Czy rabarbar jest zdrowy dla dzieci? Odpowiedź zaskakuje

2023-05-31 9:41

Sezon na rabarbar właśnie się rozpoczął. Kompoty z rabarbarem, ciasta, bułeczki — z tym słodko-kwaśnym warzywem możemy przygotować wiele pysznych deserów. Okazuje się jednak, że dzieci nie powinny jeść rabarbaru zbyt często.

Rabarbar dla dzieci

i

Autor: Getty Images Rabarbar może być szkodliwy dla dzieci ze względu na zawartość szczawianów.

Rabarbar to majowo-czerwcowy przysmak bogaty w składniki odżywcze i witaminy. Nadaje potrawom charakterystyczny kwaskowaty smak, a dodatkowo wspomaga trawienie i wykazuje działanie przeciwzapalne. Z tego względu rabarbar może stanowić ważny składnik do wiosennej diety, ale nie dla wszystkich.

Co zawiera rabarbar?

Rabarbar zawiera:

  • witaminę A
  • witaminę C
  • witaminę E
  • potas
  • magnez
  • żelazo
  • kwas foliowy

Kwas szczawiowy w rabarbarze

Warzywo to zawiera również kwas szczawiowy, którego wysokie spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że szczawiany znajdują się głównie w liściach rabarbaru, a nie w łodygach, dlatego z tych drugich można bezpiecznie przygotowywać kompoty czy słodkie przysmaki.

Czy dzieci mogą jeść rabarbar?

Z powodu zawartości szczawianów nie zaleca się spożywania dużych ilości rabarbaru przez dzieci. Nie tylko ze względu na ich możliwe szkodliwe działanie, ale również dlatego, że kwas szczawiowy może utrudniać wchłanianie wapnia, który dzieciom jest potrzebny do prawidłowego rozwoju kośćca. Rabarbar zatem należy wprowadzać ostrożnie i nie przesadzać z podawaniem go dziecku.

Co zrobić z rabarbaru?

Rabarbar świetnie się nadaje do przygotowania letnich kompotów. Nie jest słodki, dlatego dobrze gasi pragnienie i sprawdza się w upalne dni. Świetnie smakuje również w duecie z truskawkami w kruchym cieście czy bułeczkach. Przygotowując deser z rabarbaru, należy jedynie uważać, by dokładnie umyć łodygi i oczyścić je z pozostałości liści. Spożycie zielonych listków bogatych w szczawiany może w najlepszym przypadku skończyć się ciężką biegunką.

Czytaj: Co latem podawać dziecku do picia?