Co dawać dziecku do jedzenia, by dożyło późnej starości?

2013-05-06 17:25

Prawidłowe żywienie niemowlaka to podstawa jego rozwoju. Odpowiednio odżywiając dziecko, możesz sprawić, że dożyje późnej starości, ciesząc się doskonałym zdrowiem. Zobacz jak tego dokonać?

Karmienie dziecka technika rozszerzania diety niemowlat

i

Autor: _photos.com|photos.com Karmienie dziecka: technika rozszerzania diety niemowląt

Spis treści

  1. Żywienie niemowląt - co po mleku mamy?
  2. Żywienie niemowląt - czy zdrowsze dla dziecka są dania przygotowywane przez mamę w domu czy te gotowe, ze słoiczków?
  3. Żywienie niemowląt - słabe strony słoiczków
  4. Żywienie niemowląt - co z witaminą D?

Jak powszechnie wiadomo, na początku, podstawą żywienia niemowląt powinno być mleko mamy. A co dalej?

Żywienie niemowląt - co po mleku mamy?

Gdy przyjdzie pora na rozszerzanie diety dziecka o produkty inne niż mleko, nie zwlekaj z tym zanadto. Wytyczne ekspertów są jasne: pierwszy posiłek inny niż mleko dziecko zdrowe, niebędący alergikiem, karmiony piersią powinien otrzymać w 7. miesiącu życia, a karmiony sztucznie w 5. miesiącu. Warto przy tym stosować się do zaleceń schematów żywienia niemowląt (dostępnych w poradniach zdrowia czy na stronie Ministerstwa Zdrowia www.mz.gov.pl), w których znajdują się normy dotyczące tego, ile posiłków dziecko w danym wieku, a także informacje, w jakim wieku należy rozszerzać dietę o mięso, ryby, jajka.

Żywienie niemowląt - czy zdrowsze dla dziecka są dania przygotowywane przez mamę w domu czy te gotowe, ze słoiczków?

Tu zdania są podzielone, bo wiele zależy nie tylko od wiedzy osoby, która gotuje dziecku – a więc najczęściej mamy albo opiekunki – ale również od sposobu przygotowywania i jakości użytych składników. A z tym bywa różnie. Jak pokazują badania, tylko 7 proc. mam stosuje się do zaleceń ekspertów i zasad prawdiłowego żywienia niemowląt, to znaczy: wprowadza nowe dania w zalecanej kolejności i prawidłowo przygotowuje posiłki. Większość rodziców albo tych zaleceń nie zna, albo puszcza je mimo uszu.

Żywienie niemowląt - słabe strony słoiczków

Dla wielu rodziców zaporą jest cena – od ok. 3,50 zł do 8–9 zł za słoiczek. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz – samodzielne gotowanie, czy dania ze słoiczków – staraj się dbać także o to, by dieta dziecka była różnorodna. Im więcej produktów będzie zawierało jego codzienne menu, tym mniejsze ryzyko niedoboru witamin czy minerałów. Mięso, warzywa, ryby najlepiej gotować na parze – przyrządzając je w ten sposób, tracimy mniej witamin niż podczas tradycyjnego gotowania.

Żywienie niemowląt - co z witaminą D?

Ważnym z punktu widzenia zdrowia dziecka zaleceniem jest suplementacja witaminy D, przez cały rok. Witamina ta ma olbrzymi wpływ na to, czy w przyszłości kości dziecka będą mocne, i czy dziecko będzie miał skłonności do wad postawy. Przyczynia się też do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni, układu odpornościowego. Podajemy ją niemowlętom karmionym piersią (dzieci karmione sztucznie jej nie potrzebują, bo jest w mleku modyfikowanym w dostatecznej ilości). Ale w diecie niemowlęcia będącego na etapie rozszerzania diety znów jest jej za mało. Naturalnym jej źródłem są morskie ryby (halibut, łosoś), które warto uwzględnić w diecie dziecka (już w 7. miesiącu życia), oraz produkty w nią wzbogacane (np. kaszki, mleko modyfikowane). To, czy dziecku nie brakuje tej witaminy, może stwierdzić pediatra – i tylko on może prawidłowo dobrać dawkę, jaką trzeba podawać dziecku dodatkowo.