Ile wody powinno pić dziecko?

2015-06-15 15:04

To, ile wody powinno wypijać dziecko zależy od wielu czynników, m.in. od wieku, diety, wagi i ilości aktywności ruchowej. Przyjmuje się, że woda stanowi około 60 procent masy człowieka, a jej niedobór trzeba cały czas uzupełniać. Przeczytaj, jakie jest zapotrzebowanie na wodę w przypadku dzieci i dlaczego jest ona organizmowi dziecka tak bardzo potrzebna.

woda w diecie dziecka

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zapotrzebowanie na wodę organizmu dziecka zależy przede wszystkim od masy jego ciała.

Spis treści

  1. Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?
  2. Czy dziecko może wypić za dużo wody?
  3. Zapotrzebowanie na wodę: jak działa woda w organizmie?
  4. Dlaczego należy regularnie pić wodę?

Ile wody dziennie powinno wypijać dziecko? Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy kilogram swojego ciała. Taka ilość jest wskazana dla dzieci, które ważą do 10 kg. Na każdy z kolejnych 10 kg przypada 50 ml wody, a na następne dziesięć kilogramów - po 20 ml. Czyli dziecko, które waży dziesięć kilogramów, powinno spożywać około 1000 ml wody, to, które osiągnęło wagę 20 kg - 1500 ml. Warto dodać, że zapotrzebowanie będzie większe, jeśli dziecko pozostaje w ruchu. Nie trzeba też dziecka poić wyłącznie czystą wodą, mogą to być także soki, zupy itp.

Uważa się również, że zapotrzebowanie na wodę w przypadku dorosłej kobiety wynosi 2000 ml na dobę, a w przypadku mężczyzny - 2500 ml. Dane te są szacunkowe, dużo zależy od wagi konkretnej osoby, jej diety, metabolizmu.

Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?

Dobrze wiedzieć

Jeśli dziecko ma rotawirus, występuje u niego biegunka bądź wymioty, warto podawać mu wodę z odrobiną soli. Pozwoli to zrekompensować utratę składników mineralnych, do której doszło na skutek choroby. Pamiętajmy, by była to naprawdę mała ilość soli. Nie zapominajmy też o uzupełnianiu wody również wtedy, gdy temperatura otoczenia jest wysoka i gdy sami cierpimy na choroby, którym towarzyszy wysoka temperatura, np. anginę. Niedobór wody wiąże się bowiem ze zwiotczeniem mięśni. To właśnie dlatego mówimy, że chore dziecko "przelewa się przez ręce" - ma tak osłabione mięśnie - zauważa w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Agnieszka Piskała, dietetyk.

>>Poznaj również 5 najskuteczniejszych sposobów na nakłonienie dziecka do wypicia wody>>

Czy dziecko może wypić za dużo wody?

Pani dietetyk dodaje również, że raczej nie można przedawkować wody i zazwyczaj mamy jej w swoim organizmie za mało niż za dużo. Podaje jednak przykład pewnej kobiety, która wzięła udział w konkursie organizowanym przez jedną ze stacji radiowych - na to, kto wypije najwięcej wody. Uczestniczka zawodów w pół godziny wypiła 40 litrów płynu, jednak nagrody nie zdążyła już odberać - rozcieńczyła elektrolity w organizmie, doszło do zapaści i kobieta zmarła.

Woda to podstawowy składnik naszego organizmu. Choć przeciętnie w ciele człowieka znajduje się 60 procent wody, w przypadku noworodków ta ilość jest jeszcze większa - 75 procent, najmniej - 50 procent - wody składa się na organizm osoby w podeszłym wieku. Jeśli utracimy 20 procent ze wszystkich zasobów wody w naszym organizmie, może to doprowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji nawet do śmierci. Bez wątpienia woda powinna więc stanowić podstawowy element naszej diety, a zapotrzebowanie organizmu na wodę trzeba regularnie uzupełniać. Dorosły człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet kilka tygodni, bez wody - tylko kilka dni. Jak konkretnie działa ten ważny składnik na nasz organizm?

>>Przeczytaj również, jaka woda jest najbardziej odpowiednia dla kobiety w ciąży>>

Zapotrzebowanie na wodę: jak działa woda w organizmie?

Woda jest podstawowym składnikiem enzymów trawiennych, to dzięki niej potrafimy sformować kęs pokarmowy, umożliwia też zachodzenie większości procesów metabolicznych w organizmie, umożliwia "podróżowanie" po nim tlenowi, hormonom, składnikom odżywczym. Razem z nią z organizmu usuwane są toksyny. Woda reguluje również temperaturę ciała, co przydaje się szczególnie sportowcom i aktywnym fizycznie dzieciom. Podczas wysiłku fizycznego pocimy się, a uzupełnianie zapotrzebowania na wodę pozwala utrzymac jej właściwy poziom w organizmie, dzięki jego schłodzeniu. Woda zapobiega też zaparciom, ponieważ powoduje, że masy kałowe nie zalegają w jelitach.

Dlaczego należy regularnie pić wodę?

Zapotrzebowanie na wodę warto w swoim organizmie uzupełniać, ponieważ:

  • Spożywanie wody zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza jelit i pęcherza - woda redukuje ilość substancji kancerogennych w organizmie.
  • Dzięki odpowiedniej ilości wody w organizmie łatwiej się koncentrujemy i uczymy - ubytek zaledwie 2 jej procent zmniejsza nasze zdolności koncentracji.
  • Woda pomaga się odchudzać. Nie zawiera kalorii i pozwala "oszukać" żołądek, zwiększa jego objętość, a ten "uważa", że został napełniony. Dzięki regularnemu spożywaniu wody między posiłkami łatwiej uniknąć podjadania.
  • Woda wspomaga prawidłowe utrzymanie ciąży poprzez nawadnianie środowiska, w którym rozwija się płód.
  • Osoby, które spożywają wodę we właściwych ilościach rzadziej chorują na serce.
  • Regularne picie wody obniża stres. Nasza tkanka mózgowa składa się w 70 procentach właśnie z wody, gdy jej brakuje - organizm zaczyna się stresować.
  • Zaspokajanie zapotrzebowania na wodę pozwala zmniejszyć kamienie nerkowe. Kamienie tworzą się z soli i minerałów w moczu. Jeśli uryna jest rozcieńczona, kamienie nie mają jak się formować.

materiał partnera