Spis treści
- 5 klasycznych bajek dla dzieci: Muminki - Tove Jansson
- 5 klasycznych bajek dla dzieci: Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
- 5 klasycznych bajek dla dzieci: Kubuś Puchatek – A. A. Milne
- 5 klasycznych bajek dla dzieci: Cudowna podróż - Selma Lagerlöf
- 5 klasycznych bajek dla dzieci: Pippi Pończoszanka – Astrid Lindgren
Definicja bajki nie jest jednorodna. Do tej kategorii zaliczymy zarówno utwory Hansa Christiana Andersena czy braci Grimm, jak i bardziej współczesne utwory. Funkcja bajek pozostaje za to niezmienna. Mają być dla dzieci (ale i dorosłych) furtką do wielkiego świata. Oswoją je z przeciwnościami losu, które napotkają w późniejszym życiu. Zaprezentują wartości. Wskażą wybór między dobrem i złem, i wyjaśnią jego konsekwencje. Wreszcie będą najwspanialszą z rozrywek pobudzającą wyobraźnię.
Jakie bajki podsunąć lub przeczytać dzieciom? Wybór jest w zasadzie prosty, bo literatura dostarcza prawdziwych pereł. Oto pięć z nich.
Czytaj także:
Bajki terapeutyczne: czemu służą i czy warto czytać je dzieciom?
5 klasycznych bajek dla dzieci: Muminki - Tove Jansson
Seria książek o Muminkach fińskiej pisarki Tove Jansson bawi od pokoleń. Składa się z dziewięciu tomów, wśród których najpopularniejsze są książki „Kometa nad Doliną Muminków” i „Opowiadania z Doliny Muminków”. Muminki to postaci jednoznacznie pozytywne, pełne zachwytu nad światem i wrodzonej ciekawości. W książkach dziecko spotka Włóczykija, Paszczaka, Ryjka, Małą Mi, Bukę i wielu innych bohaterów.
5 klasycznych bajek dla dzieci: Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to piękna powieść o przyjaźni. Tytułowa akademia znajduje się na ulicy Czekoladowej. Wśród jej uczniów znajduje się Adaś Niezgódka. Podczas lektury dziecko pozna między innymi historię Mateusza, księcia, który pozbawił życia króla wilków. Jan Brzechwa wydał swoją powieść w 1946 r. Doczekała się ona adaptacji filmowej w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.
5 klasycznych bajek dla dzieci: Kubuś Puchatek – A. A. Milne
Kubuś Puchatek to miś mieszkający w Stumilowym Lesie. Przyjaźni się z Prosiaczkiem i Krzysiem. Na kartach książki dziecko pozna osiołka Kłapouchego narzekającego na swój trudny los, szalonego Tygryska, Królika czy Sowę. Pierwszy tom ukazał się w 1926 r. i nosił tytuł „Kubuś Puchatek”. Druga książka z 1928 r. to „Chatka Puchatka”. Wytwórnia Disneya nakręciła trzy seriale animowane poświęcone Puchatkowi oraz kilkanaście filmów fabularnych.
Polecamy:
Dlaczego warto czytać dzieciom?
5 najpopularniejszych baśni braci Grimm
Jakie baśnie dla dzieci wybrać do czytania?
5 najpopularniejszych baśni Andersena
5 klasycznych bajek dla dzieci: Cudowna podróż - Selma Lagerlöf
„Cudowna podróż” szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf powstała na początku ubiegłego wieku. To dwutomowa powieść opowiadająca o losach nastoletniego Nilsa. Niesforny i nieposłuszny rodzicom chłopiec lubował się w dokuczaniu zwierzętom. Gdy został zamieniony w krasnoludka jego ofiary starają się odpłacić mu pięknym za nadobne. Uratowany przez gąsiora rozpoczyna podróż z dzikimi gęśmi do Laponii.
5 klasycznych bajek dla dzieci: Pippi Pończoszanka – Astrid Lindgren
Astrid Lindgren opisała przygody Pippi Pończoszanki w dziewięciu książkach. Najpopularniejsze są trzy z nich: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład” i „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Pippi ma marchewkowe włosy i dwa odstające warkocze, które są jej znakiem rozpoznawczym. 9-latka świetnie daje sobie radę bez dorosłych. Mieszka w Willi Śmiesznotce. Towarzyszy jej małpka Pan Nilsson i koń. W zależności od tłumaczenia Pippi występuje w Polsce również jako Fizia Pończoszanka.
Nie przegap: Bajki Disneya - TOP 10 kultowych ekranizacji