Są źródłem witamin i zwalczają zaparcia u dzieci. Właśnie trwa na nie sezon

2023-07-13 13:14

W wakacje nasze rodzime owoce smakują najlepiej. Warto podawać je dzieciom, bo nie tylko zawierają dużo witamin i składników odżywczych, ale mogą również regulować pracę przewodu pokarmowego.

Maliny dla dzieci

i

Autor: getty Images Maliny są źródłem witamin i mikroelementów.

Maliny to owoce, które zawierają antyoksydanty, a także witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B i mnóstwo składników mineralnych. Z tego względu są uważane za jedne ze zdrowszych owoców, które mogą wspomagać odporność organizmu, regulować pracę przewodu pokarmowego i uzupełniać niedobory witamin.

Sezon na maliny

Maliny są najpyszniejsze na początku lata. Sezon na nie rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca, kiedy ceny owoców spadają. Znajdziemy je zarówno na ulicznych straganach, jak i na lokalnych rynkach czy w dużych marketach. Warto jeść je każdego dnia i podawać je dzieciom, ponieważ maliny można wprowadzać do diety malucha już od 6. miesiąca życia.

MALINY. Jakie mają właściwości? Czy warto je jeść? Jak wykorzystać maliny w kuchni?

Korzyści z podawania malin dziecku

Maliny warto spożywać zarówno w postaci surowej, w której mają największą ilość witamin, jak i w formie musów, przecierów, kompotów czy soków. Dlaczego w sezonie letnim powinny stanowić stały element diety dziecka?

  • maliny zawierają dużo błonnika, dlatego mogą pomóc uregulować wypróżnienia i zapobiec zaparciom u dziecka
  • ze względu na wysoką zawartość witaminy C doskonale wspomagają układ immunologiczny
  • zawierają antyoksydanty, wspomagające oczyszczanie organizmu i działające przeciwzapalnie
  • mają niski indeks glikemiczny, dlatego mimo że są słodkie, nie zawierają dużo cukru

Jak podawać maliny niemowlęciu?

Niemowlę może jeść maliny już na początku rozszerzania diety, w 6. miesiącu życia. Na początku najlepiej jest podać je dziecku w formie przecieru przygotowywanego własnoręcznie. Niezależnie od tego, czy mamy maliny z własnego krzaka czy kupione na straganie, powinniśmy je sparzyć, by pozbyć się ewentualnych bakterii. Następnie należy je przetrzeć przez drobną tarkę lub zblendować. W ten sposób pozbędziemy się z owoców pestek, którymi małe dziecko mogłoby się zakrztusić. 

W kolejnych miesiącach możemy podawać już maliny w całości. Owoce są miękkie, dlatego maluchy poradzą sobie z rozdrabnianiem ich. Maliny stanowią świetny dodatek do jogurtu naturalnego, owsianki czy jaglanki. Można dodawać je także do placuszków lub naleśników, przygotowywać z nich koktajle lub soki.

Czytaj: Te owoce mogą pomóc zwalczyć u pasożyty u dziecka. Podawaj je latem