Tak wzmocnisz więź dziecka z przedszkolem w takcie choroby. Adaptacja nie pójdzie na marne

2024-10-02 15:40

Ledwo dziecko zaakceptowało przedszkole i przestało płakać w trakcie pożegnań, a już jest chore i musi zostać w domu? Obawiasz się, że po powrocie będziecie musieli zaczynać całą adaptację od zera? Jest sposób, by tego uniknąć. Znana w sieci pedagożka, radzi, co zrobić, by choroba nie zaburzyła więzi dziecka z przedszkolem.

Tak wzmocnisz więź dziecka z przedszkolem w takcie choroby. Adaptacja nie pójdzie na marne

i

Autor: Getty images Tak wzmocnisz więź dziecka z przedszkolem w takcie choroby. Adaptacja nie pójdzie na marne

Najpierw tygodnie łez w trakcie adaptacji, a teraz frekwencja w kratkę? Z taką rzeczywistością mierzy się większość rodziców przedszkolaków, którzy swoją przygodę z edukacją niedawno zaczęły. Dłuższa nieobecność w przedszkolu zawsze wybija z rutyny i po chorobie dzieciom znacznie trudnej wrócić do placówki. Wizja ponownej adaptacji śni się zatem rodzicom po nocach. Do wszystkich opiekunów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji zaapelowała ostatnio Klaudia Klinkosz znana na Instagramie jako @przedszkolog. Ekspertka podzieliła się czterema radami, które pozwolą zachować dziecku więź z przedszkolem w trakcie nieobecności.

Plac Zabaw odc 12: Adaptacja w przedszkolu

Tak utrzymasz więź dziecka z przedszkolem, gdy jest chore

W sezonie jesienno-zimowym tydzień ciągiem w przedszkolu to ogromny sukces. Choroby przeplatają się jedna za drugą, a maluchy, które dopiero budują swój system odpornościowy, łapią wszystkie po kolei. Na to nie ma jednak większej rady – trzeba się uzbroić w cierpliwość i po prostu to przeżyć. Lepiej się nie denerwować czymś na co nie mamy wpływu i skupić się na tych obszarach, gdzie możemy coś zrobić. A niewątpliwie takim jest pracownie z dzieckiem nad utrzymaniem jego więzi z przedszkolem, gdy siedzi w domu.

Klaudia Klinkosz w swoim poście podrzuca 4 cenne rady w tym zakresie:

  1. Przeglądaj z dzieckiem zdjęcia z przedszkola i omawiaj je z dzieckiem. Z pewnością wasza placówka prowadzi profil w mediach społecznościowych, na który wrzuca na bieżąco zdjęcia z przedszkolnych wydarzeń. Przeglądajcie go każdego dnia i sprawdzajcie, co słychać u kolegów i koleżanek oraz cioć z grupy dziecka.
  2. Opowiadaj bajki z bohaterami z grupy dziecka. Wieczorem gdy zasypiacie, wymyślaj dziecku historyjki, w których będą występowały nauczycielki i koledzy znani z przedszkola. Bajkę możesz też zastąpić rozmową na temat tego, co dzieci mogły dziś robić w trakcie zajęć.
  3. Zachowaj przedszkolną rutynę w domu. Dobrze jest np. utrzymać w domu stałe pory posiłków i popołudniowej drzemki zgodnie z harmonogramem placówki. To ułatwi później dziecku odnalezienie się w przedszkolu po powrocie.
  4. Przygotuj dziecko na powrót do przedszkola. Warto przejrzeć planowy rozkład miesiąca i sprawdzić, jakie wydarzenie będzie w przedszkolu po powrocie dziecka. Opowiadaj dziecku o nim, tak by wzbudzić jego ciekawość i chęć uczestniczenia w nim.

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 3. roku życia?

Pytanie 1 z 7
Ile wynosi przeciętny zasób słów 3-letniego dziecka?