Origami dla dziecka - rozwija i uczy. Jakie ma zalety edukacyjne?

2023-03-09 11:24

Origami dla dziecka to nie tylko sposób na kreatywną zabawę, ale również na pobudzenie logicznego myślenia. Jakie są zalety origami i dlaczego warto bawić się w ten sposób z dzieckiem?

Origami dla dziecka

i

Autor: Getty Images Origami dla dzieci rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie.

Origami dla dziecka to pomysł na zabawę, która może przynieść wiele satysfakcji, a jednocześnie poprawić zdolność koncentracji u dziecka i zachęcić je do logicznego myślenia. Origami można wykonać na wiele sposób, korzystając z gotowych szablonów, które kupimy w sklepach papierniczych, ale również i przygotowując je ze zwykłej kartki papieru. Co warto wiedzieć o origami?

Spis treści

  1. Co to jest origami?
  2. Zalety origami
  3. Origami a umiejętność czytania i pisania
  4. Origami a rozwój emocjonalny dziecka
  5. Origami a poczucie własnej wartości
  6. Dla kogo origami?
  7. Jakie origami warto robić z dzieckiem?
Dodatki do pokoju dziecięcego- zabawa i edukacja

Co to jest origami?

Origami to sztuka składania papieru, która wywodzi się ze starożytnych Chin. Pozwala zbudować różne figury oraz modele kwiatów i zwierząt bez użycia kleju czy nożyczek. Origami to również sztuka cierpliwości — składanie papieru nie jest łatwe, wymaga koncentracji i skupienia. Efekty mogą jednak wynagrodzić cały trud, ponieważ ze zwykłej kartki papieru można stworzyć wspaniałego łabędzia, łódkę, kwiat czy samolot.

Zalety origami

Pedagodzy zgodnie podkreślają zalety origami w zakresie kształtowania wyobraźni przestrzennej i umiejętności logicznych. Składanie figur z kartek papieru może pomóc dziecku zrozumieć podstawowe pojęcia matematyczne i nauczyć je budowania figur przestrzennych. Oprócz tego origami:

  • kształtuje zdolność logicznego myślenia
  • wspiera rozwój umiejętności poznawczych
  • wspomaga rozwój umiejętności z zakresu motoryki małej
  • wspiera koordynację wzrokowo-ruchową
  • uczy się koncentracji i skupienia 

Origami a umiejętność czytania i pisania

Kreatywne składanie papieru zgodnie z instrukcją może również pozytywnie wpłynąć na naukę czytania i pisania u dziecka. Praca przy składaniu origami wymaga słuchania poleceń, dzieci muszą skoncentrować się na danym zadaniu i skupić na wykonaniu go, dlatego ich mózg pracuje wtedy bardzo intensywnie. Pobudzanie mózgu do regularnego wysiłku intelektualnego ułatwia dziecku przyswajanie wiedzy, co może przełożyć się później na szybsze osiąganie wyników w szkole.

Origami a rozwój emocjonalny dziecka

Składanie origami może także wspomóc rozwój emocjonalny u malucha. Małe dzieci często bardzo szybko popadają we frustrację, jeśli nie udaje im się zrobić tego, co sobie zaplanowały. Skupienie się na składaniu kartek zgodnie z instrukcją może pomóc im się wyciszyć i nauczyć panować nad emocjami. Origami doskonale uczy cierpliwości i koncentracji, dlatego może być dobrym sposobem przygotowywania energicznych dzieci do nauki szkolnej. Jeśli twój przedszkolak jest w ciągłym ruchu i nie potrafi dłużej skupić się na danym zadaniu, warto spróbować z nim składać origami. Tworzenie fantazyjnych kształtów ze zwykłych kartek papieru z pewnością go zaciekawi, a jednocześnie będzie dobrym ćwiczeniem na cierpliwość.

Origami a poczucie własnej wartości

Małe dzieci bardzo mocno przeżywają każdą porażkę. Mają też silną potrzebę udowodnienia własnej wartości i robią wszystko, by zwrócić na siebie uwagę rodziców. Origami może być bardzo wartościową lekcją nie tylko wspomagającą proces logicznego myślenia u malucha, ale również pozwalającą mu uwolnić swoją kreatywność i zbudować poczucie własnej wartości. Jeśli dziecko krok po kroku, metodą prób i błędów, wykona figurę z papieru, poczuje dumę, że mu się udało i zrozumie, że ma ogromny potencjał. To może być ważny krok do zbudowania własnego poczucia wartości.

Dla kogo origami?

Origami wymaga umiejętności koncentracji uwagi, a także zdolności motorycznych, dlatego poleca się je dzieciom od 5. roku życia wzwyż. Może być świetną nauką dla starszych przedszkolaków, a także dla zerówkowiczów, którzy przygotowują się do pójścia do szkoły podstawowej. Podstawowe figurki origami można jednak wykonywać również z młodszymi przedszkolakami, by pokazać im, jaki potencjał tkwi w zwykłej kartce papieru.

Jakie origami warto robić z dzieckiem?

Aby wykonać origami, można skorzystać z gotowych pomysłów i instrukcji w internecie lub kupić książki dedykowane sztuce składania papieru. Znajdują się tam instrukcje pozwalające krok po kroku stworzyć wspaniałe figury z papieru, zwierzęta czy kwiaty. Dobrym pomysłem jest również zakup gotowych zestawów kreatywnych, dzięki którym dziecko może złożyć kolorowe zwierzęta lub inne figurki. Takie zestawy dedykowane są dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.

Czytaj też: Pisanki z papieru kolorowego krok po kroku