Spis treści
- Słodycze dla dzieci - tylko na specjalne okazje?
- Czekolada dla niemowlaka
- Polecamy wideo: Nasz ekspert, pediatra lek. med. Aneta Górska-Kot tłumaczy jak wykształcić u dziecka nawyk zdrowego żywienia
Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami. Powinno być beztroskie i słodkie. Także dosłownie. Słodycze dla dziecka - trudno mu odmówić, bo przecież dobrze wiemy, że to jest naprawdę dobre i sami kiedyś wzdychaliśmy do sklepowych półek pełnych słodyczy. Z drugiej strony, chcemy być odpowiedzialnymi rodzicami i opiekunami, w głowie głęboko tkwią nam zalecenia specjalistów, by dbać o dziecięce zęby, brzuszki i nie dopuścić do nadmiernego przybrania na wadze oraz zapewnić dziecku zdrową dietę? Czy zatem możliwe jest odnalezienie złotego środka i zaspokojenie zarówno pragnień najmłodszych, jak i własnego, dorosłego sumienia?
Słodycze dla dzieci - tylko na specjalne okazje?
Najważniejszą zasadą jest oczywiście zachowanie umiaru. Jeśli dziecko nie będzie spożywało słodkich przekąsek zamiast obiadu, często podjadało słodyczy między posiłkami, nie ma powodu, by odmówić mu ulubionej czekolady czy batonu z takiej okazji jak Dzień Dziecka lub urodziny. Zwłaszcza, że możemy mówić o bezpiecznych zdrowych słodyczach, które nie poczynią wielkiej szkody w małym organizmie. Zaliczają się do nich batony z musli typu crunchy – są słodkie, ale jednocześnie bogate w potrzebne składniki odżywcze i mineralne (witaminy z grupy B, witaminę E, magnez, chrom, cynk, selen). – Takie batony to świetne źródło energii, ale i zdrowych, suszonych owoców oraz orzechów, warto o tym pamiętać – radzi dr n. med. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. – Batony crunchy są świetnym przykładem na to, że „zdrowo” i „słodko” mogą iść w parze - dodaje.
Przeczytaj również: SŁODYCZE w diecie dziecka: które słodycze najbardziej niszczą zęby dziecka?
Czekolada dla niemowlaka
Może to dziwić, ale do najzdrowszych słodyczy zalicza się czekolada. Nie dość, że jest lubiana przez dzieci, to przy okazji dostarcza sporej ilości magnezu, wapnia i żelaza. Unikajmy jednak czekolady nadziewanej, wybierając raczej tę bez dodatków. Warto sięgnąć także po czekolady słodzone maltitolem, a nie cukrem. Ten zupełnie naturalny składnik, pozyskiwany z ziarna kukurydzy, nie wpływa na rozwój próchnicy, czekolada jest zatem o wiele zdrowsza i bezpieczniejsza dla zdrowia i dzieci, i dorosłych, a do tego tak samo słodka, jak jej tradycyjne odpowiedniki.
Przeczytaj również: Zdrowe przekąski dla dzieci zamiast słodyczy