Czy wiesz, że polskie dzieci tyją na potęgę, a winić za to trzeba zarówno nawyki żywieniowe, które pozostawiają wiele do życzenia jak i brak ruchu, bo coraz więcej czasu dzieci spędzają przed ekranami?
Jednak nadwaga i otyłość u dzieci to przecież kwestia nie tyle estetyczna, co zdrowotna. Dzieci z nadwagą coraz częściej już w dzieciństwie wykazują problemy kardiologiczne. To, co jedzą, wpływa na to jak się czują i jak odnajdują się w relacjach z rówieśnikami.
Prof. Ewa Stachowska apeluje: przetworzona żywność nie jest zdrowa. Śmieciowe jedzenie i słodkie napoje wpływają na samopoczucie, jakość snu, zwiększają też ryzyko depresji.
Tak na psychikę dziecka wpływa śmieciowe jedzenie
Profesor Ewa Stachowska, która swoją ekspercką wiedzą chętnie dzieli się w Internecie przytacza wyniki metaanalizy, która dowodzi, że przetworzone jedzenie ma wpływ na dyskomfort psychiczny dziecka w pięciu obszarach:
- depresji,
- lęku,
- stresu,
- zadowolenia ze snu,
- zadowolenia z życia.
Jeśli zastanawiamy się skąd ten „wysyp” problemów psychicznych u dzieci i młodzieży- to jedną z przyczyn może być śmieciowe jedzenie- napoje, słodkie i słone przekąski, fast foody
- pisze na Instagramie prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska.
Radzi, by zamiast niezdrowych przekąsek podać dziecku raczej owoce, warzywa czy orzechy.
Śmieciowe jedzenie zwiększa ryzyko depresji
Żywność przetworzoną i typu fast food często określa się mianem śmieciowego jedzenia. Nie dostarcza ono organizmowi cennych składników, w jej składzie przeważają te o szkodliwym działaniu. Chodzi nie tylko o układ krwionośny, lecz także nerwowy.
Z badań, na które powołuje się prof. Stachowska wynika, że picie przez dzieci słodkich napojów zwiększa ryzyko depresji o 1,74 raza. Jeśli chodzi o chipsy i fast food - o 1,61. Spożywanie słodkich napojów istotnie wpływa również na poziom stresu u dzieci.
"Gdy porównano grupy z najwyższym i najniższym spożyciem słodkich napojów to dzieci, które najczęściej piły napoje słodzone miały poziom stresu zwiększony o 50%" - -czytamy.
Zmiany były dostrzegane także w obszarze lęków. U 31% dzieci sięgających po niezdrowe przekąski i u 24% dzieci jedzących fast food obserwowano wzrost niepokoju. Dzieci te również gorzej spały i były mniej zadowolone z życia.
Jakiego przetworzonego jedzenia unikać w diecie dziecka?
Czy wspomniane na początku słodkie napoje to wyłącznie te gazowane, pełne chemicznych dodatków lub energetyczne, po które dzieci absolutnie nie powinny sięgać? Otóż nie. Chodzi o wszystkie słodkie napoje takie jak posłodzona herbata, napoje owocowe, coca-cola, lemoniada czy napoje gazowane.
Za przetworzone produkty, których dzieci powinny unikać uważa się oczywiście przekąski fast food (chipsy, hamburgery, smażone jedzenie, pizzę, kiełbaski, żywność instant), lecz także wszelkiej maści słodycze:
- słodzone desery,
- herbatniki i ciastka,
- wyroby piekarnicze,
- czekoladę,
- lody,
- produkty tłuste.
"Myślisz tak jak jesz - trzeba o tym naprawdę pamiętać podając dziecku coś niezdrowego" - dodaje prof. Ewa Stachowska.