W swoim poście na Instagramie blogerka daje konkretne przykłady zabaw, które mogą wesprzeć rodziców w momencie, gdy u ich dzieci pojawia się problem z biciem.
Przeczytaj także: Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne i bije ciebie lub inne dzieci?
Żart pomoże modelować trudne zachowanie dziecka
Zamiast krzyku i etykietowania dziecka słynnym „jesteś niegrzeczny/a” doradza, aby rodzic szukał przyczyny takiego zachowania i modelował jego zachowanie np. poprzez żart. Podaje przy tym dwa konkretne przykłady:
„Chcesz zaczepić swoją siostrę? Może porobimy do niej śmieszne miny? Jaka jest twoja najśmieszniejsza?”
„Ho, ho – widzę, że ktoś tu ma się ochotę się poboksować! Może wymyślimy, co mogłoby być dobrym workiem treningowym?”.
Przeczytaj: Dziecko cię bije i gryzie? "Ma prawo do wściekłości"
Zabawa w siłowanki
Katarzyna Augustyniak radzi także, by dać dziecku szansę na bezpieczne eksperymentowanie z własną siłą w domowych warunkach. Proponuje – siłowanki, czyli domowe zapasy.
„Niech dziecko spróbuje cię przewrócić lub przepchnąć w wyznaczone miejsce. Nie poddawaj się zbyt szybko” – radzi.
Domowy teatr – nauka przez naśladowanie
Dzieci często wiedzą, jak mają się nie zachowywać, ale nie wiedzą, jak się zachowywać. Warto pokazać im to na swoim przykładzie.
„Pokaż dziecku – najlepiej trochę teatralnie – jak się na coś wkurzasz i co wtedy robisz, zamiast bicia” – radzi autorka Zabawy do kawy.
Zachęca także do zabawy w odgrywanie scenek z pluszakami lub lalkami.
„Pozwól dziecku wcielić się w rolę misia, który „wie lepiej”. Spróbuj odegrać scenę podobną do tego, kiedy twój maluch bije – jakie rozwiązania może zaproponować temu bohaterowi” – pisze.
Odgrywanie znajomych sytuacji przy użyciu ulubionych zabawek, może lepiej pomóc w opanowaniu zasad niż ciągłe upominanie i karcenie.
Jak zauważa jednak blogerka wspomniane wyżej zabawy nie są złotym środkiem na trudne zachowania dzieci, ale są znacznie lepsze od krzyku – uczą szukania innych rozwiązań i co najważniejsze nie niszczą relacji na linii rodzic-dziecko, ale ją wzmacniają.
„Zabawy i żarty nie wykluczają tłumaczenia zasad i stawiania granic – są ich uzupełnieniem. Nie nauczysz dziecka szacunku, traktując dziecko bez szacunku” – podkreśla na koniec.
Przeczytaj także: 10 pomysłów na „brudne” zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci je uwielbiają