Spis treści
- Dieta dziecka: wielkość porcji ma znaczenie
- Dieta dziecka: na czym polega "metoda garstkowa"?
- Dieta dziecka: jak zmniejszyć porcje?
Dieta dziecka powinna być zbilansowana i zdrowa. Tymczasem coraz więcej polskich dzieci cierpi na otyłość i choroby wynikające z przerostu masy ciała. Za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim rodzice, którzy karmią dzieci fast-foodami, żywnością wysoko przetworzoną, słodkimi napojami oraz słodyczami. Dochodzi do tego brak aktywności fizycznej, zaleganie przed telewizorem i... nieustanne podjadanie.
Słodkie napoje zaburzają pracę mózgu i są przyczyną problemów z koncentracją >>
Dieta dziecka: wielkość porcji ma znaczenie
Jak się okazuje, kluczową rolę w diecie dziecka odgrywa nie tylko zbilansowany jadłospis, ale również... wielkość porcji. Żołądek małego dziecka ma wielkość jego pięści i właśnie taką ilość pokarmu jest w stanie pomieścić. Wraz z rozwojem ciała, żołądek się powiększa, ale nigdy nie przestaje przekraczać tych proporcji. Wniosek jest więc jeden - nie powinniśmy jeść większych porcji niż wielkości naszych pięści. Dietetycy twierdzą, że posiłek wielkości dwóch pięści powinien zapewniać uczucie sytości.
Dieta dziecka: na czym polega "metoda garstkowa"?
Jeśli właśnie pomyślałeś, że w życiu byś się nie najadł taką porcją, to tylko obrazuje, jak rozciągnięty masz żołądek. Ludzie sami czynią sobie krzywdę, wciskając w siebie więcej jedzenia, niż są w stanie strawić. I dokładnie to samo robią z dziećmi.
Porcje dla dziecka można określić na podstawie jego dłoni. I tak, porcja mięsa nie powinna być większa od dłoni, ziemniaki, ryż czy kasza powinny być wielkości piłeczki tenisowej, a warzywa i owoce muszą się zmieścić w garści.
Jak przemycać OWOCE i WARZYWA w posiłkach dla dzieci? [4 POMYSŁY] >>
Dieta dziecka: jak zmniejszyć porcje?
Jeśli twoje dziecko je za dużo i chciałabyś zmniejszyć mu porcje, zacznij to robić stopniowo. Najpierw przyzwyczaj malucha do regularnego spożywania posiłków, później stopniowo zacznij zmniejszać porcje. Jeśli będziesz podawała jedzenie na małych talerzach, dziecko może nawet się nie zorientować, że je mniej.