DIETA DZIECKA: Polskie dzieci spożywają ZBYT DUŻO CUKRU. Przez MAMY?

2014-06-24 16:05

Polskie dzieci jedzą zbyt dużo cukru - alarmuje Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa głównie na mamach, które często dosładzają dzieciom napoje czy desery, kierując się własnym smakiem. To poważny błąd w diecie dziecka, który może doprowadzić do otyłości i innych poważnych chorób.

Słodycze

i

Autor: _photos.com|photos.com Niewinnie wyglądający cukierek to nic innego jak utwardzony cukier (którego właściwości uzależniające zostały niejednokrotnie potwierdzone naukowo) oraz sztuczne dodatki smakowe. Kilka cukiereczków wystarczy, by apetyt dziecka zniknął na dobre. Ale cukierki to najsłabsza liga wśród słodyczy. Żelki czy pianki to masa niezdrowej dla żołądka chemii; batony to bomba kaloryczna, często pokrywająca dzienne zapotrzebowanie dziecka na kalorie; pączki to bogate źródło nasyconych tłuszczy. Tak naprawdę słodycze nie odżywiają dziecka, ale je napychają (znika apetyt na zdrowe posiłki) i uzależniają, do tego niszczą szkliwo zębów i prowadzą do rozwoju próchnicy.

Spis treści

  1. Dieta dziecka: nie dosładzaj!
  2. Czytaj także: Dieta dziecka: JOGURT lepszym źródłem WAPNIA niż MLEKO

Soki, napoje gazowane, budynie, kisiele, słodycze - wszystkie te produkty chętnie podajemy dzieciom i we wszystkich znajduje się cukier. Herbatki, kompoty, jogurty z owocami - w tych cukru powinno nie być, ale mamy ochoczo go dodają, dbając, aby dziecku lepiej smakowało danie. I popełniają przy tym poważny błąd, psując dietę dziecka. Takie działania sprawią tylko, że dziecko będzie spożywało zbyt dużo cukru.

Dieta dziecka: nie dosładzaj!

Z badań wynika, że dopóki dziecko nie pozna smaku cukru, nie będzie się domagało dosładzania. Małe dzieci nie mają takiego smaku jak dorośli i to, co nam wydaje się mdłe, dla nich jest odpowiednie. W diecie dziecka cukier powinien stanowić minimum. Tymczasem mamy często w trosce o apetyt malucha dosładzają nawet gotowe dania w słoiczkach, przygotowane w laboratoriach przez specjalistów. Ta nadgorliwość sprawi, że dziecko będzie spożywało zbyt dużo cukru, co szybko może poskutkować nadwagą lub otyłością.

Czytaj także: Dieta dziecka: JOGURT lepszym źródłem WAPNIA niż MLEKO

Z badań wynika, że niemowlęta pojone słodkimi napojami, w późniejszym wieku wykazują preferencję do słodkich napojów. Jeśli w diecie dziecka znajduje się zbyt dużo cukru, zaczyna ono szybko przybierać na wadze i może mieć w przyszłości problemy z prawidłową masą ciała.

Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych apeluje, aby nie dosładzać na siłę produktów dla dzieci i nie oceniać ich według własnego smaku. Warto kontrolować liczbę spożywanych cukrów dziennie, aby dziecko mogło cieszyć się zdrowiem.