Ten spektakl muzyczny wzrusza i uczy. Uroczy bohaterowie „Ulicy Śmieciowej” o inności i wykluczeniu

2025-04-07 13:56

Inność, trudna sytuacja materialna, kłopoty zdrowotne czy rodzinne to nierzadko pretekst do wykluczenia i wypychania poza nawias grupy i społeczeństwa. Świat to nie bajka - można pomyśleć o spektaklu muzycznym realizowanym w Teatrze Bohema House. Ale magia istnieje - w akceptacji i przyjaźni.

Premiera w Teatrze Bohema House – „Ulica Śmieciowa” w reżyserii Karoliny Czarneckiej

i

Autor: Getty Images & materiały prasowe Premiera w Teatrze Bohema House – „Ulica Śmieciowa” w reżyserii Karoliny Czarneckiej.

Przyjaźń i tolerancja - ich magia może być silniejsza niż… wysypisko śmieci. Wszystko to w widowisku lalkowym „Ulica Śmieciowa” w reżyserii Karoliny Czarneckiej, którego premiera odbędzie się już 29 kwietnia w Teatrze Bohema House.

Musical lalkowy o wrażliwości

“Ulica Śmieciowa” to spektakl familijny, którego forma dostosowana jest nawet dla przedszkolaków, ale w którym znajdą coś dla siebie zarówno starsze dzieci, jak i dorośli.

Świetna muzyka, humor, zabawne lalki z wykorzystaniem odpadów przekazują nam prawdę, o której często zapominamy. Przypominają, że inność, trudna sytuacja materialna, kłopoty zdrowotne czy rodzinne to nierzadko pretekst do wykluczenia i wypychania poza nawias grupy i społeczeństwa. Śmieciaki to bohaterowie sztuki grane przez lalki (typu żyworęka). Te trochę zagadkowe, wesołe i mądre stwory pochodzą wprost ze składowiska odpadów.

Ich przyjaciółka - Krysia - cieszy się z ich towarzystwa i nawiązuje z nimi przyjaźń, ale musi to robić w sekrecie przed swoim opiekunem stryjem Zbigniewem. Pan Zbigniew jest kierowcą śmieciarki i nie akceptuje znajomości Krysi z istotami powstałymi z odpadów zmieszanych. Jako specjalista od recyklingu uważa, że warto zadawać się tylko z posortowanymi surowcami wtórnymi. Nic dziwnego, że Śmieciaki nie czują się pewnie, nie widzą w sobie zbyt wielkiej wartości i żyją na marginesie “normalnego” społeczeństwa. Jednak Krysia wie, że przyjaźń przezwycięży ich nieśmiałość i izolację i że nie powinny czuć się gorsze, tylko dlatego, że są inne. Czy stryj da się przekonać?

M jak Mama Google News

Używam, wyrzucam, zapominam?

W idealnym świecie nie byłoby odpadów. Jednak spektakl Teatru Bohema House przypomina nam, że nie żyjemy w świecie idealnym i musimy mierzyć się z konsekwencjami, jakie powoduje nasza codzienna konsumpcja. Odpady zmieszane (te z których wywodzą się bohaterowie spektaklu), to krępujący temat. Nie chcemy mieć z nimi do czynienia, wyrzucamy je lub wystawiamy przed dom do wywiezienia i przestajemy o nich myśleć. Ale one nie znikają! Ich zagospodarowanie jest kluczowe dla zdrowego i czystego środowiska. Kluczem do tego jest wiedza oraz współpraca - przekonują się o tym bohaterowie i widzowie spektaklu “Ulica Śmieciowa”.

Premiera musicalu lalkowego dla dzieci “Ulica Śmieciowa” będzie miała miejsce 29 kwietnia w Teatrze Bohema House w Warszawie.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Karolina Czarnecka, artystka znana ze scen muzycznych i teatralnych.

 W opinii reżyserki, “Ulica Śmieciowa” stawia sobie ambicję rozmawiania z najmłodszymi widzami otwarcie i traktuje ich po partnersku.

Nie pokazujemy idealnego modelu, w którym mamy proste rozwiązanie, stosujemy je i wszyscy są szczęśliwi. Sztuka jest dobrym polem do tego, żeby pokazać cały obraz, wraz z jego złożonościami. Praca przy tym spektaklu to również dla mnie okazja do tego, żeby się doedukować na temat odpadów, np. że nie wszystkie odpady da się poddać recyklingowi i muszą trafić do tzw. zmieszanych. Ale za te śmieci też, jako społeczeństwo, musimy wziąć odpowiedzialność i zająć się nimi tak, żeby jak najmniej szkodzić środowisku

- mówi autorka sztuki. 

Jak wyjaśnia, “Ulica Śmieciowa” będzie rasowym musicalem, w którym instrumenty, śpiew i taniec poprowadzą widzów przez losy bohaterów i ukażą naturę postaci i zdarzeń. Lalki oraz scenografia i efekty wizualne będą tworzyły scenerię częściowo realistyczną, częściowo metaforyczną, pozwalającą dzieciom na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni.

Premiera spektaklu została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Spektakl powstaje w ramach publicznych kampanii edukacyjnych we współpracy ze spółką Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Ponad 6 tys. firm z różnych branż, będących klientami Eko Cyklu, powierza spółce swój obowiązek realizacji edukacji ekologicznej. Stają się w ten sposób EkoMecenasami Sztuki.

Teatr Bohema House – „Ulica Śmieciowa” w reżyserii Karoliny Czarneckiej

i

Autor: materiały prasowe Teatr Bohema House – „Ulica Śmieciowa” w reżyserii Karoliny Czarneckiej

DATA: 29.04.2025

GODZINA: 10:00 prapremiera i 18:00 premiera

MIEJSCE: Warszawa, Smugowa 46A

Patronem medialnym spektaklu jest M jak mama.