Spis treści
- Potrawy z dżemem: naleśniki z mąki orkiszowej
- Potrawy z dżemem: kasza manna
- Potrawy z dżemem: musli
- Potrawy z dżemem: owsianka z orzechami
- Potrawy z dżemem: kasza jaglana
- Potrawy z dżemem: podpłomyki
Dżem jako dodatek do potraw stanowi zwieńczenie całej kompozycji, a co za tym idzie, nadaje niepowtarzalnego smaku. Można wykorzystać go zarówno w typowych daniach tj. naleśniki czy podpłomyki, ale będzie równie świetnie pasował do kaszy jaglanej, owsianki czy musli.
Potrawy z dżemem: naleśniki z mąki orkiszowej
Naleśniki to bardzo pożywny pomysł na śniadanie. Zawierają składniki, które dostarczają energii na cały poranek, a poza tym są szybkie w przygotowaniu.
Składniki:
- 110 g mąki orkiszowej
- 300 ml mleka
- 2 jajka
- szczypta soli
- dżem Łowicz
- 30 g masła
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- gorzka czekolada
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, następnie dodaj 100 ml mleka. Później stopniowo dołącz 200 ml mleka i roztopione masło. Gładką masę odstaw na pół godziny. Przygotuj patelnię o średnicy ok. 18 cm i usmaż naleśniki. Posmaruj każdy z nich cienką warstwą dżemu, konfitury lub marmolady i złóż w trójkąciki. Posyp gorzką czekoladą startą na tarce. Pamiętaj, aby zrobić to, gdy naleśniki będą jeszcze ciepłe.
Potrawy z dżemem: kasza manna
Kasza manna jako propozycja na śniadanie jest bardzo ceniona już od wielu lat. Powszechnie uznaje się, że jest to tylko opcja dla dzieci, ale dorośli również mogą czepać z niej wiele właściwości odżywczych. Przede wszystkim kasza manna zaspokaja głód na długi czas.
Składniki:
- mleko
- kasza manna
- dżem Łowicz
Wykonanie:
Wlej mleko do garnka i gotuj na małym ogniu. Gdy mleko zacznie wrzeć, dodaj kaszę mannę. Cały czas mieszając, gotuj kaszkę przez ok. 10 min. Następnie przelej ją na talerz lub do miseczki i pozwól lekko ostygnąć. Na koniec dodaj trochę dżemu i gotowe. Dzięki temu kaszka nabierze pysznego, owocowego smaku, któremu trudno się oprzeć
Potrawy z dżemem: musli
Musli to danie, które łączy ze sobą wiele składników. Zaczynając od płatków, które są źródłem błonnika, poprzez mleko dostarczające wapń, a kończąc na owocach suszonych lub świeżych zawierających wszelkie witaminy.
Składniki:
- dowolne owoce
- jogurt naturalny
- dżem Łowicz
- musli
Wykonanie:
Przygotowując swoje ulubine musli, możesz dowolnie bawić się smakami i kompozycją. Wybierz kilka rodzajów owoców, dodaj jogurt naturalny oraz płatki. Zwieńczeniem całego dania będzie uzupełnienie posiłku o kilka łyżek dżemu.
Potrawy z dżemem: owsianka z orzechami
Owsianka w ostatnich latach przeżyła swój wielki bum. Polecana jest zarówno na śniadania, jak i na kolację, ponieważ przyspiesza metabolizm organizmu. Orzechy dodatkowo wpływają na inteligencję i pamięć, więc warto dołączyć je do pełnowartościowego posiłku.
Składniki:
- płatki owsiane
- powidła Łowicz
- orzechy
Odmierz porcję płatków i zalej je zimną wodą, a następnie dopraw szczyptą soli. Całą owsiankę gotuj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. W tym czasie, na suchej patelni praż przez kilka minut orzechy. Przełóż ugotowaną owsiankę do miseczki, dodaj powidła lub dżem, łyżkę jogurtu i posyp orzechami.
Potrawy z dżemem: kasza jaglana
Właściwości kaszy jaglanej jest mnóstwo. Przede wszystkim pomaga ona w wielu chorobach tj. celiakia, czyli dolegliwości układku pokarmowego pochodzące z nietolerancji glutenu. Ponadto, kasza jest bardzo lekkostrawna i stanowi świetną alternatywę dla ryżu.
Składniki:
- 1/2 szklanki mleka ryżowego
- 3-4 łyżyki kaszy jaglanej
- dżem Łowicz
- cynamon
Przygotowanie:
Kaszy jaglaną podpraż, przelej wrzątkiem i ugotuj w wodzie na sypko. Odstaw do wystygnięcia na kilkanaście minut. Następnie wymieszaj kaszę z mlekiem ryżowym, szczyptą cynamonu i dżemem. Całość zmiksuj na najwyższych obrotach i przelej do buteleczki lub kubka termicznego. Jeżeli smoothie wyszło zbyt gęste, dodaj odrobinę mleka.
Potrawy z dżemem: podpłomyki
Podpłomyki to nazwa, której wiele z was może nie kojarzyć. Jest to rodzaj łatwego do wykonania chleba, przypominający małe placki. Dodanie do niego odrobiny dżemu lub powideł nada całości wyjątkowego smaku.
Składniki:
- 450 g mąki
- pół łyżeczki soli
- 250 ml wody
- 2 łyżki oleju
- dżem Łowicz
- oliwa
- owoce, tymianek
Wykonanie:
Mąkę wymieszaj z olejem, solą i zimną wodą. Zagniataj przez 5 minut, aż ciasto będzie elastyczne. Zawiń je w folię spożywczą i wstaw do lodówki na godzinę. Następnie podziel ciasto na 10 części i każdą z nich rozwałkuj na cieniutkie, podłużne placuszki (ok 5 mm grubości). Przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Placuszki polej oliwą, ułóż na nich wybrane owoce i tymianek. Piecz w temperaturze 190 st., przez ok. 20 min - aż podpłomyki będą zarumienione. Na ciepłe podpłomyki nałóż dżem lub konfiturę i gotowe!