Gra ze „Squid Game” opanowała stragany w Zakopanem. Jej zasady znały dzieci w PRL

2025-02-06 10:11

Gonggi to gra, która za sprawą serialu „Squid Game” zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Zna ją też coraz więcej polskich dzieci. Można ją kupić niemal na każdym straganie w Zakopanem. A przecież koreańska gra była już znana w przedwojennej Polsce, a w ostatniej dekadzie PRL grało w nią niemal każde dziecko.

Gra ze „Squid Game” opanowała stragany w Zakopanem. Jej zasady znały dzieci w PRL

i

Autor: Fot. mjakmama24.pl

Gonggi to gra zręcznościowa, która swoje drugie życie w zawdzięcza 2. sezonowi „Squid Game”. To właśnie tam grali w nią bohaterowie kontrowersyjnego serialu. W związku z tym, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy gonggi to na pewno coś, co chcą mieć w domu. I czy na pewno chcą, by grały w to ich dzieci - skoro serial zdecydowanie dla dzieci nie jest?

Gonggi: gra w 5 rundach

Jak grać w gonggi, grę jeszcze w czasach PRL znaną pod nazwami: ciupy, szturle, sztulki, sztule, koble? Zasady są proste. Wygrywa ten, kto okaże się najzręczniejszy w łapaniu i chwytaniu kamyków. Gra ma 5 rund, a każda kolejna jest nieco bardziej wymagająca od poprzedniej.

5 kostek (dawniej zwykłych podobnej wielkości kamyków) rzucamy na płaską powierzchnię (stół, podłogę).

  • 1 runda: polega na podrzuceniu 1 kamyka i złapaniu w dłoń kolejno pozostałe kamyki, zanim pierwszy kamyk nie spadnie. Koniec rundy następuje, gdy wszystkie kości (kamyki) są w dłoni gracza.
  • 2 runda: przebiega jak runda 1, lecz gracz musi zbierać po dwa kamienie.
  • 3 runda: gracz podnosi 3 kamienie, a potem 1.
  • 4 runda: gracz trzyma 5 kamieni w dłoni. Podrzuca 1 kamień i kładzie pozostałe, a potem podrzucasz kamień ponownie i zbiera wszystkie kamienie z podłoża.
  • 5 runda: gracz podrzuca wszystkie kamienie i stara się złapać je na zewnętrzną powierzchnię dłoni. Następnie podrzuca je i stara się złapać ich jak najwięcej wewnętrzną stronę dłoni. Liczba złapanych kamyków to liczba punktów gracza.

O zasady gry możecie spytać też starszych członków rodziny. Być może pamiętają oni dodatkowe zasady, które sprawiają, że gra staje się bardziej urozmaicona i wymaga jeszcze więcej zręczności. Na przykład, w przypadku gonggi, gdzie kamyki mają określone kolory - podczas podnoszenia nie można dotykać dłonią pozostałych kostek.

Gonggi: wady i zalety

Główną wadą gonggi może być niepokój, który budzi fakt, że grali w nią bohaterowie serialu „Squid Game”. Wiąże się on z tym, że dzieci nie powinny znać tej gry, ponieważ oznacza to, że oglądały sceny przeznaczone dla dorosłych widzów.

Poza tym gonggi to typowa zręcznościówka. I gdy weźmiemy pod uwagę, że w Polsce znano ją na długo przed emisją pierwszego odcinka „Squid Game” - nie musimy obawiać się o skutki uboczne.

Jeśli mimo to mamy opory - możemy zaproponować dzieciom grę zwykłymi kamykami (pomalowanymi np. farbami akrylowymi). Jej zalety to z pewnością zasady, które wymagają treningu zręczności i koncentracji. A także umiejętności zdrowego współzawodnictwa. W dodatku: z daleka od ekranu telefonu czy komputera.

M jak Mama Google News
Autor:
Czy dobrze pamiętasz słodycze z lat 80. i 90.?
Pytanie 1 z 10
Pierwsze chrupki kukurydziane o smaku czekoladowym nazywały się: