Spis treści
- Zdrowe nawyki żywieniowe
- Według Światowej Organizacji Zdrowia, do 2025 ponad 70 milionów dzieci na całym świecie będzie cierpieć na otyłość.
- Spacer zamiast telewizji
- Kampania Beko "Jedz jak mistrz"
- Rutyna to jest to
Twoje dziecko cały czas cię obserwuje, nic nie umknie jego uwagi! Śledzi każdy twój krok i bezkrytycznie go podziwia. Zamiast oceniać twoje zachowanie, odwzorowuje je. Szybko się o tym przekonasz, gdy zobaczysz, jak niemowlę sięga po gazetę, by „czytać” ją tak jak tata. Albo chwyta za szczotkę do włosów i dotyka nią główki, by czesać się jak mama. Dziecko przejmuje nawyki osób, z którymi przebywa. A te przyzwyczajenia nabyte w dzieciństwie decydują o późniejszych zachowaniach pociechy.
Dzieci nieco starsze biorą przykład nie tylko z rodziców i osób z najbliższego otoczenia, chętnie naśladują też swoich idoli. Warto to wykorzystać, aby przekonać dzieci do zdrowego jedzenia. Dlatego Beko wraz z piłkarzami klubu FC Barcelona pomagają rodzicom w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. W ramach kampanii gwiazdy piłkarskiego klubu z Barcelony podają swoje przepisy na zdrowe i pyszne posiłki, które dzieci mogą przygotować wspólnie z rodzicami.
KONKURS! Opisz kuchnię swoich marzeń i wygraj jeden z 10 blenderów BEKO!
Globalna kampania Beko Eat Like A Pro. Jedz jak mistrz podejmuje ciężkie wyzwanie, jakim jest zachęcenie naszych dzieci do zdrowszego odżywiania się.
Przy wsparciu drużyny piłkarskiej FC Barcelona Beko chce pokazać, że zdrowe żywienie to nie droga pełna wyrzeczeń, a racjonalne i sprytne rozwiązanie pewnego problemu. Rodzic łatwiej poradzi sobie z wybredną latoroślą, jeśli za wzór do naśladowania postawi jej któregoś z dobrze odżywiających się, wysportowanych idoli. Do tej roli ciężko o kogoś lepszego niż piłkarze FC Barcelony.
Beko z pomocą dietetyków jednego z najbardziej utytułowanych zespołów piłkarskich na świecie postanowiło udowodnić, że zdrowe jedzenie może nie tylko mieć zbawienny skutek na młody organizm, ale także wyśmienicie wyglądać i smakować. Producent chce pokazać, że „pizza” nie musi być grubym plackiem z tłustym serem i że „batonik” może być czymś znacznie więcej niż niebezpieczną bombą cukrową.
Wszystkie porady i przepisy przedstawione w kampanii można wprowadzić w życie szybko i bez zbędnych wydatków – wystarczy piekarnik, płyta kuchenna i kilka podstawowych urządzeń AGD.
Zadbajmy razem o przyszłość naszych dzieci. Razem z nimi jedzmy jak mistrzowie!
Zdrowe nawyki żywieniowe
Od tego, jaka jest codzienna dieta dziecka, zależy jego zdrowie, samopoczucie i rozwój. Dziecko, którego dieta nie jest zdrowa ani przemyślana, raczej nie nauczy się samo odżywiać racjonalnie w późniejszych latach życia. A stąd prosta droga do otyłości, schorzeń serca, cukrzycy, nowotworów... Pamiętając, że dziecko przychodzi na świat z niewiarygodną otwartością na wszystko, co zaproponują mu rodzice, warto serwować niemowlakowi same najlepsze rzeczy: mleko mamy lub odpowiednio dobraną do potrzeb malca mieszankę mleczną. Następnie zaś rozszerzać dietę dziecka zgodnie ze schematem opracowanym przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka. Podpowiada on nie tylko kolejność wprowadzania nowych produktów do jadłospisu dziecka. Według najnowszych wytycznych niemowlę, które prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija, samo decyduje, ile chce zjeść. Nie ma potrzeby zachęcać je do skończenia posiłku lub odmawiać mu dokładki, tylko dlatego że zawsze jadło określoną porcję. Małe dziecko podobnie jak dorosły miewa różny apetyt. Dobrze więc, jeśli nauczy się właściwie reagować na sygnały, jakie wysyła mu organizm. To w przyszłości zaprocentuje lepszymi nawykami żywieniowymi.
