Czy dziecko może jeść jagody? Poznaj prozdrowotne właściwości jagód

2020-07-09 9:48

Jagody to owoce, które mogą znaleźć się w diecie małego dziecka. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, są doskonałym lekarstwem np. na biegunkę. Lipiec to moment, kiedy w lesie i na straganach jest wiele jagód. pamiętaj jednak, że trzeba je dobrze umyć przed spożyciem.

jagody - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Getty images

Czy dziecko może jeść jagody? Oczywiście! Jagody, zwane w niektórych regionach czarną borówką lub czernicą mają wiele wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych, więc warto by malec, który ma już rozszerzaną dietę i jadł już pierwsze warzywa i owoce, spróbował również jagód.

Jagody można podawać dziecku nie tylko jako przysmak, ale i jako lekarstwo. Zobacz, od jakiego wieku dziecko może jeść jagody i jakie właściwości prozdrowotne mają te leśne owoce.

Spis treści

  1. Wartości odżywcze jagód
  2. Kiedy zbierać jagody?
  3. Preparaty zawierające jagody

Wartości odżywcze jagód

Jagody mają właściwościowi prozdrowotne: są od dawna wykorzystywane jako skuteczny lek na biegunki – to zasługa przede wszystkim dużej ilości garbników. Ale w tych drobnych owocach kryje się znacznie więcej – procyjanidy, antocyjany, różnego rodzaju kwasy, duże ilości cukrów, pektyny. Jagody zawierają także witaminy C, z grupy B, karotenoidy, prowitaminę A i liczne sole mineralne.

Dzięki temu jagody mają właściwości bakteriobójcze (niszczą gronkowce i paciorkowce) i stosuje się je nawet w zatruciach pokarmowych: działają przeciwzapalnie na śluzówkę jelit, hamują krwawienia z naczyń włosowatych, łagodzą bóle brzucha i nudności.

Ponadto korzystnie wpływają na wzrok i układ krążenia, rozszerzają naczynia wieńcowe i uszczelniają ściany naczyń włosowatych, przyśpieszają ustępowanie zmian zapalnych przewodu pokarmowego.

Nie mniej zalet mają liście jagód, które też są bogate m.in. w garbniki, antocyjany, procyjanidyny, flawonoidy, irydoidy, związki triterpenowe, sole mineralne. Poza ich kojącym, grzybobójczym i regulującym działaniem na przewód pokarmowy, obniżają jeszcze poziom cholesterolu i zmniejszają stężenie cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę.

Dobrze wiedzieć

Jagody jak lekarstwo

Właściwości przeciwbiegunkowe mają suszone jagody oraz liście i sporządzane z nich napary. Natomiast surowe owoce działają rozwalniająco i doskonale sprawdzają się w przypadku skłonności do zaparć.

  • Odwar z liści

Łyżkę liści zalej szklanką gorącej wody, pod przykryciem doprowadź do wrzenia i trzymaj na małym ogniu przez 5 minut. Odstaw na 10 minut, przecedź. Pij 3 razy dziennie po 1/3 szklanki między posiłkami. Działa przeciwzapalnie, przeciwbiegunko-
wo i moczopędnie.

  • Sok z jagód

Litr owoców zalej 1/4 szklanki wody, dodaj 40 dag cukru. Zagotuj i trzymaj na małym ogniu przez 10 minut, mieszając. Przetrzyj jagody przez sito, wlej do butelek, pasteryzuj przez 20 minut. Pij po 2–3 łyżki soku dziennie na szklankę wody przy skłonności do pękania naczynek krwionośnych, podwyższonym poziomie cukru we krwi.

Czytaj: Bąblowiec: myj jagody z lasu, bo mogą mieć na sobie groźne drobnoustroje

JAGODY I BORÓWKA AMERYKAŃSKA: źródło witamin, fitoestrogenów i przeciwutleniaczy

Kiedy zbierać jagody?

Lipiec jest najlepszą porą na zbieranie jagód, bo wtedy są w pełni dojrzałe. Trzeba je delikatnie zrywać, żeby się nie pogniotły, i wsypywać do płytkiego, płaskiego kosza.

Pamiętaj jednak, że przed zjedzeniem jagód z lasu, musisz je umyć - mogą znajdować się na nich pasożyty przenoszone przez leśne zwierzęta i wywołujące bardzo groźną chorobę - bąblowca. 

Jeśli chcesz suszyć jagody, po umyciu powinno się je rozłożyć cienką warstwą w ciepłym, przewiewnym miejscu. Dobrze wysuszone jagody powinny być twarde, ale elastyczne i zachować czarną barwę. Jagody przeznaczone na przetwory – soki, galaretki, konfitury itp. – również najlepiej przetwarzać szybko, bo są to owoce niezbyt trwałe. Ale można je przez 1–2 dni przechowywać w lodówce albo zamrozić.

Natomiast liście, które także są cennym surowcem zielarskim, zbiera się pod koniec owocowania – zrywa się tylko zielone i tę barwę powinny one zachować po wysuszeniu.

Preparaty zawierające jagody

W sklepach zielarskich można kupić zarówno suszone jagody, jak i liście. Jest też wiele preparatów, które je zawierają, przede wszystkim o działaniu przeciwbiegunkowym i poprawiających zdolność widzenia wieczorem.

miesięcznik Zdrowie