Spis treści
Gdy myślimy o tym, jak się uczyć angielskiego lub innych języków obcych, przychodzi nam do głowy kurs językowy. To najczęstszy sposób, ale nie zawsze skuteczny. Czasem kursantom brak motywacji do nauki, czasem program jest po prostu niewłaściwie ułożony. Jak podnieść efektywność nauki i jak skutecznie uczyć się angielskiego i innych języków obcych?
Skuteczne metody:
- Kurs za granicą
- Immersja językowa
- Gry i programy edukacyjne
- Media społecznościowe
- Lekcje przez skype’a
Kurs za granicą
To dla wielu rodziców najlepsza dla dziecka metoda nauki języka obcego. Tak jest w istocie, zwłaszcza, jeśli uczeń nie mieszka w hotelu, lecz z obcojęzyczną rodziną, a na miejsce, w którym organizowane są zajęcia, musi dojechać, korzystając z lokalnych środków transportu.
Dzięki temu, że kontakt z językiem obcym ma praktycznie przez całą dobę, błyskawicznie przyswaja sobie nowe zwroty i słówka, nabiera odpowiedniego akcentu, przełamuje barierę związaną z mówieniem. Ten sposób nauki języka obcego nie wymaga właściwie żadnych poświęceń poza jednym – finansowym.
Kosztuje sporo (dwa tygodnie kursu językowego w Wielkiej Brytanii to wydatek rzędu około 5, 6 tysięcy złotych). Dla wielu rodzin jest to bariera nie do przeskoczenia, dlatego na taki wyjazd językowy pozwolić mogą sobie właściwie tylko najlepiej sytuowani. Na szczęście są inne metody, które nie wymagają drogiego pobytu za granicą.
Czytaj:
Storytelling: dlaczego warto korzystać z tej metody nauki języka obcego?
Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?
Immersja językowa
Jednak by mieć stały, długi kontakt z językiem obcym, wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju, albo chodzić na drogi i czasochłonny kurs. Można zastosować tzw. metodę immersji językowej, czyli otaczanie się językiem obcym na co dzień.
Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach nie jest to wcale takie trudne: można słuchać programów radiowych w wybranym języku obcym, oglądać obcojęzyczną telewizję, włączać filmy bez polskiego dubbingu i napisów, czytać blogi i strony z newsami.
Czytaj:
Na czym polegają zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu?
Mapy myśli - czym są i jak pomagają w nauce?
Ucząc się w ten sposób języka dziecko przyswoi zarówno formy gramatyczne, jak i akcent, a także słówka – te, których nie zna, powinno na bieżąco tłumaczyć (np. za pomocą internetowego słownika) i zapisywać w zeszycie do słówek, a następnie utrwalać, powtarzając.
Gry i programy edukacyjne
To dobra propozycja dla młodszych uczniów: grając w proste gry mogą oni przyswoić nowe słówka i poznać proste struktury gramatyczne, budowę zdań itp. Warto pamiętać, że takie gry dobiera się zarówno do wieku dziecka, jak i poziomu jego językowego zaawansowania. Sporo propozycji można znaleźć zarówno w internecie (gry sieciowe), jak i w sklepach z bezpłatnymi aplikacjami na smartfona.
Media społecznościowe
Popularne komunikatory na portalach społecznościowych również można wykorzystać do skutecznej nauki języka. Wystarczy zebrać kilka osób, utworzyć grupę, a następnie konwersować w wybranym języku obcym na różne tematy. Jeśli nad grupką uczniów nie czuwa ktoś, kto byłby w stanie wychwycić ewentualne błędy językowe, dobrze, jeśli rozmowy takie ograniczają się do zakresu słówek i gramatyki, którą uczniowie już znają, a w ten sposób dodatkowo utrwalą materiał.
Czytaj:
Czy zatrudnianie pomocy do odrabiania lekcji ma sens?
Jak się uczyć - 5 technik efektywnej nauki
Lekcje przez skype’a
Nauka przez skype’a popularna jest od wielu lat. To dobra metoda, by przełamać barierę związaną z mówieniem. W ten sposób można zarówno konwersować ze znajomymi, jak i korzystać z korepetycji lub lekcji udzielanych przez native speakera – odległość nie jest problemem. Jeśli twoje dziecko nie ma znajomych, zainteresowanych tą formą nauki, w internecie znajdziesz oferty kursów i konwersacji językowych przez skype’a.
Czytaj: Wzrokowiec - kim jest i jak się uczy?
Nauka słówek
Wielu dzieciom nauka słówek sprawia spore problemy: nawet jeśli je powtarzają, to po pewnym czasie słówka ulatują z głowy i całą naukę trzeba zaczynać od nowa. Dzieje się tak wówczas, kiedy słówka wyrwane są z kontekstu.
By skutecznie je zapamiętać, warto tworzyć z nimi zdania lub wyobrażać sobie sytuacje, w których można takie słówka wykorzystać. Np. ucząc się słówek związanych z podróżą, warto wyobrażać sobie zakup biletu, wsiadanie do pociągu lub innego środka transportu, rozmowę z konduktorem itp. Istotne, by w każdym zdaniu – nawet jeśli istnieje ono tylko w głowie – używać aktualnie powtarzanego słówka: wtedy łatwiej będzie je zapamiętać i nie zapomnieć.
Ważną zasadą przy nauce słówek jest to, by jednego dnia uczyć się ich niewiele (np. 10), ale przyswajać do skutku. Dzięki takiej metodzie w ciągu roku – wliczając weekendy - można poznać nawet 3600 słówek, co wystarczy, by swobodnie porozumiewać się w języku obcym w większości codziennych sytuacji.