Odpieluchowanie dziecka to proces, ale kiedy w końcu przystępujemy do działania i nasz maluch zaczyna osiągać same sukcesy w tej dziedzinie, możemy być zaskoczone, że problem powrócił.
Najczęściej dzieje się tak, że dziecku przydarzają się wpadki nocnikowe w okresie przedszkolnym. Co więcej, nie dziwi nas fakt, gdy pojawiają się one w nocy, szczególnie jeżeli nasz maluch ma głęboki sen. Dziwimy się jednak, gdy nasz przedszkolak ma mokre majtki i nie zdążył do toalety w ciągu dnia.
Takie wpadki mogą niepokoić. Jak możemy pomóc samemu dziecku, aby nie zdarzały mu się te nieprzyjemne sytuacje?
Zobacz także: Pieluszka "tylko do samochodu" albo na długie trasy? Wyjaśniamy, czy to dobry pomysł
Spis treści
- Kiedy moczenie jest problemem zdrowotnym?
- Brak większej motywacji
- Większe zainteresowanie zabawą
- Czego na pewno nie powinnyśmy robić?
- Jak pomóc dziecku uniknąć wpadek?
Kiedy moczenie jest problemem zdrowotnym?
Przede wszystkim, jeżeli wpadki nocnikowe nie zdarzają się często, a jedynie od czasu do czasu, to nie powinnyśmy się martwić. Sporadyczne moczenie się przedszkolaków w ciągu dnia jest czymś zupełnie normalnym i nie powinno być powodem do niepokoju.
Jeżeli jednak problem pojawia się względnie często, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Trudności z trzymaniem moczu u dziecka mogą bowiem być związane zza małym pęcherzem, zapaleniem dróg moczowych, refluksem moczowym, a nawet cukrzyca czy niewydolność nerek.
Jeżeli twojemu przedszkolakowi zdarza się od czasu do czasu popuścić, nie zdążyć i zamoczyć majtki, a nie jest to żaden z objawów chorobowych, znajdując przyczynę, możemy lepiej mu pomóc.
Brak większej motywacji
Po pierwsze warto podkreślić, że ani nocnik, ani załatwianie się do toalety nie są dla przedszkolaka czymś niezwykłym i nowym. Stają się działaniem powszechnym. Mama już nie klaszcze i nie cieszy się za każdym razem, gdy uda mu się pobiec i załatwić swoją potrzebę.
Z tego też powodu motywacja dziecka nieco słabnie. Od tego bowiem czasu oczekujemy, że będzie ono korzystało z toalety za każdym razem, a nie celebrujemy tego, jako wyjątkowe wydarzenie.
Większe zainteresowanie zabawą
Po drugie dzieci w wieku przedszkolnym są na etapie, w którym dużo czasu poświęcają zabawie. Znacznie mocniej się w nią angażują, przeżywają ją i nie chcą się od niej oderwać.
Tym samym zapominają, albo lekceważą fakt mocniejszego parcia na pęcherz. Kiedy postanawiają się ruszyć, zwykle może być po prostu za późno.
Niekiedy wpadki nocnikowe zdarzają się również podczas oglądania dłuższej bajki. Szczególnie gdy maluch wcześniej wypije napój lub pije go w trakcie oglądania. Wtedy także może po prostu nie chcieć rezygnować z ulubionego fragmentu lub być ciekawy, co wydarzy się za chwilę.
Czego na pewno nie powinnyśmy robić?
Najgorszym pomysłem, gdy dziecku przydarzy się zmoczyć majtki, jest karcenie go za to. Podniesiony głos, wypominanie, że jest już takie duże lub wręcz ośmieszanie, że w tym wieku przydarzyło mu się coś takiego, wcale nie pomaga.
Dziecko może zamknąć się w sobie i przestać nas informować, że przypadkiem zmoczyło majtki. Nasza reakcja powinna być wspierająca. Powinniśmy znaleźć wspólnie rozwiązanie, aby dziecko czuło się komfortowo, a nie jeszcze bardziej sfrustrowane.
Przez nasze nerwy i podniesiony głos może częściej chodzić do toalety, ale przez stres i tak nie wypróżnić się do końca.
Jak pomóc dziecku uniknąć wpadek?
Przede wszystkim, gdy dziecko kolejny raz zmoczy spodenki w ciągu dnia i wiemy, że miało to związek z dobrą zabawą, warto z dzieckiem o tym porozmawiać. Najlepiej wyjaśnić, że nie zrobiło niczego złego, że mogło się tak stać i teraz należy popracować nad tym, aby takie wpadki przestały się zdarzać.
Dobrym pomysłem jest, aby od czasu do czasu przypomnieć dziecku, żeby skorzystało z łazienki. Odpowiednim momentem na to jest czas przed wyjściem na plac zabaw lub na spacer, a także po powrocie z dworu, przed lub po posiłku.
Jeżeli wpadki zdarzają się częściej w przedszkolu, warto porozmawiać o tym z nauczycielem. Opowiedzieć o problemie i poprosić o wsparcie, gdy dziecko jest w placówce.
Warto również upewnić się, że dziecko wie, gdzie w przedszkolu lub w szkole, jeżeli chodzi do zerówki, znajdują się toalety. Szczególnie jeżeli wpadki z moczeniem bielizny zaczęły się, gdy maluch poszedł do nowej placówki.
Starsze dzieci bez problemu zapytają dorosłych, gdzie jest najbliższa toaleta. Młodsze lub nieśmiałe mogą mieć z tym większy problem.
Czytaj również: Co zrobić, by dziecko było pewne siebie?