Spis treści
- Które słodycze i przekąski najbardziej szkodzą zębom dziecka?
- Jakie słodycze mniej szkodzą zębom dziecka?
- Jak dbać o zęby mleczne
Statystki zdrowia jamy ustnej budzą grozę. Dzieci w Polsce chorują częściej na próchnicę niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni i RPA. Dziś problem ten dotyczy aż 86,9 proc. maluchów – czytamy w raporcie Ministerstwa Zdrowia. Wskaźnik intensywności próchnicy wśród polskich dzieci wynosi dziś 5,1, podczas kiedy w Danii to zaledwie 0,3. Najgorzej jest wśród 15-latków. W tej grupie na próchnicę zębów stałych cierpi aż 91,8 proc. Nie lepiej jest wśród 5-latków. Chore zęby mleczne ma już 79,9 proc. maluchów.
Które słodycze i przekąski najbardziej szkodzą zębom dziecka?
– Najwięcej szkód potrafią wyrządzić landrynki, ich ostre krawędzie mogą być przyczyną spękań szkliwa, złamań zębów oraz krwawienia dziąseł – mówi lekarz stomatolog Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. – Nie lepiej wypadają wszelkie twarde żelki i krówki-ciągutki oblepiające zęby dziecka, ich żucie może być męczące dla kości szczęki, zwłaszcza jeśli podaje się je maluchom. Sporym problemem są także chipsy, te powodują podrażnienie dziąseł i podniebienia, w konsekwencji mogą być przyczyną infekcji. Warto unikać także kwaśnych cukierków z dużą zawartością kwasku cytrynowego, mogą one przyczynic się do rozpuszczania szkliwa – dodaje.
Jakie słodycze mniej szkodzą zębom dziecka?
– Jeśli już kupujemy dzieciom cukierki i słodycze, niech to będą czekoladki, które szybko rozpuszczają się w ustach i nie wymagają długiego żucia, gryzienia czy ssania. Alternatywą dla cukierków są także miękkie ciasteczka i muffiny. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko mechanicznego uszkodzenia zębów. Całkowicie z listy powinniśmy wykreślić landrynkowe lizaki, landrynki, toffi, żelki, zwłaszcza tzw. wężyki i chipsy – mówi dentysta.
materiały prasoweJak dbać o zęby mleczne
Mimo tego że zęby mleczne posłużą tylko przez kilka lat - warto o nie dbać. Problemy związane z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej dotyczą również dziąseł, języka i wewnętrznej strony policzków. Dlatego warto nauczyć dziecko właściwego czyszczenia zębów i kontrolować ich stan po każdym myciu. Prócz tego, że uchronisz swoją pociechę przed chorobami - wyrobisz w nim prawidłowe nauki codziennej higieny.