Awokado to owoc - choć niesłodki, bo nie zawiera cukrów - który w Polsce jest od niedawna bardzo chętnie kupowany. Popularność awokado dotyczy tylko kuchni, bo w naszym kraju owoc ten nie jest uprawiany, ale jedzą go głównie dorośli - mało kto wie, że awokado to również doskonały produkt dla maluchy dzieci.
Specjaliści podkreślają, że można je podawać już 7-miesięcznym niemowlętom i że warto to robić, ponieważ awokado zawiera mnóstwo bardzo cennych składników odżywczych. Wiele z nich jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego warto włączyć awokado do domowego menu.
Dlaczego awokado to bomba odżywcza?
Awokado dostarcza wielu składników odżywczych,ale przynajmniej 6 z ich to substancje niezbędnych do rozwoju i wzrostu małych dzieci:
- błonnik (2 gramy),
- witaminę C (2 miligramy),
- magnez (10 miligramów),
- kwas foliowy (20 mikrogramów)
- witaminę K (5 mikrogramów)
- nienasycone kwasy tłuszczowe (2,5 grama tłuszczów jednonienasyconych i 0,5 grama wielonienasyconych) .
Awokado jest też bogate w witaminy A i E, które pełnią rolę przeciwutleniaczy, wapń, fosfor i potas, a także w witaminy H i B3. Awokado jest bardzo kaloryczne, ale pobudza zwiększają metabolizm, dlatego jego jedzenie nie grozi nadwagą. Jego miąższ składa się przede wszystkim z jednonasyconych kwasów tłuszczowych, które dają uczucie sytości.
Badania pokazują,ze jedzenie awokado przez małe dzieci wpływa pozytywnie na ich rozwój i zdrowie w przyszłości: chodzi o prawidłową masę ciała, niższe ciśnienie krwi, mniejsze ryzyko udaru mózgu i niektórych nowotworów.
Czytaj również: 12 najczęściej zadawanych pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka
15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie
Jak podawać dziecku awokado?
Awokado jest bardzo zdrowe i ma neutralny smak, dlatego może być składnikiem wielu ciekawych potraw, które z pewnością polubi każdy maluch. W jakiej formie można podawać dziecku awokado? Jako dodatek do mięs, sałatek, innych warzyw lub jako samodzielne danie. Można z niego przygotować pyszne pasty do kanapek i desery. Spokojnie zastąpi również masło do smarowania pieczywa.
Na pierwszy raz dla 7-miesiecznego dziecka warto przerobić awokado na papkę, do której można dodać rozgniecionego banana lub ugotowane jabłuszko. Potem można podawać dziecku ten owoc w kawałeczkach, jako dodatek do obiady lub serwować z rybką lub pomidorem i jajkiem.
Przepisy z awokado dla dziecka w 1. roku życia
Puree z marchwi i awokado
- 1 szklanka pokrojonej w kostkę marchewki
- 1 awokado
- 3-4 szklanki wody
Gotuj marchewki przez 20 minut na średnim ogniu, a następnie zmiksuj z awokado, aż do uzyskania konsystencji puree. Zamiast marchwi możesz dodać do awokado słodkiego ziemniaka lub gruszkę.
Smoothie bananowo-awokado
- 1 awokado,
- 1 banana,
- pół szklanki mleka
- miód
Do blendera dodaj banana, awokado, mleko i miód. Miksuj do uzyskania gładkości i podawaj dziecku do picia na podwieczorek lub drugie śniadanie.
Plastry awokado w bułce tartej
- awokado
- bułka tarta
Surowe awokado jest trudne do jedzenia, bo wyślizguje się z małych rączek. Jeśli jednak pokroisz owoc w plastry i obtoczysz w bułce tartej będzie nie tylko smaczne, ale i łatwe do spożycia dla malucha.
Czytaj również: Kwasy omega-3 dla dziecka: co musisz o nich wiedzieć?
Przepisy z awokado dla dziecka w 2.-3. roku życia
Wrap z kurczakiem i awokado
- 1 opakowanie tortilli
- 1 awokado
- 1 łyżka majonezu
- 150 g / 3/4 szklanki posiekanego gotowanego kurczaka
- sól i pieprz do smaku
- liście sałaty
Rozgnieć awokado i wymieszaj z majonezem, a następnie dodaj pokrojonego ugotowanego kurczaka. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Na tortille wyłóż sałatę i masę z awokado. Zawiń i zapiecz w tosterze.
Nadziewane jajka z awokado
- 3 jajka ugotowane na twardo
- 1/2 awokado
- 1/2 łyżka majonezu
- sok z cytryny
- 1/2 łyżki musztardy
- szczypta soli i pieprzu
Ugotuj jajka i przekrój na pół. Wyjmij żółtka i zmieszaj z rozgniecionym awokado i pozostałymi składnikami.Nadzienie przełóż do połówek białka.
"Budyń" czekoladowy z awokado i banana
- 1 awokado
- 1 banan
- 1/4 szklanki mleka kokosowego
- 1/2 szklanki kakao
- 1/3 szklanki syropu klonowego
- 1/2 szklanki masła orzechowego
Blenderem zmiksować wszystkie składniki, a następnie odstaw masę do lodówki. Mus udekoruj owocami.