„Niebieska karta nie jest tylko dla rodziców patologicznych." Pedagożka o ustawie Kamilka

2024-12-23 13:28

„Ustawa Kamilka”, przyjęta w lipcu 2023 roku, ma chronić dzieci, ale jej zawiłość wprowadziła chaos w szkołach. O praktycznym znaczeniu nowych przepisów w „Placu Zabaw” opowie pedagożka Joanna Goc-Matyskiel.

Ustawa Kamilkowa- Plac zabaw, odc.: 17

Czym jest ustawa Kamilka i dlaczego wokół niej jest tyle niejasności?

Jak wyjaśnia ekspertka,

„Ustawa Kamilkowa to standardy ochrony małoletnich przyjęte przez placówki edukacyjne, by chronić dzieci i przeciwdziałać przemocy. Niestety, mnogość interpretacji prowadzi do absurdów, bo zamiast opierać się na przepisach i konsultacjach z prawnikami, często korzysta się z przypadkowych wzorów z internetu. […] Ustawa Kamilkowa zmienia podejście do przemocy – nie tylko mówi, jak reagować, kiedy do przemocy już doszło, ale również nakazuje wyciąganie wniosków i przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci.”

Niejasności wokół ustawy Kamilkowej wynikają przede wszystkim z jej zawiłości i braku precyzji w zapisach, które są różnie interpretowane przez placówki edukacyjne. Problem potęguje fakt, że wiele szkół i przedszkoli, zamiast korzystać z pomocy prawników czy dokładnie analizować ustawę, opiera się na ogólnodostępnych wzorach dokumentów z internetu. Skutkuje to wprowadzaniem nieadekwatnych regulacji, takich jak ograniczenia dostępu rodziców do placówek, które nie mają bezpośredniego związku z treścią ustawy. Dodatkowo brak jednolitych wytycznych powoduje chaos organizacyjny i trudności w praktycznym wdrażaniu nowych standardów ochrony.

Polecany Artykuł:

Ustawa Kamilka będzie nowelizowana. Szykują się spore zmianystawa-kamilka-bedzie-nowelizowana-szykuja-sie-spore-zmiany-aa-NzNY-q9RC-v3Fy.html

Co w praktyce oznacza ustawa Kamilkowa?

Ustawa Kamilkowa w praktyce oznacza wprowadzenie konkretnych zasad ochrony dzieci przed przemocą w każdej placówce, gdzie przebywają, czyli w szkołach, przedszkolach, szpitalach czy innych instytucjach. Ma na celu zapewnienie, że w takich miejscach będzie przestrzegana procedura reagowania na sytuacje, w których dziecko może być krzywdzone. Pracownicy tych instytucji muszą być odpowiednio przeszkoleni, by potrafili rozpoznać oznaki przemocy i wiedzieli, jak reagować, gdy dzieje się coś złego.

W ramach ustawy dzieci będą miały prawo do wysłuchania przez sąd, ale tylko raz, chyba że będzie to konieczne. Jeśli dziecko nie ma swojego przedstawiciela, sąd zapewni mu adwokata. Dodatkowo, sędziowie zajmujący się sprawami rodzinnymi muszą przejść specjalne szkolenia, by lepiej rozumieć potrzeby dzieci i umieć rozpoznać, czy dziecko doświadcza przemocy.

Ustawa nakłada też obowiązek wprowadzenia tych zasad w każdej placówce, w której przebywają dzieci. Wszystkie zmiany muszą być wprowadzone do sierpnia 2024 roku. Nad ich realizacją czuwa specjalny zespół w Ministerstwie Sprawiedliwości, który pomaga tworzyć szczegółowe wytyczne do tych nowych standardów.

„Ustawa Kamilkowa w praktyce oznacza wprowadzenie konkretnych procedur, które pomagają reagować na przemoc wobec dzieci. Daje nauczycielom narzędzia do rozpoznawania przemocy, a także zmienia sposób, w jaki placówki edukacyjne powinny dbać o bezpieczeństwo dzieci. W szkołach, żłobkach i innych placówkach powinny być teraz dostępne standardy ochrony małoletnich, które określają zasady reagowania w przypadku przemocy lub zaniedbań. Obejmuje to również ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie i wizerunkiem w mediach społecznościowych. Placówki mają obowiązek informować rodziców o tych zasadach i zapewnić, że dzieci będą wiedziały, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z ich zachowań, np. bójek czy agresji."

- tłumaczy ekspertka

Co jeszcze warto wiedzieć o ustawie kamilkowej? Co oznacza dla rodziców? A co dla nauczycieli? Co jeśli zostaniemy bezpodstawnie oskarżeni o przemoc wobec dziecka? Czy przedszkolanki mogą przytulać dzieci i pomagać im w toalecie? Czy nauczyciel może otrzymać prezent na dzień nauczyciela? Na wszystkie te trudne pytania odpowiemy w naszym odcinku!

Przeczytaj także:

Całkowite rozminięcie jeśli chodzi o ustawę Kamilka. Kto potrzebuje zaświadczenia?