Spis treści
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Brama Poznania
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Powstania Warszawskiego
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum dla dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Zamek Królewski na Wawelu
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Zamkowe w Malborku
- Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Najciekawsze muzea dla dzieci: Brama Poznania
Brama Poznania to młode muzeum położone nad brzegiem rzeki Cybiny. Z jego okien zobaczymy poznański Ostrów Tumski z górującą nad okolicą katedrą. To miejsce, które Piastowie wybrali na swoją siedzibę. W pobliskiej katedrze znajdują się, jak głosi tradycja, szczątki Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Przemysła II. „Tu Polska się zaczęła” – jak głosi hasło Bramy Poznania. W tej placówce nie ma klasycznych eksponatów. Są za to kolorowe i multimedialne prezentacje. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Można na przykład zajrzeć do średniowiecznego grodu, zagrać w gry. Zobaczyć scenę chrztu Polski. Brama Poznania prowadzi też zajęcia edukacyjne.
Czytaj także: Historia dla dzieci: jak zachęcić dziecko do poznawania historii? [5 pomysłów]
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Powstania Warszawskiego
Powstanie to tragiczne wydarzenie w historii Polski. W Muzeum Powstania Warszawskiego znajdziemy miejsce dedykowane najmłodszym gościom. To Sala Małego Powstańca, gdzie dziecko wprowadzane jest w tę trudną tematykę. „Najmłodsi mogą tu zacząć swoją "przygodę z historią" w przestrzeni dostosowanej do fizycznych i psychologicznych potrzeb dziecka, wśród zabawek i gier związanych z epoką, pod opieką specjalnie wyszkolonych instruktorów” – czytamy na stronie muzeum. Podobnie, jak Brama Poznania, MPW prowadzi lekcje muzealne dla najmłodszych.
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum dla dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne znajduje się na ulicy Kredytowej w Warszawie. Placówka ma bardzo bogatą ofertę dla najmłodszych. W ramach tzw. Muzeum dla dzieci prowadzone są zajęcia dla grup edukacyjnych w różnym wieku. Dzieci poznają obyczaje świąteczne na świecie, własnoręcznie wyprodukują papier czerpany, posłuchają instrumentów z całego świata, zrobią naczynia z modeliny. Muzeum oferuje kilkanaście rodzajów zajęć i warsztatów dla różnych grup wiekowych.
Czytaj także: Zabawy z rodzicami: jakie korzyści wynikają z nich dla dziecka?
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie działa od 6 lat. Znajdują się w nim eksponaty związane z filmami animowanymi dla dzieci. Spotkamy tu gąskę Balbinkę, Bolka i Lolka, Wilka i Zająca, pszczółkę Maję, Koziołka Matołka, Misia Uszatka i wiele innych postaci. W Muzeum Dobranocek można również obejrzeć popularne filmy animowane. Placówka znajduje się przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie.
Najciekawsze muzea dla dzieci: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik zachwyci dzieci. Siedem wystaw stałych, Park Odkrywców, Planetarium – to atrakcje, które zapewnią kilka godzin zwiedzania. W CNK króluje nauka. Majsternia to miejsce, które pomoże namacalnie doświadczyć praw natury. W Strefie Światła dzieci poznają tajemnice promieniowania elektromagnetycznego i iluzji optycznych. Galeria Świat w ruchu pokaże, jak rozchodzą się fale i pozwoli wyprodukować prąd. Wystawa Człowiek i środowisko uczyni eksponatem ludzkie ciało. Teatr Wysokich Napięć przeniesie dzieci do królestwa elektronów. Centrum Nauki Kopernik jest bardzo popularną placówka na mapie muzealnej Warszawy. Bilety należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Pula biletów dostępnych w weekendy w kasie jest bardzo mała.
Czytaj także: Top 5 filmów dla dzieci. Pamiętasz je? Sprawdź, jakie filmy włączać dzieciom
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej pozornie nie kojarzy się z miejscem przyjaznym dla najmłodszych. To błąd. Placówka przy ulicy Pańskiej 3 w Warszawie ma specjalną ofertę dla dzieci. Muzealni animatorzy wprowadzają dzieci w świat sztuki współczesnej. „Celem prowadzonych zajęć jest pobudzenie kreatywności dzieci oraz przygotowanie ich do odbioru kultury współczesnej” – czytamy na stronie muzeum.
Najciekawsze muzea dla dzieci: Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu to bijące serce Polski. W roku szkolnym od wtorku do piątku w tym wyjątkowym miejscu prowadzone są lekcje muzealne. Podczas takich zajęć dzieci poznają legendy Wawelskie, w tym tę najbardziej ekscytującą, o Smoku Wawelskim. Dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców zamku. Poznają rycerskie życie, dworskie ceremonie. Poznają króla Kazimierza Wielkiego, królową Jadwigę.
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce pod Krakowem to miejsce, które trzeba odwiedzić. Pierwszą atrakcją będzie zjazd na głębokość 135 metrów. Trasa turystyczna liczy 2 kilometry i pozwala odwiedzić 20 komór kopalnianych. Muzeum prowadzi specjalne zajęcia dla dzieci w ramach cyklu „Mama, tata i ja”. W programie przewidziano gry i zabawy. Muzeum Żup Krakowskich znajduje się przy ulicy Zamkowej 8 w Wieliczce.
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Zamkowe w Malborku
Zamek krzyżacki w Malborku zrobi wrażenie na zwiedzającym w każdym wieku. Ta średniowieczna warownia wybudowana została przez rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, popularnie zwanych krzyżakami. Z myślą o najmłodszych przygotowano 1,5-godzinną trasę rodzinną. Czym różni się od zwykłego zwiedzania? Dzieci będą rozwiązywać zagadki i poznawać tajemnice krzyżaków. Przeżyją przygodę, poszukując klucza do zamkowego skarbca.
Najciekawsze muzea dla dzieci: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zainteresuje szczególnie chłopców. Placówka znajduje się przy al. Jana Pawła II 39. Na ekspozycji zobaczyć można kilkadziesiąt statków powietrznych: szybowców, samolotów, śmigłowców. Wśród maszyn wartych odnotowania znajdują się myśliwce Mig-29, Saab J 35 Draken, Messerschmitt Me 209. Muzeum prowadzi zajęcia edukacyjne. Organizuje lekcje muzealne, warsztaty modelarskie i projekcje filmów lotniczych.