Zanim dziecko sięgnie po nożyczki – zrób TO. Wycinanie będzie łatwiejsze

2024-01-24 16:04

Wydawałoby się, że wycinanie za pomocą nożyczek to mało skomplikowane zadanie. Tymczasem wystarczy dać kilkulatkowi nożyczki, aby zobaczyć, że wcale nie jest to proste. Często małe dzieci szybko się irytują, denerwują i złoszczą, że czegoś nie potrafią. Zanim więc dasz dziecku nożyczki, zrób TO.

Zanim dziecko sięgnie po nożyczki – zrób TO. Wycinanie będzie łatwiejsze

i

Autor: Getty Images

Nauka posługiwania się nożyczkami nie polega na wręczeniu ich maluchowi. Przedszkolak zapewne będzie się nimi posługiwał dwoma rękami, a przy tym mocno denerwował, że nie wycina tak dobrze jak rodzic.

Zanim więc wręczysz dziecku nożyczki, należy wzmocnić dłoń przedszkolaka. Odpowiednie ćwiczenia mogą być doskonałą zabawą, dzięki której razem spędzicie miło czas.

Zobacz także: Daj dziecku nożyczki — czyli jak rozwiązywać konflikty z dzieckiem

Spis treści

  1. Rozwój dziecka a wycinanie nożyczkami
  2. Zanim dasz dziecku nożyczki – zrób TO
Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Rozwój dziecka a wycinanie nożyczkami

Specjaliści nie mają wątpliwości, że umiejętność wycinania nożyczkami doskonale wpływa na rozwój małej motoryki i koordynuje obie ręce. Co więcej, sprawne wycinanie nożyczkami to także doskonalenie percepcji wzrokowej.

Wszystkie te umiejętności są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka i efektywnej nauki w szkole. Przygotowanie do wycinania nożyczkami doskonale wspiera prawidłowy chwyt długopisu i ołówka.

Zanim dasz dziecku nożyczki – zrób TO

Zanim damy dziecku nożyczki, niezwykle ważne jest, aby wzmocnić małe dłonie i prawidłowy chwyt. Warto zatem wprowadzić ćwiczenia, które będą nie tylko pożyteczne dla rozwoju umiejętności dziecka, ale także zabawne.

Prawidłowy chwyt nożyczek wspierają wszystkie ćwiczenia, przy których dłoń otwiera się i zamyka z wyprostowanymi palcami.

Na profilu na Facebooku @TwinklResources możemy zobaczyć, jakie to proste.

Zabawa szczypcami

Pierwszym ćwiczeniem, które usprawnia ruch dłoni, aby chwyt nożyczek był łatwiejszy, jest zabawa szczypcami.

Niezbędne są tu duże szczypce służące do nakładania sałatek, blacha do muffinek i piłki z tworzywa. Za pomocą szczypiec dziecko chwyta piłkę i nakłada ją do blachy do muffinek.

Zadanie możemy nieco urozmaicić, zaznaczając, które kolory mają trafić do formy.

Zabawa w teatrzyk

Zabawa w teatrzyk to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i rozwój osobowości dziecka. Maluch może dzięki temu ćwiczyć wyrażanie emocji, a także komunikację i współpracę w grupie.

Chcąc usprawnić małe rączki, doskonałym połączeniem zabawy w teatrzyk jest włączenie w nią pacynek na ręce. Dzięki nim dziecko będzie wykonywało niezbędne ćwiczenie dłoni w przyjemny i jakże kreatywny sposób.

Ściskanie i zgniatanie

Kolejnym pomysłem na wzmocnienie chwytu, niezbędnego do prawidłowego wycinania, jest wykorzystanie wszystkich gniotków antystresowych. Zgniatanie i ściskanie jedną dłonią usprawnia ruch dłoni.

Klamerki do prania

W następnym ćwiczeniu warto wykorzystać klamerki do prania. Przy pomocy klamerek, kolorowych pomponików i małych miseczek możemy doskonalić u dziecka chwyt pęsetkowy.

Ćwiczenie to jednocześnie może być bardzo pomocne w nauce kolorów. Wystarczy, że maluch ma za zadanie dopasować pomponik w odpowiednim kolorze do miseczki, kubeczka lub foremki.

Zabawa wodą

Zraszanie roślin butelką z atomizerem to także bardzo dobre ćwiczenie dla małych rączek. Ściskanie atomizera, aby wypłynęła woda, nie zawsze jest proste, ale jak to mówią – praktyka czyni mistrza.

Co więcej, przedszkolak może przy wykonywaniu jednej czynności wzmacniać mięśnie dłoni, a jednocześnie nam pomagać.

Inną formą zabawy wodą jest wyciskanie nasączonych wodą gąbek z jednej miski do drugiej. Ta propozycja może być szczególnie ciekawa w okresie letnim i łączyć dodatkowo zabawę z przebywaniem na świeżym powietrzu.

Kiedy po takich ćwiczeniach dziecko otrzyma pierwsze nożyczki, będzie mu znacznie łatwiej nad nimi zapanować. Nie jest powiedziane, że od razu będzie wycinało perfekcyjnie, bo tu też niezbędne są ćwiczenia. Nie mniej dłonie będą znacznie bardziej przygotowane do prawidłowego chwytu.

Nagranie z poszczególnymi ćwiczeniami można zobaczyć TUTAJ.

Czytaj także: Córka Szelągowskiej dorwała się do nożyczek. Niejedna mama przeszła to samo