Rosół to jedna z pierwszych zup, które gotujemy podczas rozszerzenia diety. Właściwie stanowi bazę pod wiele innych. Dzieci bardzo często uznają jednak rosół za swoją ulubioną zupę.
Do jego przygotowania często wykorzystujemy kurczaka, który jest najbardziej popularnym mięsem. Warto jednak wiedzieć, których części drobiu nie należy dodawać. Mogą bowiem zaszkodzić zdrowiu.
Czytaj także: 5 najpopularniejszych błędów popełnianych podczas gotowania dla dzieci
Najpopularniejsze danie
Rosół z kury to podstawowe i najbardziej popularne danie, które przygotowujemy dla dziecka. Łatwo go przygotować i jest wprost idealną zupą dla niemowlęcia, u którego zaczynamy rozszerzanie diety. Zawarte w rosole składniki są łatwe do strawienia.
Rosół w okresie jesiennym i zimowym znakomicie też rozgrzewa całe ciało. Co więcej, to wręcz magiczna zupa, którą warto podawać w czasie przeziębienia i grypy. Ma bowiem prost uzdrawiającą moc.
Właściwości zdrowotne rosołu
Rosół jest uznawany za prawdziwe remedium na przeziębienie. Wybierając mięso na rosół, należy pamiętać, aby było ono wolne od hormonów, sterydów i antybiotyków. Najlepsze są te ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł.
Największe właściwości zdrowotne ma rosół gotowany minimum 4 godziny na wolnym ogniu. Najlepsze to te gotowane nawet ponad dobę. Podczas długiego gotowania wszystkie niezbędne minerały, witaminy i białko trafiają do zupy. Dobrze ugotowany rosół ma żelową konsystencję.
Rosół to bogate źródło aminokwasów, które są od razu gotowe do wchłonięcia. Jest to niewątpliwie ogromna ulga dla naszych jelit. Ponadto bulion posiada witaminy z grupy B2, minerały takie jak potas, selen, cynk, wapń, miedź, fosfor i kolagen. Taka dawka wpływa korzystnie na pacę mózgu, jelit, stawów, skóry i metabolizmu.
Choć najlepszy, najbardziej wartościowy rosół powinien być gotowany na drobiu i mięsie wołowym, to należy pamiętać, że do przygotowania tej zupy dla niemowlaka można wykorzystać tylko mięso z kurczaka i włoszczyznę.
Nie bez znaczenia są również części drobiu, które możemy dodać. Nie wszystkie się nadają.
Tych części kurczaka nigdy nie dodawaj
Gotując rosół drobiowy, nie powinniśmy nigdy dodawać:
- głowy,
- płuc,
- ogona.
Są to części, które zwiększają potencjalne ryzyko obecności pasożytów. Co więcej, te niebezpieczne substancje są odporne na wysokie temperatury.
Czytaj także: Jak przygotować pierwszą zupkę dla dziecka? Zobacz, jak ją ugotować krok po kroku
Chore dziecko: co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy gorączkuje?
Dieta przy infekcji rotawirusowej - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?