Spis treści
Gofry kojarzą się z deserem, który fundujemy sobie w czasie niedzielnego spaceru lub wakacji. Najlepsze gofry to te kupowane w czasie beztroskich chwil, z masą bitej śmietany, owocami i ukochanymi przez dzieci posypkami.
Nasza miłość do gofrów sprawiła, że coraz więcej Polaków kupuje urządzenia do ich pieczenia, aby przyrządzać smaczne posiłki dla całej rodziny bez konieczności wychodzenia z domu.
Jaka gofrownica? Wybór nie jest prosty
Niestety, nie każda gofrownica sprawdza się w domu i nie z każdej wychodzą pyszne, kruche gofry. To dlatego, że smak gofrów zależy od jakości urządzenia. A także od przepisu na dobre ciasto.
Specjaliści marki Dezal, produkujący gofrownice - zarówno do użytku domowego, jak i do małej gastronomii - radzą, aby przed kupnem sprzętu sprawdzić jego parametry. Dobra gofrownica powinna mieć przede wszystkim świetnej jakości płyty, do których ciasto nie będzie przywierać.
Firma Dezal-Pro do produkcji swoich urządzeń marki Dezal używa aluminium pokrytego powłoką z greblonu – to materiał bezpieczny w kontakcie z żywnością i mający właściwości nieprzywierające.
Drugą istotną cechą gofrownic jest ich moc, która sprawia, że na gofry nie trzeba czekać w nieskończoność – wystarczy 3 minuty, aby były gotowe, chrupiące i złociste. Jak to osiągnąć?. Potrzebna jest nie tylko moc np. 1300 W ale także płyta, która szybko się nagrzeje i będzie trzymać temperaturę np. aluminium.
Ważny jest też regulator temperatury, który stosuje się w gofrownicach marki Dezal, i który gwarantuje, że ciasto się nie spali, ale będzie kruche na zewnątrz i miękkie w środku.
Gofry na różne sposoby
Mając w domu dobrej jakości gofrownicę, możesz robić gofry niemal każdego dnia. Nie bój się, że znudzą się całej rodzinie – można je przecież jeść na wiele sposobów.
Istnieje mnóstwo przepisów na ciasto do gofrów, które pozwalają jeść te przysmaki nie tylko w wersji deserowej, ale i wytrawnej. Gofry można dekorować bitą śmietaną, dżemem, ale również z warzywami i mięsem. Wystarczy tylko odrzucić niektóre składniki ciasta lub zastąpić je innymi.
Co więcej – gofry są taką potrawą, której przepis może ewoluować odpowiednio do naszych potrzeb dietetycznych: można stworzyć wersję bezglutenową, wegańską, bezmleczną czy niskokaloryczną! Pomysłów na gofry przyrządzone „inaczej” jest naprawdę mnóstwo. Jeśli chcesz poznać kilka z nich, zerknij niżej na najlepsze przepisy na nietypowe gofry.
Gofry wegańskie
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 szklanki oleju rzepakowego lub innego neutralnego
- 3 szklanki mleka roślinnego
- 2 łyżki cukru trzcinowego lub ksylitolu
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/3 szklanki soku z cytryny lub pomarańczy
Przygotowanie:
Wymieszaj mleko z olejem i sokiem oraz cukrem i solą. Dodawaj do tego powoli mąkę zmieszaną z proszkiem. Zmiksuj wszystko na gładką masę. Gofry wegańskie możesz podawać z owocami lub warzywami (w tym drugim przypadku zmniejsz ilość cukru w cieście).
Gofry niskokaloryczne - owsiane
Składniki:
- 2 szklanki płatków owsianych
- 2 jajka
- szklanka mleka lub jogurtu naturalnego
- 1,5 łyżeczki ksylitolu
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- aromat waniliowy
Przygotowanie:
Ubij pianę z białek. Do żółtek dolej mleko, cukier i resztę dodatków. Do masy dosyp mąkę i zmiksuj na gładko. Na koniec dodaj ubitą pianę z białek – nie używaj miksera, aby nie rozbić jej za bardzo.
Gofry dietetyczne – niskotłuszczowe
Składniki:
- szklanka mąki razowej
- 1/2 szklanki siemienia lnianego,
- 1/2 szklanki otrębów pszenicy
- 1/4 szklanki startych jabłek
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 jajka
- 1 i 1/2 szklanki wody
- szczypta soli
Przygotowanie:
Mąkę przesiej przez sitko, dodaj siemię, otręby i proszek. Ubij białka z solą, dodaj do nich wodę i mus z jabłek i razem wszystko wymieszaj. Dodaj mąkę i mieszaj do uzyskania jednolitej mas.
Gofry na ostro
Składniki:
- jedna mała papryczka chilli
- 6 ząbków czosnku,
- łyżka oliwy z oliwek
- szklanka jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- szklanka mąki razowej
- szczypta soli
Przygotowanie:
Czosnek wyciśnij w wyciskarce i dodaj do oliwy. Papryczkę drobno pokrój. Do oliwy dodaj żółtka, potem mąkę, jogurt, sól i skrojoną papryczkę. Wszystko razem wymieszać, dodając na koniec pianę z białek.
Gofry bezglutenowe
Składniki:
- 50 g maki ziemniaczanej
- 50 g mąki ryżowej
- 50 g maki kukurydzianej
- szczypta soli
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka cukru
- 50 g roztopionego masła
- 2 jaja
- 1 szklanka mleka
Przygotowanie:
Wszystkie mąki wsyp do miski, dodaj sól, wanilię, proszek do pieczenia, cukier i wymieszaj. Dodaj roztopione masło, żółtka oraz mleko. Zmiksuj na gładką masę i odstaw na 30 min. W międzyczasie ubij białka na sztywna pianę i dodaj ja do ciasta delikatnie mieszając.
Gofry klasyczne
Składniki:
- 1 i 1/2 szklanki mali pszennej
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 2 jajka
- 1/2 szklanki oleju roślinnego
- 1 i 1/3 szklanki mleka
Przygotowanie:
Mąkę przesiej do miski, dodaj proszek do pieczenia, sól, cukier i cukier waniliowy. Wszystko razem wymieszaj, a następnie dodaj żółtka, olej roślinny oraz mleko. Zmiksuj na gładką masę i dodaj pianę z białek. Takie gofry można podawać na słodko – z owocami, bitą śmietaną, dżemem itd.
Gofry bezmleczne
Składniki:
- 3 jajka
- 2 szklanki mleka ryżowego
- 20 g cukru
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 150 g mąki kukurydzianej
- 100 g mąki ryżowej
- 75 ml oleju rzepakowego
- ·szczypta soli
Przygotowanie:
Ubij pianę z białek. Do miski wsyp mąkę oraz resztę składników. Zmiksuj wszystko na gładkie ciasto, a następnie dodaj pianę i wymieszaj masę łyżką.
Gofry wytrawne
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki mleka
- 1 jajko
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki bazylii/tymianku
- łyżka oleju
- 150 g szynki
- 150 g sera mozzarella
- 1 papryka
Mąkę, proszek do pieczenia, olej i przyprawy zmieszaj razem, dodaj mleko i całe jajko. Szynkę, ser i paprykę pokrój drobno w kostkę i dodaj do ciasta. Wymieszaj dokładnie i smaż w gofrownicy.