Dżem z dyni to przepis na pyszny, domowy deser, pełen witamin i składników wzmacniających układ trawienny. Można go zrobić w domu w bardzo prosty sposób i dzięki temu nie tylko wspomóc odporność całej rodziny, ale i zrezygnować z zakupu słodkich sklepowych dżemów.
Dżem z dyni — wartości odżywcze
Dżem z dyni to produkt bogaty w witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę C, kas foliowy, żelazo, fosfor czy wapń. Zawiera też dużo błonnika, dlatego doskonale wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, reguluje wypróżnienia i ułatwia usuwanie z jelit złogów i toksyn.
Zaletą dyni jest jej słodki, lekko mdły smak. Z tego względu większość dzieci toleruje dynię i nie ma kłopotów z jej jedzeniem. Jeśli maluch nie przepada za zupą z dyni, może zasmakuje mu dżem z dodatkiem pomarańczy i korzennych przypraw. To najlepszy dodatek do jesiennych, rozgrzewających śniadań czy słodkich deserów.
Dżem z dyni idealny dla dzieci
Dżem z dyni to produkt idealny dla dzieci. Nie zawiera dużej ilości cukru, dlatego może stanowić bardzo zdrowy deser. Ma charakterystyczny, lekko mdły smak, a jeśli dodamy do niego korzennych przypraw, może maluchom przypominać nadzienie z pierników. Idealnie smakuje z placuszkami, pankejkami, omletami. Pasuje także do chałki czy do kanapek. Można dodawać go również do jaglanki czy owsianki, by uatrakcyjnić jej walory smakowe.
Jak zrobić dżem z dyni?
Do dżemu z dyni można dodać pomarańcze i korzenne dodatki, by uzyskać esencjonalny i aromatyczny deser. Jak go zrobić? Potrzebna będzie nieduża dynia (np. o wadze 1,5 kg), 3 pomarańcze, 0,75 kg cukru, 2 galaretki pomarańczowe, 2 łyżeczki cynamonu, 2 łyżeczki startego imbiru, szczypta przyprawy korzennej.
Dżem z dyni krok po kroku
- Dynię należy obrać ze skórki, oczyścić z pestek i pokroić w kostkę
- Kostki zalewamy wrzątkiem i gotujemy około 15 minut
- Gdy dynia będzie miękka, dodajemy do niej obrane pomarańcze oraz sok z cytryny, a także galaretki i cukier
- Gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut
- Gęsty dżem przelewamy do wyparzonych słoików
- Jemy od razu albo pasteryzujemy. Smacznego!