Jak zrobić zielnik?

2017-10-13 11:53

Tworzenie zielnika może stać się atrakcyjną i edukacyjną zabawą, a późniejsze oglądanie go przyjemnym czasem na wspominki. Zielnik możemy zrobić nie tylko z liści, ale także ze wszystkich rodzajów roślin, które uda się zasuszyć. 

Jak zrobić zielnik?

i

Autor: Redakcja

Spis treści

  1. Przygotowanie do zielnika - suszenie liści
  2. Czas na wklejanie do zielnika

Zastanawiasz się jak zrobić zielnik? Możesz spróbować zrobić tradycyjny zielnik z liśćmi, ale warto też pokusić się o stworzenie czegoś bardziej urozmaiconego i oryginalnego. Nim wybierzesz się z dzieckiem na spacer po rośliny, wymyśl temat przewodni zielnika np. rośliny parkowe, liście, zioła czy inne rośliny łąkowe. Przygotuj też odpowiednie narzędzia. Przydadzą się: łopatka lub widełki do wykopania korzeni, nożyczki i foliowa siatka do przetransportowania roślin, rękawiczki - szczególnie w przypadku, kiedy będziemy zbierać liście z ziemi - mogą być brudne lub mokre. Zabierz też aparat fotograficzny: warto przed zerwaniem zrobić roślinie zdjęcie w naturalnym środowisku - po wywołaniu możesz je wkleić na kartę zielnikową obok ususzonego eksponatu.

Zbierając zielnikowe eksponaty, pamiętaj o tym, by były kompletne czyli miały wszystkie części, łącznie z korzeniami, kwiatami, nasionami. Po przyniesieniu do domu roślin, wyczyść rośliny z ziemi i pajęczyn i uzbrójcie się w cierpliwość – na wysuszenie roślin potrzeba trochę czasu (od kilku do kilkunastu dni). Aby zielink był atrakcyjny wizualnie, rośliny muszą swoje odczekać. 

 

zielnik

i

Autor: Redakcja

Przygotowanie do zielnika - suszenie liści

Jeśli roślina jest duża, można zasuszyć ją w częściach np. osobno kwiaty, liście, korzenie, nasiona, fragment łodygi. Grube części roślin, np. cebulki czy korzenie możesz przekroić wzdłuż na pół lub pokroić na plastry. Najlepiej suszyć rośliny w prasce botanicznej – można ją kupić albo zrobić samodzielnie. Wystarczą dwie drewniane ramki lub deseczki, między które wkłada się papier gazetowy (błyszczące czasopisma nie nadają się, bo taki papier nie wchłania dobrze wody). Po włożeniu rośliny do praski całość należy związać, odstawić w ciepłe i suche miejsce i czekać, co jakiś czas wymieniając gazety na suche. Nie susz roślin bezpośrednio w książce – wilgoć i sok zniszczy kartki książki!

Czas na wklejanie do zielnika

Nie przyklejaj okazów do kartek zielnika taśmą klejącą tylko cienkimi paskami papieru, których końce nakleisz na kartę białym klejem. Nie wkładaj kart zielnikowych do foliowych koszulek, bo mogą zapleśnieć.Każdy okaz opisz: podaj łacińską nazwa gatunku i rodziny, a także polską nazwę i lokalną. Miejscowość i miejsce zbioru (siedlisko), data zbioru, imię i nazwisko zbieracza.

Jeśli zamierzasz długo przechowywać taki zielnik, chroń go przed owadzimi szkodnikami. Najskuteczniejszą, bezpieczną i niekłopotliwą metodą jest zamrażanie zielnika. Należy 2-3 razy w roku zamrozić zbiory (w temperaturze -20°C przez 2-3 dni).

krwawnik pospolity

i

Autor: Redakcja

  • Zbieraj rośliny tylko w suche dni, nie zbieraj mokrych roślin.
  • Nie zbieraj roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych.
  • Nie zbierać żadnych roślin na terenie prawnie chronionym, czyli w rezerwatach przyrody, czy parkach narodowych.