To idealna przekąska na ciepłe dni. Wiesz, jak ją podawać?

Gdy temperatura rośnie, nie zawsze mamy ochotę na obfite posiłki, dziecko też chętniej sięgnie po lekkie przekąski. Zielony ogórek może być nie tylko dodatkiem do obiadu, ale i czymś do pochrupania w ciągu dnia. Jak go podać dziecku? Ze starszakiem nie ma problemu, a co z niemowlęciem?

To idealna przekąska na ciepłe dni. Wiesz, jak ją podawać?

i

Autor: Getty Images To idealna przekąska na ciepłe dni. Wiesz, jak ją podawać?

Ogórek to warzywo (a tak właściwie - owoc), które może pojawić się w diecie dziecka już na początku rozszerzania diety. Jest niskokaloryczny, zawiera dużo wody, można go podawać na wiele sposobów - to nie tylko smaczna, ale i interesująca przekąska.

Jak podać ogórka niemowlęciu? Wiele zależy od wieku dziecka, jego umiejętności i zachowania podczas jedzenia, ale i od komfortu mamy. Sprawdź, co podpowiada dietetyczka dziecięca.

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Ogórek dla niemowlęcia. Jak podawać?

Kinga Laszuk to dietetyczka, która rozwiewa wiele wątpliwości rodziców dotyczących żywienia dzieci. Na jej instagramowym profilu znajdziemy wskazówki związane z rozszerzaniem diety, odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania (np. "Co zamiast suchej buły?", "Czy niemowlęta mogą jeść ryż?"). W jedynym z ostatnich wpisów skupia się na ogórku i na tym, jak podawać go dzieciom.

Specjalistka zauważa, że ogórek to jeden z produktów, który budzi największe obawy. Rodzice boją się, że maluch odgryzie kawałek, nie będzie mógł w ogóle sobie poradzić z warzywem, bo okaże się za twarde, aby rozgnieść je dziąsłami czy o podniebienie...

To warzywo możemy podawać dziecku na wiele sposobów, dopasowując to do umiejętności i wieku malucha.

Najczęściej, kiedy maluch odgryzie kawałek ogórka - po prostu go pomiętosi i wypluje, ewentualnie odkrztusi. Ważne jest to żeby "zniwelować" jego okrągły kształt, co zmniejsza ryzyko zadławienia

- czytamy na profilu @rozgryzamy.

Jak kroić ogórka? Jak podpowiada Kinga Leszczuk, na początku rozszerzania diety (po szóstym miesiącu) możemy podawać go: pokrojonego w szerokie (ale cienkie) paski, grubsze słupki, połówkę całego ogórka lub cienkie, duże plasterki (jeśli dziecko nie wkłada całych do buzi).

Jeśli odgryzane przez malucha kawałki wykraczają poza naszą strefę komfortu, możemy pokroić ogórka na kilkumilimetrowe plasterki, podać go całego (przekrojonego po długości na pół) lub startego.

Im starsze dziecko, tym więcej możliwości i większa dowolność.

Przeczytaj także: 12 najczęściej zadawanych pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Uwaga, woda!

Dietetyczka przypomina, że ogórki zawierają nawet 96 proc. wody, a do dziennego nawodnienia zaliczamy również wodę dostarczaną z jedzeniem.

Woda w ogórku to również pewien "minus", o którym trzeba pamiętać.

Ogórek zawiera dużo wody, więc może powodować, że częściej załączać się będzie odkrztuszanie (podobnie jak w przypadku arbuza)

- czytamy na profilu @rozgryzamy.

Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

Przypomnij sobie zasady bezpieczeństwa

Podając dziecku jedzenie "do rączki" (ale i każde inne) musimy pamiętać, aby nie zostawiać malucha samego. Nie powinien leżeć na bujaczku ani na brzuszku. Jemy na siedząco - w foteliku lub na kolanach rodzica.

Powinnyśmy przypomnieć sobie również zasady bezpieczeństwa. Gdy dziecko się zakrztusi, nie wkładamy palca do jego buzi, próbując "wygrzebać" kawałki jedzenia. Przeczytaj: Ratowniczka grzmi: to najgorsze, co możesz zrobić, gdy dziecko się zakrztusi. "Śmiertelny błąd".

Pamiętajmy również, że odkrztuszanie to pozytywny mechanizm - chroni przed zadławieniem. To naturalny i częsty element nauki jedzenia.

Przeczytaj także: Twój maluch uwielbia chrupki kukurydziane? Musisz znać 5 zagrożeń z nimi związanych

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."