oczywiście oferta jest ciągle unowocześniana. Podstawę programową wzbogacono o propozycje zajęć dodatkowych, religię, rytmikę, koło plastyczne, koło origami i gimnastykę korekcyjną.

Sprawdź, jakie są przedszkola w dzielnicach:

Przedszkole nr 150

ul. Teligi 28, 30-835 Kraków, tel. 12 658 20 05Siedmiooddziałowe przedszkole mieści się na osiedlu Nowy Prokocim. Budynek otoczony jest pięknym ogrodem, na którego terenie zorganizowano plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicą i innym sprzętem do zabaw. Placówka określa się jako przedszkole artystyczne, wprowadzające dzieci w świat ekologii. To ukazuje dwa podstawowe filary działań edukacyjnych. Inspiruje dzieci do samodzielnego poznawania uroków otaczającego je świata ze szczególnym uwzględnieniem środowiska przyrodniczego. Wyposażenie sal jest bardzo nowoczesne, placówka posiada też bardzo bogaty księgozbiór oraz szeroki zbiór cd z bajkami, muzyką relaksacyjną i nagranymi słuchowiskami.

Przedszkole nr 154

ul. Kurczaba 19, 30-868 Kraków, tel. 12 658 26 38Przedszkole powstało w 1979 roku i jest nieodłącznym elementem osiedla Prokocim Nowy. Mieści się w parterowym budynku typu fińskiego. Położone jest w środku osiedla, w cichej, spokojnej okolicy, z dala od ruchliwych ulic. Otacza je duży ogród z placem zabaw. Budynek ma przestronne, jasne sale, wyposażone w nowoczesne meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. W każdej sali wyodrębniono kąciki tematyczne, tak by dzieci mogły z nich korzystać zgodnie ze swymi zainteresowaniami. Jest więc kącik lalek, przyrody, samochodów, plastyczny, muzyczny i kilka innych. Patronem placówki jest Janusz Korczak. Nauczyciele starają się naśladować jego oddanie i miłość wobec dzieci.

p>Sprawdź, jakie są przedszkola w dzielnicach:

Przedszkole nr 176

ul. Aleksandry 15, 30-837 Kraków, tel. 12 658 56 95Sześciooddziałowe przedszkole publiczne działające od 1984 roku. Wychowało się tu już kilka pokoleń Krakowian. Oferta edukacyjna oparta jest na podstawie programowej MEN. Wzbogacając ją, przedszkole wprowadza specjalne programy, tzw. innowacje, o różnych profilach. Są to np. programy wspierające rozwój fizyczny, innowacja plastyczna, szachowa, teatralna czy językowa. Oprócz tego placówka ma w programie wiele projektów pracy w plenerze. Jako jedna z pierwszych, już w 1992 roku zorganizowała Zielone Przedszkole.

Przedszkole nr 180

ul. Telimeny 7, 30-838 Kraków, tel. 12 658 49 07Przedszkole przedstawia się jako placówka o profilu artystycznym. W praktyce oznacza to, że wspomaga dzieci w odkrywaniu i rozwijaniu talentów drzemiących w maluchach. Przez cały rok szkolny dzieci uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Dom Kultury „Dwór Czeczów”. Są tam lekcje ceramiki, plastyki, zajęcia teatralne i czytelnicze. Systematyczne wyjścia do kin, teatrów i muzeów, goszczenie w przedszkolu teatrzyków, to kolejne sposoby na odkrywanie w dzieciach artystycznych dusz. Placówka oferuje też własne zajęcia dodatkowe, kurs taneczny, lekcje zumby czy udział w zespole wokalno-tanecznym Iskierki.

Sprawdź, jakie są przedszkola w dzielnicach:

Co robią dzieci w przedszkolu? Wideo