Jak udzielić pomocy ciężarnej? Ratowniczka: „Myślałam, że świadomość jest większa”

2025-03-28 15:47

O kobietę w ciąży każdy stara się dbać jak najlepiej. Nosi ona przecież pod swoim sercem kolejne życie. Omdlenie, upadek czy nagłe zatrzymanie krążenia – jak się zachować w takim przypadku? O tym mówiłyśmy w kolejnym odcinku „Placu Zabaw”. Gościnią Natalii Kosznik, była Ada Cienkusz, ratowniczka znana z profilu @twojratownik.

Pierwsza pomoc dla kobiet w ciąży - Plac Zabaw odc. 22

Niby takie same zasady, a jednak inne…

Choć z początku wydawać się może, że zasady udzielania pierwszej pomocy kobiecie w ciąży są takie same, to delikatnie się od siebie różnią. Jak tłumaczy ekspertka: jedna z różnic, to pozycja boczna bezpieczna.

„Kobietę w ciąży zawsze układamy w pozycji bezpiecznej na lewym boku, by nie uciskać naczyń krwionośnych. Podczas reanimacji kluczowe jest mocne uciskanie klatki piersiowej, a miednicę warto lekko unieść, by poprawić krążenie. Przy zadławieniu stawiamy na uderzenia między łopatki, bo klasyczny chwyt Heimlicha może być niemożliwy do wykonania.”

Mimo, że są to subtelne zmiany, są bardzo ważne do zapamiętania, ponieważ dzięki nim zwiększamy szanse na uratowanie zarówno matki jak i dziecka.

Co z pasami w samochodach?

Dużo mówi się o tym, że kobieta w ciąży nie powinna jeździć w zapiętych pasach w samochodzie, a jest to mit. Jak tłumaczy Ada Cienkusz, ratowniczka medyczna, pasy w samochodzie są kluczowe dla bezpieczeństwa.

„Kobieta w ciąży musi pamiętać o zapiętych pasach, ponieważ w Polsce, choć przepisy dopuszczają jazdę bez nich, to jest to ogromne zagrożenie dla zdrowia. Pasy muszą być prawidłowo ułożone – pas biodrowy jak najniżej, na kości biodrowej, a pas naramienny powinien przebiegać przez środek klatki piersiowej, a nie przez szyję. Warto też zadbać o odpowiednie ustawienie fotela i w razie potrzeby skorzystać z adaptera, który poprawia pozycję pasa. Bezpieczeństwo matki i dziecka powinno być zawsze priorytetem.”

Musimy pamiętać, że to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia. Choć w Polsce przepisy na to pozwalają, brak zapiętych pasów w ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji w przypadku kolizji, zwiększając ryzyko urazów. Właściwe ułożenie pasów, a także odpowiednia konfiguracja fotela w samochodzie, stanowią podstawę zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z dostępnych inspekcji, które pomogą dobrać odpowiednie rozwiązania. Dbając o te szczegóły, możemy zminimalizować ryzyko i zapewnić sobie i dziecku jak najlepszą ochronę w trakcie podróży.

O czym jeszcze musimy pamiętać? Czy kobietę w ciąży możemy defibrylować? Jak pomóc jej przy zadławieniach? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym odcinku!

M jak Mama Google News