Spis treści
- Niedobór wapnia a picie mleka
- Niedobór wapnia skraca życie?
- Niedobór wapnia: dlaczego mleko jest niezdrowe?
- Niedoboru wapnia można uniknąć, jedząc przetwory mleczne
Czy mleko jest zdrowe? Od dzieciństwa rodzice i dziadkowie prosili nas, żebyśmy codziennie je pili. Mówili, że wzmacnia kości i zęby, i gwarantuje prawidłowy rozwój. W końcu ten, kto pije mleko, jest wielki! Teraz my dokładnie to samo robimy ze swoimi dziećmi i dbamy, aby spożywały odpowiednią ilość mleka. Z najnowszych badań wynika jednak, że możemy w ten sposób robić im krzywdę, a mleko może przyczynić się do... groźnych niedoborów wapnia w organizmie.
>> Wapń w diecie dziecka: co oprócz mleka?
Niedobór wapnia a picie mleka
Jak to zwykle bywa, w diecie nie jest wskazany ani niedobór wapnia, ani jego nadmiar. Ten pierwszy może prowadzić do problemów z kośćmi, a wreszcie do osteoporozy, do osłabienia zębów (a więc szybszego psucia i wypadania), problemów z układami nerwowym i krwionośnym (m.in. do zaburzeń pracy serca). Ten drugi z kolei może powodować powstawanie kamieni nerkowych, wywoływać zaparcia czy nudności.
Od dawna panuje przekonanie, że codzienne picie mleka sprawi, że unikniemy niedoboru wapnia i zapewnimy sobie odpowiednią ilość tego pierwiastka. Szwedzcy naukowcy dowiedli, że jest dokładnie na odwrót: nadmierne spożywanie mleka wypłukuje wapń.
>> Dieta dziecka: czym zastąpić mleko i w jakich produktach szukać wapnia?
Niedobór wapnia skraca życie?
Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania na 100 tysiącach osób: 61 tysiącach kobiet i 45 tysiącach mężczyzn. Przez lata (20 lat w przypadku kobiet i 11 w przypadku mężczyzn) śledzili, jakie miejsce w diecie zajmuje mleko. Wyniki były zaskakujące - okazało się, że stan zdrowia tych, którzy spożywali je często, był gorszy, niż osób, które sięgały po nie rzadziej.
Nadmierne spożywanie mleka (więcej niż 3 szklanki dziennie) wypłukiwało wapń z organizmu i powodowało częstsze złamania kości (!), zaburzenia pracy serca. Mleko przyspieszało również proces starzenia się organizmu, nasilało stany zapalne i podwyższało ryzyko wczesniejszej śmierci.
Niedobór wapnia: dlaczego mleko jest niezdrowe?
Mleko zawiera laktozę - to wie każdy. Nie każdy jednak wie, że laktoza składa się z D-glukozy i D-galaktozy. To właśnie tej drugiej przypisuje się szkodliwe działanie, nasilające stany zapalne w organizmie. Szkodliwe działanie ujawnia się tylko wtedy, gdy spożywamy mleka zbyt dużo, czyli więcej niż 600 ml. Pijąc szklankę dziennie będziemy bezpieczni.
>> Uczulenie na mleko: co robić, gdy niemowlę ma alergię na mleko? [6 PORAD]
Niedoboru wapnia można uniknąć, jedząc przetwory mleczne
Przetwory mleczne w diecie powinny zajmować ważne miejsce. Najzdrowsze są jogurty i to właśnie po nie powinniśmy sięgać najczęściej. Nie wywołują reakcji alergicznej u osób cierpiących na nietolerancję laktozy, ponieważ zawierają kwas mlekowy. Są bezpieczne i w dodatku bogate w łatwo przyswajalny wapń - zawierają go więcej niż mleko! W 100 g jogurtu jest bowiem od 120 do 170 mg wapnia (trzeba czytać etykiety), a w 100 g mleka - tylko 119 mg wapnia.