"Cuda Polski 2023" to plebiscyt, w którym wybierano po jednym najciekawszym i najwspanialszym miejscu w każdym województwie. Właśnie ogłoszono 16 takich cudownych rejonów, atrakcji turystycznych czy budowli, na które głosowało ponad 123 tys. osób. Obojętne, gdzie mieszkasz, niedaleko ciebie znajduje się wybrany w plebiscycie cud, który warto odwiedzić. Niektóre z nich to wspaniały cel na letni wyjazd z dzieckiem. Wybraliśmy kilka, które z pewnością zainteresują kilku- lub kilkunastolatków.
Park Nauki Torus w Ciechanowie (woj. mazowieckie)
Park Nauki Torus to atrakcja dla dorosłych i dzieci. Jego ideą jest popularyzowanie nauki poprzez udostępnienie zwiedzającym narzędzi i możliwości samodzielnego eksperymentowanie, odkrywanie praw i fizyki czy matematyki.
Charakterystycznym elementem parku jest znana nie tylko w Polsce tzw. wieża ciśnień, czyli wieżowy zbiornik wyrównawczy na wodę o niezwykłym geometrycznym kształcie z torusem na szczycie (figurą powstała z obrotu koła), który w 2013 r. trafił na listę najbardziej niezwykłych wież na świecie stworzoną przez portal The World Geography. Wieża po rewitalizacji została podświetlona i stała się centralnym punktem parku.
Pustynia Błędowska (woj. małopolskie)
„Polska Sahara”, jak nazywają ten niezwykły fenomen przyrodniczy. Pustynia Błędowska to naturalnie uformowana pustynia położona między Katowicami a Krakowem. To pozostałość po lodowcu, który cofając się umożliwił wypłukanie dużych ilości piasku. Później rejon ten zarósł lasem, ale nadal jest unikatowym w tym rejonie Europy ekosystem pustynnym, liczącym ponad 33 kilometry kwadratowe. Genialny kierunek na wycieczkę zwłaszcza latem, gdy organizowane są tam imprezy plenerowe.
Czytaj również: Kraków z dzieckiem. Atrakcje w Krakowie dla dzieci latem - co warto zobaczyć?
Parki rozrywki dla dzieci w Polsce: do którego parku rozrywki wybrać się z dzieckiem?
Twierdza Nysa (woj. opolskie)
Gratka dla miłośników wojska i militariów. Twierdza jest jedną z lepiej zachowanych fortyfikacji na śląsku. Powstała jeszcze w XVIII wieku, ale większość jej zachowanych fragmentów pochodzi z XIX, kiedy to przeprowadzono proces ich modernizacji. W skład kompleksu Nyskich fortyfikacji, wchodzi Fort Prusy, Bastion św. Jadwigi, Fort Wodny i wiele innych budowli obronnych.
Gmina Nysa na potrzeby turystów stworzyła trasę pod nazwę „Szlak Forteczny”, umożliwiający zwiedzanie nyskich fortyfikacji oraz zabytków i atrakcji miasta.
Czytaj również: Wyjeżdzacie na wakacje z dzieckiem? Oto lista rzeczy i dokumentów potrzebnych na drogę i na pobyt
Geopark Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)
To obszar o powierzchni ponad 500 km kwadratowych, który położony jest w zachodniej części Gór Świętokrzyskich. To pierwszy i jedyny polskim geoparkiem na światowej liście UNESCO, który znajduje się w całości w granicach Polski. Jego wyjątkowość opiera się na niezwykłych walorach przyrodniczych, jakimi są np. skały osadowe pochodzące od kambru do czwartorzędu oraz inne geologiczne formy, niespotykane w innych miejscach kraju czy Europy.
Wycieczka po górach świętokrzyskich to okazja do spotkania z przyrodą, ale i dziedzictwem historycznym i kulturalnym. Na terenie Geoparku znajduje się kompleks zamkowy Chęciny, ruiny pałacu Tarłów, Pałac Biskupi w Kielcach czy XVII-wieczny zespół kościelno-klasztorny w Karczówce.
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.