Proponuj dziecku produkty świeże, dobrej jakości i przyrządzone w domu. Możesz skorzystać z przepisów proponowanych przez piłkarzy FC Barcelona, zachęcić dziecko do jedzenia jak mistrzowie. Wspólne przyrządzanie posiłków z dzieckiem pokaże mu, jak przyjemne jest gotowanie i jedzenie domowych dań. Wykorzystaj więc pomysły Beko, aby uatrakcyjnić wygląd potraw. Warzywa uformowane na kształt gwiazdki czy pożywna kanapka w kształcie misia smakują zdecydowanie lepiej.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, do 2025 ponad 70 milionów dzieci na całym świecie będzie cierpieć na otyłość.
Na taką sytuację wpływają nie tylko apetyty naszych latorośli, ale także szereg innych czynników, takich jak indywidualne skłonności organizmu, coraz bardziej dotykający dzieci stres oraz – co bardzo ważne – preferencje naszych szkrabów, od zdrowego jedzenia wolących takie, które po prostu dobrze wygląda, pachnie i smakuje. Wszyscy wiemy, jak trudno odmówić naszemu ukochanemu oczku w głowie, kiedy - zamiast brokułów czy porcji szpinaku - domaga się kawałka pizzy albo ulubionych, tłuściutkich frytek... Zdesperowany rodzic woli, żeby jego dziecko zjadło cokolwiek, niż z grymasem na twarzy odmawiało jedzenia w ogóle.
Zamiast tego warto zadbać o to, aby zdrowe posiłki były dla dzieci atrakcyjne smakowo, ale także wizualnie. Ładnie podane, kolorowe potrawy dziecko zje chętniej. Tym bardziej jeśli będzie to pizza. Zwłaszcza taka, jaką jada sam Leo Messi!
Spacer zamiast telewizji
Większość dzieci jest dziś niewolnikami szklanego ekranu. Ale żadne z nich nie wpadło w te sidła dobrowolnie, ani też po dobroci się z nich nie uwolni. Jak pokazują badania (publikowane w magazynie „Pediatrics”), to, jak długo przed telewizorem siedzą dzieci, zależy od tego, ile czasu ich rodzice poświęcają na oglądanie ulubionych programów. Nie warto więc włączać telewizora w pokoju, w którym bawi się niemowlę, bo ono nie tylko mimowolnie zerka na ekran, ale uczy się także, że grające pudełko jest czymś fajnym, czymś, co towarzyszy nam podczas różnych czynności, a wkrótce – czymś, co zacznie zabierać czas potrzebny na inne aktywności. Jakie? Przede wszystkim: ruch na świeżym powietrzu. Dawniej, gdy nie było tylu bajek w telewizji i gier komputerowych, dzieci bawiły się nawet w deszczu. A spacer pod parasolem i przeskakiwanie przez kałuże to przecież wielka frajda dla dzieci! Również niemowlę lubi oglądać świat z wózka z postawioną budką i z zachwytem będzie łapało krople deszczu w rączki. Przy okazji podczas spaceru dziecko zahartuje się i nabierze śmiałości do podejmowania wyzwań. Jako dorosły człowiek będzie przekonany, że przyjemniej jest zdobywać nowe szczyty, przekraczać swoje ograniczenia, niż oglądać górskie krajobrazy w telewizji.
Kampania Beko "Jedz jak mistrz"
Rutyna to jest to
Regularny rozkład dnia dziecka to nie żadna fanaberia. Pomaga rodzicom zapanować nad życiem całej rodziny, ale przede wszystkim służy małemu dziecku. Jak przekonują psychologowie, małe dzieci, które mają stały rytm dnia, lepiej się rozwijają, dobrze śpią i są pogodniejsze. Rytm dnia to ustalone godziny posiłków , drzemek oraz przewidywalna kolejność czynności, np. po kąpieli jest kolacja, a po niej śpiewanie kołysanek w łóżeczku. Małe dziecko lubi kłaść się do snu w tym samym miejscu, jeść kaszkę w ulubionej misce i słuchać codziennie tej samej bajki. Powtarzanie się zdarzeń i miejsca uspokaja małe dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Zachęca również do odważnego odkrywania świata i zdobywania nowych umiejętności. Małe dziecko nie obawia się witać z nieznajomymi osobami czy odwiedzać nowe miejsca, bo wie, że zawsze wróci w ramiona rodzica i do dobrze znanego mu domu. W przyszłości łatwiej się więc usamodzielni, a nawyk regularności pomoże mu prowadzić zdrowy tryb życia: jeść regularne posiłki, planować czas na pracę, relaks i sen.
miesięcznik "M jak mama"