Przepis na domowej roboty piankolinę jest banalnie prosty. Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać i polecamy do tego duży pojemnik – np. taki kupowany w Ikei, pojemnik na pościel, duża kuweta, miednica, itp. Wtedy unikniemy wypadania poszczególnych składników na podłogę, do czego może dojść przy użyciu kuchennej miski. A teraz po kolei wyjaśniamy, jak zrobić piankolinę w domu.
Spis treści
- Przepis na piankolinę – czego potrzebujesz?
- Czym charakteryzuje się piankolina?
- Dla kogo jest piankolina?
- Zabawki do piankoliny
- Ile można przechowywać piankolinę i jak?
Przepis na piankolinę – czego potrzebujesz?
- 1 kilogram mąki ziemniaczanej,
- Opakowanie pianki do golenia (najtańszej),
- Odrobina płynu do mycia naczyń, najlepiej bezbarwnego,
- Barwniki – tutaj mogą być barwniki spożywcze lub po prostu trzeba dodać trochę wody z namoczonej bibuły
Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać i piankolina jest już gotowa. Jeśli korzystasz z wody po namoczonej bibule może okazać się, że musisz dodać trochę więcej mąki ziemniaczanej do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Piankolinę można zabarwić także dodając do masy zamiast wody lub barwników (wymieszanych z płynem do naczyń) żel lub balsam do ciała w pożądanym kolorze. Dodanie balsamu zamiast barwników zminimalizuje ryzyko uczelnia.
Nasze tipy:
- Masę podziel na mniejsze kule i dopiero do nich dodawaj barwniki.
- Najpierw wyrabiaj mąkę z pianką do golenia.
- Pozwól dziecku wyrobić masę – nie ma pośpiechu, zawsze możesz później poprawić.
Czytaj również: Ciastolina dla dzieci: wybieramy najlepsze zestawy do kreatywnej zabawy
Prezenty dla dzieci. Pomysły na ciekawe i fajne prezenty dla dzieci do 100 zł
Masa plastyczna: jak zrobić masę plastyczną? 5 przepisów
Czym charakteryzuje się piankolina?
Przede wszystkim piankolina jest idealną masą plastyczną dla dzieci, nie powinna uczulać, nie zostawia śladów na ubraniach, łatwo się zmywa z powierzchni. Oznacza to bezpieczną i bezstresową zabawę i dla dziecka, i dla rodzica.
Jeśli boisz się o mieszkanie albo robisz to pierwszy raz – zorganizuj dziecku zabawę w suchej wannie. Pamiętaj tylko, żeby piankoliny nie spłukiwać, a dokładnie ją wybrać z wanny i wyrzucić do odpadów zmieszanych. Spłukiwanie może skutkować zatkanym odpływem, wszak piankolina składa się z mąki i może być „zatykająca”.
Jak zrobić slime z pianki do golenia? 5 prostych kroków na zdjęciach
Dla kogo jest piankolina?
Dla wszystkich! Zabawy masą plastyczną rozwijają motorykę dziecka, jego kreatywność, zachęcają do obserwowania, wąchania, dotykania, ugniatania, a więc i pośrednio wpływają pozytywnie na rozwój dziecka i usprawniają ruchy jego dłoni.
Piankolina jest stosowana w ramach integracji sensorycznej, czyli wielozmysłowego poznawania świata przez dzieci. Zajęcia z piankoliną można odbywać w domu, należy jednak przygotować dodatkowe „zabawki”, aby dziecko nie znudziło się szybko.
Zwykła biała piankolina z powodzeniem może udawać sztuczny śnieg, a więc można z niej ulepić bałwana w środku lata!
Zabawki do piankoliny
Przygotuj foremki (mogą być i te do ciasta, i te do piaskownicy), łopatkę, małe wiaderko lub opakowania po jogurtach, z których można np. budować mur, dom lub zamek. W piankolinie można ukryć zabawki i później ich szukać, można z niej także przyrządzać różne „potrawy”. Zabawa dla dzieci jest znakomita już od samego początku wyrabiania masy.
Zachęcaj dziecko, aby budowało z piankoliny domki, może nawet pobawcie się w lego – z piankoliny zrobić można dużo, chociaż najwięcej frajdy daje jej ugniatanie w małych rączkach dziecka.
Ile można przechowywać piankolinę i jak?
Piankolinę przygotowaną w domu należy przechowywać w woreczku lub szczelnie zamkniętym pudełku. Przez kilka dni zachowa swoje właściwości, ale trzeba ją będzie na nowo zagnieść przed każdą zabawką. Jej przygotowanie od nowa nie jest drogie, oscyluje w granicach 20 zł, a porcja zrobiona z kilograma mąki ziemniaczanej jest spora.
Czytaj również: Planowanie motoryczne – czym jest i jak rozwijać je u dziecka?
Zabawka dla dziecka DIY: zestaw do robienia pizzy z filcu