Jak zachęcić dziecko do picia wody? Co, gdy kilkulatek odmawia picia wody?

2022-06-29 15:16

Woda jest niezmiernie istotna dla funkcjonowania organizmu dziecka. Jednak nie jest łatwo przekonać kilkulatka do picia wody, który już wie, że istnieje coś takiego jak sok, woda smakowa czy napoje gazowane. Dzieciom nie odpowiada smak wody i rodzic musi się naprawdę wysilić, aby nakłonić kilkulatka do przełknięcia chociaż kilku łyków. Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Jak zachęcić dziecko do picia wody? Co, gdy kilkulatek odmawia picia wody?

i

Autor: Getty images Jak zachęcić dziecko do picia wody? Co, gdy kilkulatek odmawia picia wody?

Jak zachęcić dziecko do picia wody? To trudne, ale warto spróbować. Woda stanowi główny składnik organizmu człowieka, więc dostarczanie jej w odpowiednich ilościach jest niezmiernie istotne. Czy są sposoby, aby od małego wykształcić nawyk picia wody? Jak przekonać do niej kilkulatka, który zna już smak soku, wody smakowej czy oranżady?

Spis treści

  1. Ile wody podawać dziecku?
  2. Jak przekonać dziecko do picia wody? Zacznij od małego!
  3. Dlaczego warto pić wodę?
Sprawdź, czy warto pić wodę z cytryną

Ile wody podawać dziecku?

To, ile wody powinno wypijać dziecko zależy od wielu czynników, m.in. od wieku, diety, wagi i ilości aktywności ruchowej. Przyjmuje się, że woda stanowi około 60 procent masy człowieka, a jej niedobór trzeba cały czas uzupełniać. 

Ile wody dziennie powinno wypijać dziecko? Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy kilogram swojego ciała. Taka ilość jest wskazana dla dzieci, które ważą do 10 kg. Na każdy z kolejnych 10 kg przypada 50 ml wody, a na następne dziesięć kilogramów - po 20 ml.

Czyli dziecko, które waży dziesięć kilogramów, powinno spożywać około 1000 ml wody, to, które osiągnęło wagę 20 kg - 1500 ml. Warto dodać, że zapotrzebowanie będzie większe, jeśli dziecko pozostaje w ruchu. Nie trzeba też dziecka poić wyłącznie czystą wodą, mogą to być także kompoty, zupy itp.

Uważa się również, że zapotrzebowanie na wodę w przypadku dorosłej kobiety wynosi 2000 ml na dobę, a w przypadku mężczyzny - 2500 ml. Dane te są szacunkowe, dużo zależy od wagi konkretnej osoby, jej diety, metabolizmu.

Czytaj również: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

Jak przekonać dziecko do picia wody? Zacznij od małego!

  1. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia zacznij podawać zwykłą, bezsmakową wodę. Częstym błędem jest odgórne zakładanie, że maluch wody nie polubi i zastępowanie jej sokiem, lub dosładzanie. Wielokrotne próby podania zwykłej wody w małych ilościach wymagają cierpliwości, jednak zwykle okazują się skuteczne. Dziecko po pewnym czasie przyzwyczaja się do picia wody i chętnie sięga po nią także w przyszłości.
  2. Zadbaj o wygodny i dostosowany do wieku dziecka sprzęt. Na rynku dostępnych jest wiele różnych butelek i kubeczków wspomagających maluszki w nauce picia. Nie bez znaczenia jest też oprawa. Kolorowe nadruki postaci z bajek obecne na kubeczkach dodatkowo zaciekawią pociechę.
  3. Zmniejszaj ilość cukru przyjmowanego przez malucha. Jeśli dziecko przyzwyczaiło się już do słodkich herbatek i soczków to nic dziwnego, że woda mu nie smakuje. Jednak nic straconego. Można jeszcze zmienić nawyki pociechy poprzez stopniowe zmniejszanie ilości cukru w diecie. Przykładowo słodzone napoje można rozcieńczać wodą lub znaleźć im zdrowsze zamienniki.
  4. Eksperymentuj z dodatkami. Jeśli dziecku nie smakuje sama woda, można spróbować urozmaicić ją zdrowymi dodatkami, jak listek mięty, plasterek cytryny czy pomarańczy lub kostki lodu z owocami.
  5. Dawaj dobry przykład. Gdy pociecha od małego widzi rodziców pijących wodę i zdrowo się odżywiających to potem sama chętniej ich naśladuje i dokonuje zdrowszych wyborów.
  6. Uświadom dziecko jak ważna jest woda. Oczywiście maluch nie zrozumie w pełni jej roli z biologicznego punktu widzenia, ale łatwo jest go zaciekawić innymi właściwościami wody. Pokazując dziecku pływające po wodzie statki, żyjące w niej zwierzęta czy nawet jak ważna jest woda dla roślin, można zainteresować nią pociechę i sprawić, że chętniej będzie ją piło.
  7. W przypadku starszych dzieci warto zadbać, aby dziecko zawsze miało łatwy dostęp do wody. Kubeczek z wodą stojący na niskim stoliku, czy nawet butelka z wodą w zasięgu wzroku dziecka mogą przypominać maluchowi o odczuciu pragnienia i motywować go do częstszego picia.
  8. Ustal stałe rytuały. Przykładowo można przyzwyczajać maluszka, że pije odrobinę wody zawsze rano po przebudzeniu, po powrocie ze żłobka czy po drzemce.
  9. Chwal maluszka jeśli napije się wody lub sam o nią poprosi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ utwierdza w dziecku poczucie, że dobrze zrobiło i motywuje do dalszego działania aby usłyszeć kolejne miłe słowa z ust rodzica.

Zobacz galerię butelek z filtrem i wybierz najlepszą

Czytaj również: Bidon – jaki wybrać dla dziecka ?

Jak zapakować dziecku jedzenie do szkoły lub przekąskę na wycieczkę?

Dlaczego warto pić wodę?

Woda jest podstawowym składnikiem enzymów trawiennych, to dzięki niej potrafimy sformować kęs pokarmowy, umożliwia też zachodzenie większości procesów metabolicznych w organizmie, umożliwia "podróżowanie" po nim tlenowi, hormonom, składnikom odżywczym. Razem z nią z organizmu usuwane są toksyny.

Woda reguluje również temperaturę ciała, co przydaje się szczególnie sportowcom i aktywnym fizycznie dzieciom. Podczas wysiłku fizycznego pocimy się, a uzupełnianie zapotrzebowania na wodę pozwala utrzymać jej właściwy poziom w organizmie, dzięki jego schłodzeniu. Woda zapobiega też zaparciom, ponieważ powoduje, że masy kałowe nie zalegają w jelitach.