Dzieci z natury są bardzo spostrzegawcze, jednak dopiero z czasem uczą się świadomie kierować i koncentrować na czymś swoją uwagę. Te umiejętności warto ćwiczyć już od najmłodszych lat, bo dzięki temu wkraczając w wiek szkolny, maluchowi będzie łatwiej nauczyć się rozpoznawać liczby, litery, kształty oraz rozróżniać figury geometryczne, co jest bardzo ważne w nauce czytania, pisania i matematyki. Z większą łatwością przyjdzie mu też skupienie uwagi podczas lekcji.
Spostrzegawczość najlepiej ćwiczyć obserwując świat na spacerach, bo dodatkowo rozwija to orientację w terenie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Gdy pogoda nie dopisuje, maluch jest chory albo z innego powodu nie można wyjść z domu, świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju łamigłówki typu "znajdź różnice".
Wyszukiwanie różnic między dwoma niemal identycznymi obrazkami, to najprostsze i najpopularniejsze ćwiczenie na spostrzegawczość u dziecka. Taka zabawa zmusza malucha do myślenia i stymuluje pracę jego mózgu. Rozwija umiejętności skupiania wzroku, oceny barwy czy kształtu przedmiotów, a także wyodrębniania poszczególnych elementów z tła.
Stopień skomplikowania takiego obrazka, ilość detali i różnic do odnalezienia powinna być dostosowana do wieku i indywidualnych predyspozycji dziecka.
Poniżej znajdziecie nasze propozycje obrazków, na których należy znaleźć różnice.
Czytaj także: Kolorowanki dla dzieci do pobrania
Jak zrobić trwałe bańki mydlane? Sprawdź nasz przepis