Dieta dziecka: co dzieci kupują w szkolnym sklepiku? Jak zapewnić dzieciom zdrowe przekąski?

2008-06-16 13:23

Chipsy czy jabłko, co twoje dziecko kupi w sklepiku szkolnym? To może także zależeć od ciebie. Wystarczy odrobina zaangażowania, by w szkole jadło się smacznie i zdrowo. Dzieci kochają śmieciowe jedzenie, więc kiedy same decydują o wyborze drugiego śniadania w szkole, to zazwyczaj sięgają po batonik, chrupki lub słodki gazowany napój. Ich wybór jest tym prostszy, że półki w sklepiku szkolnym wypełnione są właśnie takimi produktami.

Dzieci nie jedzą śmieci

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Dieta dziecka: szkolny sklepik - źródło śmieciowego jedzenia
  2. Dieta dziecka: "Dzieci nie jedzą śmieci": akcja w mieście
  3. Dieta dziecka: pomysły dla rodziców, jak zapewnić dzieciom zdrowe przekąski
  4. Dieta dziecka: drugie śniadanie - kanapka z domu
Zdaniem eksperta
dr Jadwiga Hamułka, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Żywienia Człowieka SGGW

Brak lub nieodpowiednie proporcje składników odżywczych w diecie dzieci może mieć wiele konsekwencji np.:

  • niedobór białka, wapnia, fosforu czy magnezu, powoduje gorszy rozwój kości i zębów,
  • niedobór żelaza,  witaminy B12 pochodzących z mięsa i jego przetworów, przyczyniają się do powstawania niedokrwistości,
  • niedobór wapnia, witaminy D wpływa na gorszą mineralizację kości, co w późniejszym wieku może wiązać się ze zwiększoną częstotliwością występowania osteoporozy,
  • niedobór żelaza, jodu, cynku oraz witamin z grupy B powoduje gorszy rozwój intelektualny, zaburza zdolność uczenia się.

Przepis na drugie śniadanie1. marchewka pokrojona w słupki, kromka pieczywa chrupkiego, dwa plasterki szyki drobiowej, 3 suszone morele2. bułka z twarożkiem śmietankowym i sałatą, jabłko, kilka orzechów3. plaster żółtego sera, zielony ogórek  pokrojony w słupki, kilka rzodkiewek,  mała paczka krakersówUwaga! Zawsze pakuj dziecku do szkoły małą butelkę wody mineralnej lub soku owocowego.

Co twojemu dziecku oferuje szkolny sklepik? Czy jego oferta pozwala na zdrowe żywienie dziecka? W czasach gdy prowadzimy siedzący tryb życia i z każdej strony otacza nas niezdrowe jedzenie, bardzo ważne jest by już od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu chorób oraz otyłości. Jednak co zrobić gdy zamiast twojej zdrowej kanapki dziecko na drugie śniadanie wybiera batonika ze szkolnego sklepiku?

Dieta dziecka: szkolny sklepik - źródło śmieciowego jedzenia

Przekonała się o tym Marta Widz z Warszawy, gdy zaprowadziła swoje dzieci do pierwszej klasy. Weszła do szkoły i …osłupiała na widok sklepiku szkolnego oblepionego reklamami junk food (śmieciowego jedzenia): napoje gazowane, chipsy, batoniki do wyboru do koloru. Nieco przerażona tym, co zobaczyła postanowiła porozmawiać z innymi rodzicami i okazało się, że nikt nie chce , by ich dzieci jadły takie rzeczy  w szkole. Zorganizowali spotkanie z dyrekcją  i zaczęli działać. Po pierwsze ze szkoły zniknęły reklamy słodyczy i innych niezdrowych przekąsek. Pod drugie renegocjowali umowę z ajentem sklepiku i umówili się, że od tej pory postara się on o zdrowsze produkty (np. soki zamiast napojów,  herbatniki zamiast batonów, itp.).

Dieta dziecka: "Dzieci nie jedzą śmieci": akcja w mieście

Po sukcesie w szkole swoich dzieci, kolejnym krokiem było zaangażowanie w akcje zdrowego żywienia dzieci organizacji pozarządowych i wciągnięcie  to władz Warszawy. W ten sposób dwa lata temu zainicjowano w stolicy akcję: „Dzieci nie jedzą śmieci”.W ramach tej akcji przygotowano program edukacyjny dla nauczycieli jak prawidłowo dziecko powinno się odżywiać w czasie pobytu w szkole. Informacje o akcji można znaleźć na www.warszawianka.waw.pl.

Dieta dziecka: pomysły dla rodziców, jak zapewnić dzieciom zdrowe przekąski

Ale do wprowadzenia dobrych obyczajów w klasie własnego dziecka nie są potrzebne duże akcje, wystarczy odrobina dobrej woli. Przede wszystkim można skontrolować sklepik szkolny i wymusić na ajencie sprowadzanie do niego takich artykułów, które będą nie tylko smaczne ale i zdrowe. Można także porozmawiać z dyrektorem szkoły o stworzeniu szkolnej kawiarenki, w które zamiast batonów będzie domowe ciasto czy kanapki. Można także umówić się z innymi rodzicami, że dzieci będą przynosić drugie śniadanie z domu.

Dieta dziecka: drugie śniadanie - kanapka z domu

Wystarczy ustalić z wychowawcą, że długa przerwa to czas na zjedzenia śniadania. Uczniowie mogą wtedy zostać w klasie i zjeść posiłek przyniesiony z domu. Dobrym zwyczajem w młodszych klasach jest robienie wspólnego śniadania. Jeśli pani usiądzie razem z dziećmi to dopilnuje, by każdy zjadł coś zdrowego.